Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.06.2016
Eesti Tappa ähvardanud mees pandi vangi Palju õnne Yana Toom: Keskerakonda võib ohustada hea tava defitsiit Piir Venemaaga saab kaitse maaostjate ja droonide ees Eesti lühiuudised Kaljurand arutas oma India kolleegiga laevakaitsjate kaasust Anu Toots: Keskerakond eristas end Reformierakonnast (1) Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Are vald nõuab postipunkti tagasi Virumaad kimbutab töötajate nappus Leedo tahab riigilt kümneid miljoneid (2) Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Dilbert Tiit Ojasoo ohvri avalik palve: soovin eluga edasi minna (34) Horoskoop Tagakülg Majandus Are vald nõuab postipunkti tagasi Microsoft teeb hiigeltehingu Majanduse lühiuudised Välismaa Liitlaste tulek nõuab Eestilt uusi kasarmuid Hübriidrünnaku oht sunnib vaagima riikide vastupidavust Välismaa lühiuudised NATO meenutas, et ka neil leidub tuumarelvi Pinged Prantsusmaal ei leevene Arvamus Artur Talvik: saatan on parteis (7) Juhtkiri: jätke inimene ikka ellu (1) Taavi Minnik: Ukraina on naasnud Janukovõtši-eelsetele radadele (3) Päeva karikatuur Jaak Prozes: Venemaa näeb soome-ugri rahvaste iseolemist ohtlikuna Postimees 1934. aastal: mees peksis politseinikku, et vangi minna Mart Raudsaar: vihakõnest meestele ja naistele Kultuur «Warcraft» ei vääri filmi nime (7) Loe, miks Andres Mustonen arvab, et ta oskab kummituste keelt Sport Spordi lühiuudised Ühisliigas jätkav Kalev jõudis Varrakuga kokkuleppele Vanameistritest ümbritsetud hall mass valmistub Euroopat üllatama Kas poliitiku juhitud Belgia suudab leida oma tee? Venemaa toob jalgpallimaailma uut tüüpi löömamehed Tallinn Lauluväljaku arendamiseks luuakse erikomisjon Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Tarbija Patsientide õiguste eest võitlevad kaks ühendust Populaarsed lasteeined võivad anda poole päevasest kaloraažist (1) Tartu Šaakalid on otsaga Tartumaal? Tartu lapsed väärivad korras koolimaju Suurüritused sulgevad Vabaduse puiestee kümmekonnaks päevaks Lisavaheaeg aitab kevadväsimusest üle (1) Miks Tartu mind enam ei armasta? (6) Vanalinna plaanitakse uut äri- ja kortermaja (1) Vägivallaga pikitud ülesanded panevad lapsi matemaatikat armastama? Tudengid tegid lõputöödeks ka vineerist valamu ja veiklevad viisud Suvi meelitab vett ja loodust uurima Puiestee tänava täika leidis uue ulualuse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Ukraina on naasnud Janukovõtši-eelsetele radadele

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Pärast seda, kui Ida-Ukrainas möödunud aastal suurem sõjategevus vaibus, on meie ajakirjanduses nii mõnigi autor ohanud, et Ukrainas midagi ei toimu. On toimunud ikka – elu on naasnud enam-vähem Janukovõtši-eelsetele radadele.

Huvitava paradoksina võib nentida, et Ukraina suurimad revolutsioonitegijad polnud 2013. aasta lõpus ja 2014. aasta alguses mitte uljalt barrikaadidel võidelnud nn Euromaidani käigus esile tõusnud tänavapoliitikud, nagu Dmõtro Jaroš või Volodimir Parasjuk, kes praeguseks on mandunud Ukraina poliitikas marginaalseteks tegelasteks.

Esimesed Nadja Savtšenko sammud Ukraina poliitikas näitavad, et vaatamata oma vaieldamatule karismale ja poliitilisele kapitalile, mida vangistuse ajal Venemaal korjas, ootab sama saatus tõenäoliselt ka teda. Tegelikult ongi eilne kangelanna kõigest nädalatega muutunud tsirkusekaruks, keda üle maa suure meediakäraga demonstreerivad Julia Tõmošenko ja tema lähikond. Erilisteks revolutsionäärideks ei saa lugeda ka Janukovõtši kukutamisel võimule pääsenud vana eliidi hulka kuuluvaid poliitikuid, sest nende peamine taotlus on siiski olnud Janukovõtši-eelse olukorra taastamine Ukraina poliitikas.

Nii tulebki välja see, et ainus suur Ukraina revolutsionäär oli Viktor Janukovõtš, kes nüüd tõelise revolutsionääri kombel piiri taga eksiilis aega surnuks lööb, vahel harva ajakirjanike ette ilmub ja kuulutab, et on veel legitiimne, ning seda, et ei tea täpselt, kelle jaanalinnud tema majapidamises elasid.

Tegelikult võttis Ukraina iseseisvusaja suurima revolutsiooni ette hoopis tänavu suvel 66 aasta vanuseks saav Janukovõtš ise, hakates aastal 2010 presidendiks saades kopeerima Putini Venemaad, juurutades jäika hierarhilist poliitsüsteemi, mille keskmes üks võimukeskus – president Janukovõtš. See oligi Ukraina taasiseseisvusaja suurim pööre, kuna näiteks Leonid Kutšma ajal oli võimukeskus ülemraada ehk parlament, mis ei kartnud presidendiga konflikti minna ja seda väga sageli ka tegi. Janukovõtši selge eeskuju oli Putini Venemaa riigiduuma, mille funktsioon on puhtalt formaalne: legitimiseerida presidendi otsuseid. Olulist rolli ühe võimukeskuse kehtestamisel ja võimuvertikaali ehitamisel mängis ka kohaliku võimu ning õigussüsteemi ja kohtute täielik allutamine Janukovõtšile.

Revolutsiooni tegi Janukovõtš ka muudes valdkondades. Tema ajal pöörati Venemaale kasulikel tingimustel näoga itta varasem laveeriv, Juštšenko ajal, aga selgelt läänele orienteeritud välispoliitika, aga ka senine keelepoliitika, mis oli eelmiste presidentide ajal seisnenud ukraina keele kasutuse laiendamises. Janukovõtši ajal laiendati vene keele kasutamist ja õigusi.

Ukraina puhul on oluline, et seal sõda ei oleks, sest sõda Euroopas on kõigi Teise maailmasõja järgsete põlvkondade õudusunenägu. Janukovõtši-järgsetelt juhtidelt ei maksa üleliia oodata. Nemad on omad eesmärgid täitnud.

Seotud lood
14.06.2016 16.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto