Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Palju õnne Tagakülg Tagaotsitav tabati taksoroolist Eesti lühiuudised USA ratsaväelased jõudsid Eesti pinnale Esikülg 9. juuni Hanso viitas EKRE-le kui julgeolekuriskile (3) Erakonnad arutavad ühist presidendikandidaati Kes rääkis mida Tallinna Sadama uurimiskomisjonile? (14) Suvine karujaht Raplamaal Majandus Kristen Michal: Eestile jätkub elektrit nii külmal kui soojal päeval (3) Hando Sutter: Oma elektrijaamad on Eestile kriitilise tähtsusega Õpilased tahavad koolidelt suuremat panust praktikakohtade leidmisel Majanduse lühiuudised Eesti Pank: riik peaks praegu puhvreid koguma (6) Ministeerium pani energiakriisi ennustades mööda (4) Välismaa Välismaa lühiuudised 09.06.2016 POSTIMEES AMMANIS. Lähis-Ida turvalisuse oaas Jordaania pole radikaliseerumise eest kaitstud Arvamus Vastukaja Juhtkiri: Mihkel Raua tõeline läbikukkumine (4) Kadri Veermäe: miks Kaljuranna kotiafäär üldse nii palju tähelepanu sai? (7) Ahto Lobjakas: Homo estonicus’e tulemine (13) Mart Raudsaar: Adolf meis enestes (2) Päeva karikatuur Postimees 1992. aastal: «Suurüraja» aastapreemia pälvis Eesti Televisioon Ilmar Raag: kui eesmärk on kaitsta lapsi ja sõnavabadust, tuleb muuta seadust, mille järgi sattus Kender kohtu alla (14) Kultuur Lavakunstikoolile otsitakse juhti, Peeter Raudsepp ei saanud konkursil hääli kokku ENSV viimase timuka sõnum: umbrohi tuleb kõrvaldada – «Aednik» Postimehe Kinos Eesti viimase timuka töö jäi pooleli (4) Soome suguelu suurkuju elutöönäitus (2) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit sai Wozniacki üle karjääri ühe kaalukama võidu Portugali kiusab viimase tõkke needus Põhja-Korea tõuseb, Venemaa mandub Ühe käega surfari imeline muinasjutulugu Audentesest, pikkadest ja noorte võimalustest Maailma parima loobumine tekitab ebatavalise olukorra Tallinn Tagaotsitav tabati taksoroolist Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Ministeerium vastustab Kangro Kalevipoja kuju Tarbija Kauakestvat grilli võileivahinna eest ei saa Võimalusel võiks koolilõpetajale lilled osta päev varem Tartu Linn arvutab veel kord üle Tähtvere silla vajalikkuse Anne kanali otsa kerkib ärihoone (6) Tudeng aitab lapsel võlusõnu õppida Enriko Talvistu: sild Supilinna tagant, mitte läbi selle (4) Ottender: Kullamäe on teinud head tööd Katlamaja üllatab tasuta soojaga Gert Kullamäe: otsus sõltub perekonnast Suur jalgpalliturniir pakub nii mängurõõmu kui ka pinget Müüdid geenide ümber purunevad kolinaga Kujur pani maanaised pronksi ja teemandi kuse sisse Jõgeva vald taastab Kuremaale spordikooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Mihkel Raua tõeline läbikukkumine

2 min lugemist
Karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Kunagi uurisid Ohio ülikooli teadlased, kui suur osa kohalikest äsja tegevust alustanud söögikohtadest lõpetab pankrotis. Nende uurimistulemused näitasid, et kaks kolmandikku restoraniärisse sisenejatest lõpetab esimese kolme tegevusaasta jooksul pankrotiga. Kui üldse majandust vaadata, siis paljud uued ettevõtted lõpetavad pärast lühikest tegutsemist ebaõnnestumisega ning enamasti on üheks oluliseks põhjuseks see, et inimesed on oma võimeid ülehinnanud.

Midagi seesugust leiab aset ka poliitikas. Kui vaatame, kui palju on parlamendi või kohalikel valimistel kandidaate, siis on selge, et enamiku poliitikukarjäärid lõppevad läbikukkumisega. Neid ei valita. Sama ka tähtsamate erakondade liidritega – enamik neist läheb erru nii, et nende juhitavad erakonnad ei maitse iialgi võidurõõmu valimistel. Ka nemad on selles mõttes läbikukkujad.

See, et kõigil ei õnnestu, ei tähenda kohe kindlasti, et ei peaks proovima ettevõtlusega alustada või kandideerida mõnda esindusorganisse. Esimene eeldus kuhugi jõuda on ikka see, et otsustakse mitte kauemaks jääda sinna, kus parajasti ollakse, ning see on maailmas läbi aegade inimesi motiveerinud tegema esimesi samme ükskõik mis vallas, mitte ainult poliitikas või majanduses.

Hiljuti tuli paljudele ootamatuna muusiku ja saatejuhi, sotsiaaldemokraat Mihkel Raua lahkumine riigikogust, mida Raud ise põhjendas läbikukkumisega poliitikas. Inimene, kes korjab Eesti suuruselt teises linnas riigikoguvalimistel enam kui 3200 häält ei ole kindlasti poliitikuna läbikukkunud. Tema esimesed sammud poliitikas osutasid sellele, et tal on kindel positsioon, mis mõjus valijatele köitvalt. Pigem on viis, mille Raud valis poliitikast lahkumiseks, läbikukkunud.

Kummaliselt kõlab Mihkel Raua lubadus jätkata pärast poliitikast lahkumist võitlust, sest lootus, et poliitika ei jäta jälge edasisele tegevusele ajakirjanikuna, on pigem naiivne. Poliitilise võitluse koht olgu siiski poliitikas, mitte ajakirjanduses. Ka tuhanded Tartu valijad on andnud viimastel riigikogu valimistel oma hääle ja usalduse just selleks, mitte aga selleks, et nende hääl prügikasti visataks. Nii tõuseb ühtlasi üles küsimus vastutusest, sest valijad on andnud oma hääle Rauale nende huvide ja seisukohtade esindamiseks, mitte selleks, et vana rokimees esimesel võimalusel käed puhtaks pühiks ja minema jalutaks ning teataks, et talle meeldib teletöö siiski rohkem.

Muidugi on igaühel õigus teha oma valikuid, kuid oluline on, et see, kes on langetanud otsuse kaasa lüüa poliitikas, annaks endale aru, mida see tegelikult tähendab ja kuidas toimib. Poliitiline aktiivsus ja poliitikas kaasalöömine eeldab ideaalis siiski seda, et püüeldakse võimaluse nimel realiseerida oma valijate huve ja selle kaudu ka enda huve.

Seotud lood
08.06.2016 10.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto