Sisukord
Eesti
Postimees
09.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Palju õnne Tagakülg Tagaotsitav tabati taksoroolist Eesti lühiuudised USA ratsaväelased jõudsid Eesti pinnale Esikülg 9. juuni Hanso viitas EKRE-le kui julgeolekuriskile (3) Erakonnad arutavad ühist presidendikandidaati Kes rääkis mida Tallinna Sadama uurimiskomisjonile? (14) Suvine karujaht Raplamaal Majandus Kristen Michal: Eestile jätkub elektrit nii külmal kui soojal päeval (3) Hando Sutter: Oma elektrijaamad on Eestile kriitilise tähtsusega Õpilased tahavad koolidelt suuremat panust praktikakohtade leidmisel Majanduse lühiuudised Eesti Pank: riik peaks praegu puhvreid koguma (6) Ministeerium pani energiakriisi ennustades mööda (4) Välismaa Välismaa lühiuudised 09.06.2016 POSTIMEES AMMANIS. Lähis-Ida turvalisuse oaas Jordaania pole radikaliseerumise eest kaitstud Arvamus Vastukaja Juhtkiri: Mihkel Raua tõeline läbikukkumine (4) Kadri Veermäe: miks Kaljuranna kotiafäär üldse nii palju tähelepanu sai? (7) Ahto Lobjakas: Homo estonicus’e tulemine (13) Mart Raudsaar: Adolf meis enestes (2) Päeva karikatuur Postimees 1992. aastal: «Suurüraja» aastapreemia pälvis Eesti Televisioon Ilmar Raag: kui eesmärk on kaitsta lapsi ja sõnavabadust, tuleb muuta seadust, mille järgi sattus Kender kohtu alla (14) Kultuur Lavakunstikoolile otsitakse juhti, Peeter Raudsepp ei saanud konkursil hääli kokku ENSV viimase timuka sõnum: umbrohi tuleb kõrvaldada – «Aednik» Postimehe Kinos Eesti viimase timuka töö jäi pooleli (4) Soome suguelu suurkuju elutöönäitus (2) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit sai Wozniacki üle karjääri ühe kaalukama võidu Portugali kiusab viimase tõkke needus Põhja-Korea tõuseb, Venemaa mandub Ühe käega surfari imeline muinasjutulugu Audentesest, pikkadest ja noorte võimalustest Maailma parima loobumine tekitab ebatavalise olukorra Tallinn Tagaotsitav tabati taksoroolist Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Ministeerium vastustab Kangro Kalevipoja kuju Tarbija Kauakestvat grilli võileivahinna eest ei saa Võimalusel võiks koolilõpetajale lilled osta päev varem Tartu Linn arvutab veel kord üle Tähtvere silla vajalikkuse Anne kanali otsa kerkib ärihoone (6) Tudeng aitab lapsel võlusõnu õppida Enriko Talvistu: sild Supilinna tagant, mitte läbi selle (4) Ottender: Kullamäe on teinud head tööd Katlamaja üllatab tasuta soojaga Gert Kullamäe: otsus sõltub perekonnast Suur jalgpalliturniir pakub nii mängurõõmu kui ka pinget Müüdid geenide ümber purunevad kolinaga Kujur pani maanaised pronksi ja teemandi kuse sisse Jõgeva vald taastab Kuremaale spordikooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tagaotsitav tabati taksoroolist

3 min lugemist
Tulika takso seisis pühapäeval ajutiselt politsei hoovis. FOTO: Eero Vabamägi

Korrakaitsjad avastasid Tulika takso roolist tagaotsitava. Taksofirma juht laiutab käsi – mehel oli olemas kehtiv teenindajakaart.

Põhja prefektuuri politseinikud tabasid 2. juuni õhtul kell 22.30 pealinnas Olümpia hotelli eest tagaotsitava Maido (56), kes südamerahuga taksot sõitis, kuigi oleks pidanud 29. aprillist Tallinna vanglas karistust kandma. Kuna sinna ta sinna vabatahtlikult ei ilmunud, pidid korrakaitsjad hakkama jälgi ajama.

Tegemist on ühe taksojuhiga, kes osales kuritegelikus skeemis ja vedas kundesid Pirital asuvasse bordelli. Osa intiimteenuste eest makstavast rahast said taksojuhid endale.

Tulika Takso juhti Mati Saart pani selline uudis kukalt kratsima – ta nentis, et tegemist on mainekahjuga, kuid ütles samas, et taksofirma poleks saanud selle ärahoidmiseks või politsei aitamiseks midagi teha.

Nimelt jõustus 1. aprillil ühistranspordiseaduse parandus, mille järgi peab kõigil taksojuhtidel olema teenindajakaart. «Olemas on ka mainenõue, mille üks osa on see, kas on olemas kehtiv karistus või mitte,» rääkis Saar ja lisas, et kaarti annab välja kohalik omavalitsus, kes kontrollib ka karistusregistrit ja teeb siis otsuse.

«Ettevõttel läks lihtsamaks – meie ei pea olema kohtunikud. Sõitvate juhtide karistusi on kontrollinud ja hinnanud kohalik omavalitsus,» rääkis Saar ja kinnitas, et Tulikas pole tööl ühtegi teenindajakaardita juhti.

Ka Maidol oli see dokument olemas. «Talle oli see väljastatud eelmise aasta 21. oktoobril Tallinna linna poolt,» kinnitas Saar ja rõhutas, et see tõendab kaardiomaniku õigust töötada taksojuhina.

Puudused info liikumises

Tallinna transpordiameti linnatranspordi osakonna juhataja Ruth Pärn ütles, et nemad said taksojuhi karistuse kohta teda Postimehelt. Seepeale tehti päring karistusregistrisse ja selguski, et taksojuhil on kehtiv karistus. Eile hommikul peatas amet omal algatusel teenindajakaardi kehtivuse.

Pärna sõnul nii see olema ei peaks. «Ühistranspordiregister, mis on maanteeameti juures, peab töötama registrina ja kontrollima kõikvõimalikud karistused üle,» märkis ta.

Pärna sõnul kontrollis transpordiamet kaarti välja andes ka ise karistusregistrit ja sel ajal karistust ei olnud.

Tõepoolest, ehkki Harju maakohus mõistis Maido süüdi juba 2014. aasta septembris kuritegelikku ühendusse kuulumises ja inimkaubanduses, jõustus karistus pärast edasikaebamisi alles tänavu märtsis. Kusjuures riigikohus otsustas juba 2015. aasta novembris, et ei võta Maido kaebust menetlusse.

Küll aga menetles riigikohus bordelliäri peakorraldaja Aleksei Švedovi kaebust sama asja raames ja tegi lõpliku otsuse tänavu märtsis. Lõplikuks karistuseks kujunes Švedovil neli aastat vangistust, millest ühe aasta ja neli kuud pidi ta reaalselt ära kandma. Ülejäänud karistuse mõistis kohus talle tingimisi viieaastase katseajaga.

Sama otsusega jõustus ka Maidole määratud karistus. Taksojuht sai karistuseks kolm aastat ja kuus kuud vangistust, millest pidi šokivangistusena kohe ära kandma kolm kuud ja 27 päeva. Ülejäänud karistus mõisteti tingimisi viieaastase katseajaga.

Pärna sõnul oleks aga info jõustunud karistusest pidanud just maanteeametist kohalikku omavalitsusse liikuma.

«Maanteeameti register peaks andma meile teavet. Oleme väljastanud 2000 teenindajakaarti ja kõiki neid me ükshaaval tõepoolest üle ei kontrolli, sest register ongi selleks tehtud. Register ei ole lihtsalt üks sein,» rääkis ta.

Tallinna transpordiameti osakonnajuhataja lisas, et tema teada pole veel ühtegi teenindajakaarti ära võetud seetõttu, et on tulnud teade taksojuhile määratud karistusest. Kas selliseid juhtumeid ei ole või register lihtsalt ei tööta, seda ei osanud ta öelda. Küll aga on kaarte tühistatud seetõttu, et juhiluba on kaotanud kehtivuse. «Selles osas on info liikunud,» ütles Pärn.

Maanteeamet kontrollib

Maanteeameti ühistranspordi osakonna peaspetsialisti Allan Brandt selgitusel näeb registri kasutusloogika tõepoolest ette, et igal nädalavahetusel tehakse automaatkontrolle karistusregistrist ning nende tulemusel tuuakse info lisandunud kuritegude ja ühistranspordiseaduses mainitud väärtegude kohta menetlejale välja.

«Praegusel hetkel uurime, kas teenindajakaartide registri kontrollpäringud töötavad korrektselt. Olukorra muudab keerulisemaks asjaolu, et meil ei ole õigust teha päringuid karistusregistrisse, et teha kindlaks, millal on karistused registrisse kantud ning millal oleks teenindajakaartide register pidanud saama teavituse,» nentis ta.

Seejuures oli Maido ise jõudnud esmaspäeval  äriregistri kaudu oma ettevõtlustegevuse peatada. «Kui ettevõtlus jääb üles, siis ta peab maksma makse. Sellest tingitult peatas ta oma ettevõtluse, mille me aktsepteerisime, ja peatasime taksoveoloa,» lisas Pärn.

Politsei sulges 2013. aasta juunis Pirital asuva bordelli ja saatis võrgustiku liikmed kohtu ette. 2014. aasta veebruaris kuulutas Harju maakohus 51 süüalusega mahuka bordelliäri kohtuasjas karistusotsus 27 inimesele, sealhulgas lõbumaja kolmele juhtliikmele, kes said osaliselt reaalse vangistuse.

Seotud lood
08.06.2016 10.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto