Sisukord
Eesti
Tänane leht
09.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Palju õnne Tagakülg Tagaotsitav tabati taksoroolist Eesti lühiuudised USA ratsaväelased jõudsid Eesti pinnale Esikülg 9. juuni Hanso viitas EKRE-le kui julgeolekuriskile (3) Erakonnad arutavad ühist presidendikandidaati Kes rääkis mida Tallinna Sadama uurimiskomisjonile? (14) Suvine karujaht Raplamaal Majandus Kristen Michal: Eestile jätkub elektrit nii külmal kui soojal päeval (3) Hando Sutter: Oma elektrijaamad on Eestile kriitilise tähtsusega Õpilased tahavad koolidelt suuremat panust praktikakohtade leidmisel Majanduse lühiuudised Eesti Pank: riik peaks praegu puhvreid koguma (6) Ministeerium pani energiakriisi ennustades mööda (4) Välismaa Välismaa lühiuudised 09.06.2016 POSTIMEES AMMANIS. Lähis-Ida turvalisuse oaas Jordaania pole radikaliseerumise eest kaitstud Arvamus Vastukaja Juhtkiri: Mihkel Raua tõeline läbikukkumine (4) Kadri Veermäe: miks Kaljuranna kotiafäär üldse nii palju tähelepanu sai? (7) Ahto Lobjakas: Homo estonicus’e tulemine (13) Mart Raudsaar: Adolf meis enestes (2) Päeva karikatuur Postimees 1992. aastal: «Suurüraja» aastapreemia pälvis Eesti Televisioon Ilmar Raag: kui eesmärk on kaitsta lapsi ja sõnavabadust, tuleb muuta seadust, mille järgi sattus Kender kohtu alla (14) Kultuur Lavakunstikoolile otsitakse juhti, Peeter Raudsepp ei saanud konkursil hääli kokku ENSV viimase timuka sõnum: umbrohi tuleb kõrvaldada – «Aednik» Postimehe Kinos Eesti viimase timuka töö jäi pooleli (4) Soome suguelu suurkuju elutöönäitus (2) Sport Spordi lühiuudised Kontaveit sai Wozniacki üle karjääri ühe kaalukama võidu Portugali kiusab viimase tõkke needus Põhja-Korea tõuseb, Venemaa mandub Ühe käega surfari imeline muinasjutulugu Audentesest, pikkadest ja noorte võimalustest Maailma parima loobumine tekitab ebatavalise olukorra Tallinn Tagaotsitav tabati taksoroolist Stroomi reoveekollektor peab sügiseks korda saama Ministeerium vastustab Kangro Kalevipoja kuju Tarbija Kauakestvat grilli võileivahinna eest ei saa Võimalusel võiks koolilõpetajale lilled osta päev varem Tartu Linn arvutab veel kord üle Tähtvere silla vajalikkuse Anne kanali otsa kerkib ärihoone (6) Tudeng aitab lapsel võlusõnu õppida Enriko Talvistu: sild Supilinna tagant, mitte läbi selle (4) Ottender: Kullamäe on teinud head tööd Katlamaja üllatab tasuta soojaga Gert Kullamäe: otsus sõltub perekonnast Suur jalgpalliturniir pakub nii mängurõõmu kui ka pinget Müüdid geenide ümber purunevad kolinaga Kujur pani maanaised pronksi ja teemandi kuse sisse Jõgeva vald taastab Kuremaale spordikooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erakonnad arutavad ühist presidendikandidaati

2 min lugemist
Riigikogu väliskomisjoni liikmed kohtusid Kadrioru lossis presidendiga. FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna tegi parlamendierakondade juhtidele ettepaneku koguneda enne jaanipäeva aruteluks, et nimetada riigikogus ühine presidendikandidaat. Sama ettepaneku tegi kohe ka Reformierakond.

«IRL ja SDE on kinnitanud oma eelistused erakonna põhikirjalistes kogudes, keda nemad sooviks näha sel ametipostil järgmisel viiel aastal. Meie kohustus on seega koguneda veel enne parlamendi hooaja lõppu üles ühise laua taha arutama, kuidas minna edasi võimalikult suurt poliitilist ühisosa omava presidendikandidaadi leidmiseks,» ütles Tsahkna.

IRLi teate peale saatis oma kutse ka Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat. «Kuna ka teised erakonnad on aktiivselt asunud arutlema vabariigi presidendi valimise teemal ja valimise kohustus lasub riigikogul, siis on mõistlik otsida ühisosa,» märkis ta.

Reformierakond kutsub parlamendierakondade esindajad 15. juunil esimesele arutelule riigikogu koosolekusaali, et selgitada välja põhimõtteline valmisolek valida president ära riigikogus.

Riigikogu fraktsioonide esindajad ütlesid, et Tsahkna üleskutse koguneda potentsiaalsete presidendikandidaatide arutamiseks ühise laua taha on teretulnud.

«Laiapõhjalise toetuse saab kandidaat, kel on sisepoliitiliselt ühendaja võime ning kel on telefonis meie välisliitlaste kontaktid,» sõnas peaministripartei saadikurühma aseesimees Martin Kukk.

SDE fraktsiooni liige Sven Mikser ütles, et kindlasti minnakse ja kuulatakse, millised on ettepanekud, aga seda, et kõik kuus parlamendierakonda lepiksid kokku ühises kandidaadis, pidas ta ülimalt ebatõenäoliseks.

Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson arvas, et igasugune püüdlus  erakondi kokku tuua ja nende arvamust kuulda võtta on teretulnud.

«Me oleme näinud kolme kandidaati, kellel võiks riigikogu voorus mingi potentsiaal olla, ja nende kolmega me oleme praegu kohtunud. Need on Marina Kaljurand, Siim Kallas ja Eiki Nestor. Aga nad pole siiski nii head olnud, et Keskerakond oleks loobunud oma kandidaadi leidmisest,» sõnas Simson.

EKRE fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on nad otsustanud kutse vastu võtta. «Mulle tundub, et eelkõige on tegemist sooviga püüda mõista, milline on jõudude vahekord riigikogus ja kellel on lootust saada 68 häält – või kas üldse kellelgi on seda lootust,» hindas ta.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli hinnangul saab kohtumise eesmärgiks esialgu olla vaid infovahetus. Ta lisas, et laiapõhjalise toetuse saab kõige paremini see kandidaat, kes ei ole ühegi erakonna «oma» ja suudab parteipoliitikast kõrgemal seista.

Seotud lood
08.06.2016 10.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto