Erakonnad arutavad ühist presidendikandidaati

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Riigikogu väliskomisjoni liikmed kohtusid Kadrioru lossis presidendiga.

FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna tegi parlamendierakondade juhtidele ettepaneku koguneda enne jaanipäeva aruteluks, et nimetada riigikogus ühine presidendikandidaat. Sama ettepaneku tegi kohe ka Reformierakond.

«IRL ja SDE on kinnitanud oma eelistused erakonna põhikirjalistes kogudes, keda nemad sooviks näha sel ametipostil järgmisel viiel aastal. Meie kohustus on seega koguneda veel enne parlamendi hooaja lõppu üles ühise laua taha arutama, kuidas minna edasi võimalikult suurt poliitilist ühisosa omava presidendikandidaadi leidmiseks,» ütles Tsahkna.

IRLi teate peale saatis oma kutse ka Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat. «Kuna ka teised erakonnad on aktiivselt asunud arutlema vabariigi presidendi valimise teemal ja valimise kohustus lasub riigikogul, siis on mõistlik otsida ühisosa,» märkis ta.

Reformierakond kutsub parlamendierakondade esindajad 15. juunil esimesele arutelule riigikogu koosolekusaali, et selgitada välja põhimõtteline valmisolek valida president ära riigikogus.

Riigikogu fraktsioonide esindajad ütlesid, et Tsahkna üleskutse koguneda potentsiaalsete presidendikandidaatide arutamiseks ühise laua taha on teretulnud.

«Laiapõhjalise toetuse saab kandidaat, kel on sisepoliitiliselt ühendaja võime ning kel on telefonis meie välisliitlaste kontaktid,» sõnas peaministripartei saadikurühma aseesimees Martin Kukk.

SDE fraktsiooni liige Sven Mikser ütles, et kindlasti minnakse ja kuulatakse, millised on ettepanekud, aga seda, et kõik kuus parlamendierakonda lepiksid kokku ühises kandidaadis, pidas ta ülimalt ebatõenäoliseks.

Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson arvas, et igasugune püüdlus  erakondi kokku tuua ja nende arvamust kuulda võtta on teretulnud.

«Me oleme näinud kolme kandidaati, kellel võiks riigikogu voorus mingi potentsiaal olla, ja nende kolmega me oleme praegu kohtunud. Need on Marina Kaljurand, Siim Kallas ja Eiki Nestor. Aga nad pole siiski nii head olnud, et Keskerakond oleks loobunud oma kandidaadi leidmisest,» sõnas Simson.

EKRE fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on nad otsustanud kutse vastu võtta. «Mulle tundub, et eelkõige on tegemist sooviga püüda mõista, milline on jõudude vahekord riigikogus ja kellel on lootust saada 68 häält – või kas üldse kellelgi on seda lootust,» hindas ta.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli hinnangul saab kohtumise eesmärgiks esialgu olla vaid infovahetus. Ta lisas, et laiapõhjalise toetuse saab kõige paremini see kandidaat, kes ei ole ühegi erakonna «oma» ja suudab parteipoliitikast kõrgemal seista.

Tagasi üles