Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2016
Eesti Laste hulga kasv pidurdab põhikoolide sulgemist (7) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Keskpank lasi välja olümpiamängude meenemündi Dilbert Tagakülg Merit Kopli: mulle meeldib, kui olukord on keeruline (1) Vägivalda kasutanud Ojasoo kahetseb tehtut Korruptsioon kohalikes omavalitsustes kasvab (3) Fotonäitus Tammsaare pargis tunnustab aitajaid EMTA tervitas saali rahastamise otsust kontserdiga Reps: Savisaarele väljak, meile tulevik Majandus majanduse lühiuudised Loovettevõte peab mõtlema müügile Läti viinaralli kipub hukutama Eesti taarasüsteemi (21) LHV pensionifondid müüsid miljon PR Foodsi aktsiat Kaselale Välismaa Prantsuse juudid pagevad antisemiitluse tõttu Pariisi eeslinnadest Ukraina välisminister: Ukraina vajab rohkem Euroopa toetust Kuninganna abikaasal Edinburghi hertsogil täitub 95 eluaastat Arvamus Dagmar Lamp: harilik eraeluline vägivald ühes Eesti teatris (15) Margus Kolga: kolm head põhjust, miks Eesti peaks kuuluma ÜRO julgeolekunõukogusse (6) Indrek Tarand: algab teine poolaeg (9) Sulev Alajõe: Pärnu vajab korralikku lennujaama Postimees 1897. aastal: telefon hukutab telegrammi? (2) Päeva karikatuur Juhtkiri: puhas loodus ja taaraäri Andrus Karnau: kas elektrit toota või tarbida? (5) Kultuur Veiniteraapia jäneseurus Liiga jäik rästikunahk Pööningtants... põle(ta)v tants Sport Usain Bolti kaks olümpiakulda sattusid küsimärgi alla Spordi lühiuudised Kas kolm suursoosikut jagavad omavahel jalgpalli EM-tiitli? Vene pole kindel, kas liitub suvel koondisega Kommentaar: usalduskrediit sai otsa, nüüd on aeg tegudeks Tarbija Turaida roos ja Sigulda kepp (1) Tartu Pühapäevane naiste tantsupidu kogub hoogu juba täna Keraamiku kõrvaga bluus Öö lubab vaadata oreli sisse Töölised käisid Tartu uhkeimas tuumavarjendis õppustel, tähtsad ninad viskasid seal saunas tihti viina Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1897. aastal: telefon hukutab telegrammi?

1 min lugemist
Ajalooline telegramm: Eesti Moskva saatkond manitseb Tallinna välisministeeriumi ohjeldama niigi võimude kontrolli all olevat Eesti ajakirjandust, et Nõukogude Liitu mitte pahandada. FOTO: riigiarhiiv

Liivimaa asutatava kõnetraadivõrgu kohta avaldab rahaministeeriumi «Kauba ja käsitöö leht» Liivimaa mõisniku Rüscker’i kirja, milles kahetsedes teatatakse, et posti- ja telegrahvivalitsus kõnetraadi asja mitte ei edenda, sest et ta vist kardab, selle läbi väheneksivad telegrahvi sissetulekud. 

Selle kirja mõtet on Peterburis tähele pandud. Ka «Risk. Vestn.» toob selle kohta koguni asjalikka tõendusi, et asi just täiesti teist laadi on, kui posti- ja telegrahvivalitsus arvab.

Sest ajast saadik kui Stockmanshofis kõnetraadi-keskjaam asutati, just sest ajast saadik on telegrammide arv kasvanud. Telehvon andis 1894. aastal telegrahvi toimetusele 575 telegrammi, 1895. aast. 1012, 1896. aast. 1067 ja viimse viie kuu jooksul 583 telegrammi. Kui telehvon lähedal on, küll siis teda enam tarvitatakse. Mõisnikud soovivad, et vallad ka ehituse kulusid aitaksivad kanda, sest sellega kergitaksivad nad kreispolitsei ja talurahva kommissaride tööd. Ka sõja korral on telehvoni-ühendusest suur tulu. Posti ja telegrahvi otstarbe ei ole mitte riigi sissetulekuid kõrgendada, vaid kohaliku rahva läbikäimist kergendada. Mida elavam ja hõlpsam aga läbikäimine, seda suuremad on ka riigi sissetulekud.

Seotud lood
09.06.2016 11.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto