R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pühapäevane naiste tantsupidu kogub hoogu juba täna

Eili Arula
, reporter
Pühapäevane naiste tantsupidu kogub hoogu juba täna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõige kaugemalt tuli naiste tantsupeole Vancouveri Eesti seltsi rahvatantsurühm, kes eile pärast Jõgevamaaga tutvumist Palamuse lähistel Udu talus pühapäevaste etenduste tarvis proovi tegi.
Kõige kaugemalt tuli naiste tantsupeole Vancouveri Eesti seltsi rahvatantsurühm, kes eile pärast Jõgevamaaga tutvumist Palamuse lähistel Udu talus pühapäevaste etenduste tarvis proovi tegi. Foto: Jürgen Puistaja / Kanal 2

Kaugema kandi rahvas jõudis peopaika kõige varem: juba eile saabusid Jõgevale tantsijad Leedust, Soomest, Norrast, Luksemburgist, Iirimaalt, Inglismaalt ning isegi Kanadast.

Täna jõuavad kohale kaks Läti tantsurühma. Sadakonna külalisega liituvad omakorda 4700 Eesti tantsijat, et ühiselt maha pidada II Eesti naiste tantsupidu, mis kannab pealkirja «MeheLugu».

Selle tantsupeoga tähistatakse ka mitut tähtpäeva. Kogu pidu on pühendatud eesti rahvatantsu emale Anna Raudkatsile. Tema sünnist möödub tänavu 130 aastat ning tema loodud esimene eestikeelne rahvatantsuraamat «Eesti rahvatantsud» nägi ilmavalgust 90 aastat tagasi.

Simmanid täna ja homme

Et Anna Raudkatsi vääriliselt meeles pidada, läheb tantsupeo päeva eelõhtul Jõgeval lahti simman «Omma kultuuri piddo». Just sama nime kandis 90 aastat tagasi Anna Raudkatsi korraldatud sündmus, millest saigi alguse Eesti tantsupidude traditsioon. Homsel suurel simmanil teevad muusikat Kukerpillid ja kohalik rahvamuusikaansambel Tuustar.

Täna õhtul korraldatakse simmaneid Jõgevamaa neljas paigas: Laiusel, Palamusel, Põltsamaal ning loomulikult Jõgeval. Neil teevad muusikat kohalikud ja kaugemalt tulijad: ansamblid Kruuv ja Moisekatziq, Jõgeva muusikakooli rahvapillikollektiivid, Toomas Lunge, Indrek Kalda, Paul Kristjan Kalda ja puhkpillimuusikud, Põltsamaal linnaorkester ja Konguta rahvamuusikud.

Õhtujuhtidena astuvad tänastes peopaikades üles Jõgevamaaga seotud ajaloolised tegelased Carl Robert Jakobson (Janek Varblas), Raja Teele, Imelik ja Toots (Anete Saar, Karmo Toome ja Kristjan Annuk) ning Karl XII (Arlet Palmiste).

Pileteid veel jagub

Pühapäeval tähistab oma 67. sünnipäeva tantsupeo patroon Ivo Linna, kes lubas lahkelt peo viimase etenduse järel kõigile pealtvaatajaile sünnipäevatorti pakkuda. «Seda pole veel juhtunud, et ligi viis tuhat naist mulle sünnipäevaks tantsivad,» märkis Linna, kes koos Jõgeva lähistelt pärit näitleja Tiit Sukaga kannab ette peo vahetekste.

Peo korraldustoimkonna juht Airi Rütter ütles, et korraldajate ja tundub, et ka tantsijate hing ja vaim on suureks peoks valmis. «Ainuke, kes ebameeldiva üllatuse võib valmistada, on ilmataat,» muretses Rütter, kuid kinnitas, et pidu toimub igasuguse ilmaga.

Ta meenutas, et esimese naiste tantsupeo ajal viis aastat tagasi oli lausa kolmkümmend kraadi kuuma, nüüd on tal kuri kahtlus, et pühapäevaks võib jaguda vaid napilt kümmekond soojakraadi.

«Loodame, et rahvas paneb end soojalt riidesse ja tuleb ikka kohale. Mõned piletid on veel saada,» lisas peo perenaine. Veel kinnitas ta, et naiste tantsupidu on juba traditsiooniks saamas: kolmas pidu tuleb kindlasti aastal 2021.

II Eesti naiste tantsupidu «MeheLugu»

•    Osaleb 4800 tantsijat, nende seas on ka 96 tantsijat 8 välisriigist.

Simmanid

•    Täna kell 21 Jõgeval, Põltsamaal, Palamusel ja Laiuse lossivaremetes.

•    Homme kell 21 «Omma kultuuri piddo» Jõgeval.

Etendused pühapäeval, 12. juunil Jõgeva staadionil.

•    Kell 11 peaproov-etendus.

•    Kell 15 esimene etendus.

•    Kell 19 teine etendus.

Märksõnad
Tagasi üles