R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Töölised käisid Tartu uhkeimas tuumavarjendis õppustel, tähtsad ninad viskasid seal saunas tihti viina

Vilja Kohler
, Tartu Postimees
Facebook
Comments
Kindlalt suletavad suured rauduksed pidid Tartus Turu tänava ääres, aadressi järgi Tehase tänaval asuvas tuumavarjendis vaenlase massihävitusrelvade rünnaku eest kaitsma vähemalt 250 inimest.
Kindlalt suletavad suured rauduksed pidid Tartus Turu tänava ääres, aadressi järgi Tehase tänaval asuvas tuumavarjendis vaenlase massihävitusrelvade rünnaku eest kaitsma vähemalt 250 inimest. Foto: Margus Ansu

Valge lina ümber ja jooksuga lähimale surnuaiale – selline oli Nõukogude ajal tsiviilkaitseõppustel mitteametlik ja loomulikult keelatud, kuid ainus õige vastus küsimusele, mida teha tuumarünnaku korral.

Kuid nõukogude inimene ei tohtinud sellise tõese paratamatusega leppida ja nii valmistuti igal rindel tuumasõda võidukalt üle elama: kohustuslikel tsiviilkaitseõppustel osalesid peale täiskasvanute ka lasteaialapsed ning ehitati varjendeid, neid tehti eraldi ning kortermajade ja tehaste alla.

Üks neist valmis Tartus 1979. aastal, kui valumehaanikatehas ehitas aadressile Tehase 23 oma mittestandardsete toodete tsehhi. Selle Turu tänavalt paistva hoone all asubki teine hoone, suurte rauduste taga tänini säilinud paksude betoonseintega tuumavarjend.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles