T, 30.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Florida geiklubi massitulistamises sai surma vähemalt 51 inimest

Hanna-Hulda Reinkort
Facebook Twitter
Comments
Foto: Scanpix/AP

USAs Florida osariigis Orlando kesklinnas avas relvastatud isik eile varahommikul Pulse Clubi nimelises geiklubis tule ja võttis pantvange, lisaks tulistajale hukkus 50 ning haiglasse viidi 53 inimest. Kohaliku meedia sõnul hukkunute arv tõenäoliselt kasvab.

«Oleme hoone läbi vaadanud ning suure kurbusega pean teatama, et lisaks tulistajale hukkus 50 inimest,» lausus eile õhtul Orlando meer Buddy Dyer.

Florida kuberner Rick Scott kuulutas välja eriolukorra. Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ametniku Ronald Hopperi sõnul pole Orlando ega selle ümberkaudsed alad ohus.

Automaadi ja käsitulirelvaga relvastatud ründaja ilmus klubisse ja hakkas kohaliku aja järgi umbes kell kaks  (Eesti aja järgi kell 9) klubikülastajaid pantvangistama. Ründaja tähelepanu kõrvale juhtimiseks korraldasid võimud ööklubis kontrollitud plahvatuse. Kolm tundi hiljem otsustas politsei eriüksus SWAT pantvangiolukorra lõpetada ja  inimeste päästmiseks hoonesse tungida. Ründaja hukkus tulevahetuses eriüksuslastega.

Võimude teatel oli ründajaks 1986. aastal sündinud Floridas Port St Lucies elav USA kodanik Omar Mateen, kelle vanemad on Afganistani päritolu. USA telekanalile CBS News teadaolevalt pole Mateeni varem kuritegudes süüdi mõistetud ning võimud uurivad väidet, et tal oli sidemeid islamiäärmuslastega.

Florida korrakaitseosakonna juhtiva eriagendi Danny Banksi sõnul peetakse juhtunut terroriaktiks. Võimud üritavad välja selgitada, kas tegemist oli sise- või välisterrorismiga ning kas tulistaja tegutses üksi, lisas ta.

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eriagendi Ron Harperi sõnul uuritakse juhtunut iga nurga alt. Vastuseks küsimusele, kas on põhjust arvata, et sel on seos islamiäärmuslusega, lausus Harper: «Meil on viiteid, et see inimene võis kalduda selle ideoloogia poole, kuid kindlalt me seda öelda ei saa.»

NBC teatel olevat Omar Mateen enne rünnakut helistanud hädaabisse ja vandunud truudust sunniitlikule terrorirühmitusele ISIS. Kahtlusaluse isa Mir Seddique ütles uudisteagentuurile, et tema poja rünnak võis olla motiveeritud homofoobiast, mitte islamiusust. Isa sõnul oli Mateeni hiljuti vihastanud see, kui ta nägi tänaval geipaari.

Mateeni endine abikaasa ütles Washington Postile antud intervjuus, et mees oli vägivaldne ja vaimselt ebastabiilne. «Ta peksis mind. Ta tuli koju ja hakkas mind lihtsalt peksma, sest pesu polnud pestud või muu taolise asja pärast,» rääkis anonüümseks jääda soovinud naine.

Los Angeleses peeti eile hommikul kinni relvastatud mees, kelle autost leiti ka võimalikke lõhkeseadeldisi. Mees olevat olnud teel West Hollywood'is toimuvale geiparaadile. Praegusel hetkel pole teada, kas kinni peetud mees on kuidagi seotud klubiründajaga.

USA president Barack Obama mõistis Orlandos toimepandud veretöö hukka, öeldes, et tegu oli terroriaktiga. Tapatalgud on hukkamõistnud ka katoliku kiriku pea paavst Fransiscus, nimetades geiklubis toimepandud massitulistamist arutuks vihaks.

Tegemist on ohvriterohkeima massitulistamisega USA ajaloos. Eelmine ohvriterohkeim massitulistamine leidis aset 2007. aastal Virginia Polütehnikumis, kui tudeng tappis enne iseenda mahalaskmist 32 inimest.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles