Sisukord
Eesti
Postimees
14.06.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Süstlavahetuspunkt kolib Koplist Paldiski maanteele Palju õnne Jahikoerapasse hakkab välja andma tõuühing Tagakülg Male Tartu linn kahtlustab ürituste korraldajat reservfondi väärkasutamises Eesti lühiuudised Ilves kuulutas haldusreformi seaduse välja Bussifirmad tõrguvad eelmüüki laiendamast Haiglajuht käis naisega komandeeringute pähe puhkamas (10) Politsei soovitab piirata haiglajuhtide ametiaega Mälumäng Koormast pudenenud oder võttis maantee enda alla Puudega inimesed tööle sundimist õigeks ei pea (4) Peaprokurör: jälitustegevus on Eestis rangelt kontrollitud Majandus Majanduse lühiuudised Testlio juht: ettevõtjad peaksid lahendama tõelisi probleeme Riik hakkab investeerima idufirmadesse Mööblisari My Little Avenue muudab lastetoa mängulinnaks Nõrk elektriühendus takistab maal tootmist Välismaa Portugal ja Prantsusmaa liidus Euroopa vastu Rünnak mõjutab presidendivalimisi Välismaa lühiuudised Süüria põgenikud Jordaanias: meie kodumaa on kui ohtlikke loomi täis mets (5) Arvamus Siim Kallas: suurema Eesti riigi poole (9) Arseni Roginski: et leida Balti riikidega ühine keel, tuleb Venemaal tunnistada kuritegusid (21) Juhtkiri: «Stalinit oleks teile tarvis!» (12) Lauri Hussar: imetabane Postimees (2) Postimees 1993. aastal: KGB üritas värvata Balti Instituudi direktorit Ivo Ilistet Kultuur Ja igavikulinnuke laulab… Ellujääja mälestused: Eesti kultuuridessant Peterburi Sport Tiitlikaitsja ebaveenev algus Spordi lühiuudised Jalgpallipeost peksupeoks Laanmäe kontrollis emotsioone ja paugutas võimsa tulemuse Kas näeme jalgpallimaailmas uue dünastia sündi? Küps kapten Crosby viis ühtse sõpruskonna võidule Visa jalgpallikääbus ei karda kedagi Tallinn Süstlavahetuspunkt kolib Koplist Paldiski maanteele Tarbija Uus telefon jälgib ümbrust Tartu Minu ema rääkimata lugu: sünnipäevakingiks sõit tundmatusse Tõrge bussihankel sunnib otsima päästeplaani Sügisel ootab külastajaid uuem raamatukogu Käratseja kaitseb nii ennast kui ka naabreid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilves kuulutas haldusreformi seaduse välja

2 min lugemist
President Toomas Hendrik Ilves. FOTO: Elmo Riig

President Toomas Hendrik Ilves kuulutas eile välja 7. juunil riigikogus vastu võetud haldusreformi seaduse, märkides, et tegemist on pika sammuga kaua ette valmistatud ja möödapääsmatul teel.

Ilvese sõnul on seaduse vastuvõtmine alles esimene samm riigireformist sellise halduskorralduse poole, kus kõik Eesti omavalitsused on pädevad ja professionaalsed, kohalikku kogukondlikkust hoidvad ning suudavad pakkuda senisest paremaid teenuseid.

«See tähendabki eeldusi, et inimeste elu ühes või teises omavalitsuses läheb lõpuks paremaks. Et inimesed jäävad sinna või lähevad sinna tagasi. Et ettevõtjal kui tööandjal on põhjust sinna investeerida ja inimestel on tööd. Et kehtib paindlik transpordikorraldus ja head haridust saab igal pool. Et suureneb sotsiaalne turvatunne,» lausus ta.

Ilvese sõnul ei osutu siis tõeks ühes ajalehes ilmunud karikatuur, kus Eesti kaardil on ainult Tallinn, siis kitsas Tallinna lähiümbrus, edasi Haapsalust Rakvereni ulatuv Tallinna ümbrus ja lõpuks kõikehõlmav tühermaa, kus plingivad eraldi täpikestena Pärnu, Tartu ja Narva linn. President pidas silmas Postimehes ilmunud Urmas Nemvaltsi karikatuuri.

«Kui omavalitsused muutuvad tugevamaks ja pädevamaks ning ülesanded suuremaks, peab nende tulubaas olema samavõrd tugevam. Seni on parlament teinud aga ainult pool rehkendust. Nii peavad sügiseks olema riigikogu liikmete töölaudadel ka eelnõud, mis määratlevad tänapäevases võtmes omavalitsuste ülesannete ja rahastamise jagamise. Sellega tuleb kiirustada, sest tõeline haldusreform ei ole vaid valdade ja linnade matemaatiline liitmine,» lausus Ilves.

Riigipea lisas, et lahendust ootavaid teemasid on teisigi, nende seas ka regionaalne tööhõive koos riigiasutuste võimaliku Tallinnast välja viimisega ja maavalitsuste muutuv roll. Siingi ei saa valitsus ja parlament otsustamisjulgust kaotada.

«Riik ja kõik riigiasutused peavad olema kaasaegsetele omavalitsustele arvestavad ja toetavad partnerid. See tähendab – toeks meie inimestele. Nii on mulle näiteks arusaamatu maanteeameti kiirustades tehtud otsus mitme teenindusbüroo sulgemisest,» lausus ta.

«Olgem ausad, kahjuks ei jõua Eestis kui tunnustatud e-riigis kiire internet kõikjale ja pole seni leitud kõigi osaliste jaoks head lahendust, kuidas saada mõistlike kuludega ligipääs lairibaühendusele. Viimane on aga tänapäeval vaieldamatuks eelduseks ettevõtluse arendamisel maapiirkondades,» lisas ta.

Ilves soovis valitsusele ja parlamendile jõudu, et nende järgmised sammud riigireformi kujundamisel oleksid tihedas koostöös omavalitsustega sellised, mis lõpuks näitaksid, et edukas elu Eestis on tõesti kõikjal võimalik.

Seotud lood
13.06.2016 15.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto