Sisukord
Arvamus
Postimees
15.06.2016
Eesti Tappa ähvardanud mees pandi vangi Palju õnne Yana Toom: Keskerakonda võib ohustada hea tava defitsiit Piir Venemaaga saab kaitse maaostjate ja droonide ees Eesti lühiuudised Kaljurand arutas oma India kolleegiga laevakaitsjate kaasust Anu Toots: Keskerakond eristas end Reformierakonnast (1) Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Are vald nõuab postipunkti tagasi Virumaad kimbutab töötajate nappus Leedo tahab riigilt kümneid miljoneid (2) Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Dilbert Tiit Ojasoo ohvri avalik palve: soovin eluga edasi minna (34) Horoskoop Tagakülg Majandus Are vald nõuab postipunkti tagasi Microsoft teeb hiigeltehingu Majanduse lühiuudised Välismaa Liitlaste tulek nõuab Eestilt uusi kasarmuid Hübriidrünnaku oht sunnib vaagima riikide vastupidavust Välismaa lühiuudised NATO meenutas, et ka neil leidub tuumarelvi Pinged Prantsusmaal ei leevene Arvamus Artur Talvik: saatan on parteis (7) Juhtkiri: jätke inimene ikka ellu (1) Taavi Minnik: Ukraina on naasnud Janukovõtši-eelsetele radadele (3) Päeva karikatuur Jaak Prozes: Venemaa näeb soome-ugri rahvaste iseolemist ohtlikuna Postimees 1934. aastal: mees peksis politseinikku, et vangi minna Mart Raudsaar: vihakõnest meestele ja naistele Kultuur «Warcraft» ei vääri filmi nime (7) Loe, miks Andres Mustonen arvab, et ta oskab kummituste keelt Sport Spordi lühiuudised Ühisliigas jätkav Kalev jõudis Varrakuga kokkuleppele Vanameistritest ümbritsetud hall mass valmistub Euroopat üllatama Kas poliitiku juhitud Belgia suudab leida oma tee? Venemaa toob jalgpallimaailma uut tüüpi löömamehed Tallinn Lauluväljaku arendamiseks luuakse erikomisjon Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Tarbija Patsientide õiguste eest võitlevad kaks ühendust Populaarsed lasteeined võivad anda poole päevasest kaloraažist (1) Tartu Šaakalid on otsaga Tartumaal? Tartu lapsed väärivad korras koolimaju Suurüritused sulgevad Vabaduse puiestee kümmekonnaks päevaks Lisavaheaeg aitab kevadväsimusest üle (1) Miks Tartu mind enam ei armasta? (6) Vanalinna plaanitakse uut äri- ja kortermaja (1) Vägivallaga pikitud ülesanded panevad lapsi matemaatikat armastama? Tudengid tegid lõputöödeks ka vineerist valamu ja veiklevad viisud Suvi meelitab vett ja loodust uurima Puiestee tänava täika leidis uue ulualuse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: vihakõnest meestele ja naistele

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Vist kuulsin terminit «vihakõne» esimest korda ühel seminaril Tartu Ülikoolis kuusteist aastat tagasi. Mälu pingutades meenub, nagu oleks seda pruugitud Põhja-Iirimaa (vihaste) katoliiklaste ja protestantide kontekstis. Termin tundus igatahes väga teoreetiline.

Tellijale Tellijale

Viimastel aastatel on fraasi vaba kasutus Eesti avalikus ruumis muutunud seevastu justkui praktiliseks igameheõiguseks. Vaevalt küll, et igaüks ingliskeelse sõnapaari «hate speech» toortõlget ühtviisi mõistab. Kuna soovitaksin «vihakõne» asemel kasutada Johannes Aaviku uudissõna «herjamine», siis peaksime arutlema, kuidas seda väljendit Eesti kultuuriruumis mõista. Vastasel korral võib sellega juhtuda nagu «vuplitega», mis oli Aaviku sõna naiste aluspükste jaoks, kuid mis ei seganud Maratil neid reklaamimast lausega «vuplid meestele ja naistele».

Herjamine pole muidugi pelgalt naiste asi. See tähendab vaenulikke üleskutseid isiku või grupi suhtes lähtuvalt soost, rahvusest, reglioonist, puuetest või seksuaalsest sättumusest. See tegevus on paljudes riikides kriminaliseeritud, kuid praktika erineb. Eesti seadustest ei leia me «vihakõne» terminit, selle asemel räägib karistusseadustiku paragrahv 151 «vaenu õhutamisest», mis on sisult iseenesest kattuv.

Proovin seletada lihtsalt, kuidas võiks mõista herjamist demokraatlikus riigis, kus ometi kehtib sõnavabadus. Kui keegi ütleb, et talle pagulased ei meeldi, siis see peaks kuuluma sõnavabaduse alla. Kui keegi aga ütleb, et talle pagulased ei meeldi ning lähme ja paneme nende majutuskoha põlema, siis see on juba herjamine. Teisisõnu, tegemist on üleskutsega konkreetsetele tegudele üksikisikute või gruppide vastu. Seega peaks hoiduma termini kergekäelisest kasutamisest, mida, mulle tundub, esineb Eesti avalikus debatis sarnaselt oponentide natsideks tembeldamisega, millest kirjutasin eelmises kolumnis.

14.06.2016 16.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto