Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
15.06.2016
Eesti Tappa ähvardanud mees pandi vangi Palju õnne Yana Toom: Keskerakonda võib ohustada hea tava defitsiit Piir Venemaaga saab kaitse maaostjate ja droonide ees Eesti lühiuudised Kaljurand arutas oma India kolleegiga laevakaitsjate kaasust Anu Toots: Keskerakond eristas end Reformierakonnast (1) Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Are vald nõuab postipunkti tagasi Virumaad kimbutab töötajate nappus Leedo tahab riigilt kümneid miljoneid (2) Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Dilbert Tiit Ojasoo ohvri avalik palve: soovin eluga edasi minna (34) Horoskoop Tagakülg Majandus Are vald nõuab postipunkti tagasi Microsoft teeb hiigeltehingu Majanduse lühiuudised Välismaa Liitlaste tulek nõuab Eestilt uusi kasarmuid Hübriidrünnaku oht sunnib vaagima riikide vastupidavust Välismaa lühiuudised NATO meenutas, et ka neil leidub tuumarelvi Pinged Prantsusmaal ei leevene Arvamus Artur Talvik: saatan on parteis (7) Juhtkiri: jätke inimene ikka ellu (1) Taavi Minnik: Ukraina on naasnud Janukovõtši-eelsetele radadele (3) Päeva karikatuur Jaak Prozes: Venemaa näeb soome-ugri rahvaste iseolemist ohtlikuna Postimees 1934. aastal: mees peksis politseinikku, et vangi minna Mart Raudsaar: vihakõnest meestele ja naistele Kultuur «Warcraft» ei vääri filmi nime (7) Loe, miks Andres Mustonen arvab, et ta oskab kummituste keelt Sport Spordi lühiuudised Ühisliigas jätkav Kalev jõudis Varrakuga kokkuleppele Vanameistritest ümbritsetud hall mass valmistub Euroopat üllatama Kas poliitiku juhitud Belgia suudab leida oma tee? Venemaa toob jalgpallimaailma uut tüüpi löömamehed Tallinn Lauluväljaku arendamiseks luuakse erikomisjon Tänavuste merepäevade staarid on viikingid Tarbija Patsientide õiguste eest võitlevad kaks ühendust Populaarsed lasteeined võivad anda poole päevasest kaloraažist (1) Tartu Šaakalid on otsaga Tartumaal? Tartu lapsed väärivad korras koolimaju Suurüritused sulgevad Vabaduse puiestee kümmekonnaks päevaks Lisavaheaeg aitab kevadväsimusest üle (1) Miks Tartu mind enam ei armasta? (6) Vanalinna plaanitakse uut äri- ja kortermaja (1) Vägivallaga pikitud ülesanded panevad lapsi matemaatikat armastama? Tudengid tegid lõputöödeks ka vineerist valamu ja veiklevad viisud Suvi meelitab vett ja loodust uurima Puiestee tänava täika leidis uue ulualuse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Miks Tartu mind enam ei armasta?

2 min lugemist
Liina-Jaanika Seisler FOTO: SCANPIX

Kõik linnad unistavad sellest, et elanikud oleks noored, neil oleks lapsi, nad teeniksid hästi ja maksaksid tublisti makse. Ainult nii saab linn areneda. Tundub, et Tartu linnavalitsus on selle põhilise tõe unustanud.

Ma olen Tallinna tüdruk ja mind meelitas pärast ülikooliaega Tartusse kolima selle linna eriline sarm. Tundus, et siin käivad asjad kuidagi inimlikumalt ja mõistuse järgi, kultuursemalt, inimesi arvestades.

Mulle sobib väga Tartu linna suurus ja vilgas, alternatiivne kultuurielu.

Viimasel ajal aga tundub, et ma pole siia oodatud. Esiteks karistati mind selle eest, et mul on väike laps. Lasteaiatasu on riigi kõrgeimatest (u 100 eurot koos söögirahaga), see ei ole mulle väike summa. Tean peresid, kus selle pärast ei pandagi lapsi lasteada, 4-5-aastased on päevade kaupa üksi kodus.

Lisaks karistatati mind selle eest, et elan tänavas, kuhu laieneb tasulise parkimise piirkond – soovid mõneks ajaks auto maja ette parkida, aga palun, 100 eurot aastas (kohaliku elaniku soodushind).

Mulle ei tundu selline asi õiglane. Juriidiliselt on muidugi kõik korras ja eks ma saa ju oma hoovis ka parkida, aga paljud ei saa. Ent ma poleks uneski osanud näha, et äkitselt asub mu kodutänav kesklinnas.

Jah, tänav on nüüd tühi, aga minu kui kohaliku elaniku elukvaliteet pole sellest küll põrmugi paremaks muutunud.

Tasulise parkimise ala laiendamise ainus eesmärk oli linnakassasse raha juurde teenida. Samal ajal pole linnavalitsus teinud mitte midagi, et oleks õigustatud selline rahaküsimine, õigemine väljapressimine, sest valikut ju pole. Tartusse pole ehitatud mitte ühtegi parkimismaja. Mitte ühtegi 25 aasta jooksul. Maailmas on palju palju-palju suuremaid linnu, kus ei ole mingit tasulist parkimist, ja kõik toimib täiesti normaalselt.

Pidevalt räägitakse Tartus rattateedest. Just, ainult räägitakse, ohutuid rattateid pole kesklinnas näha, aga jutt muudkui veereb. Baeri tänavast alla veeredes on ikka kõhe tunne.

Hoidku jumal, kui tahad Tartus veel midagi ehitada või oma maja juures ümber teha, siis saad tunda, mida tähendab bürokraatia võim. Tahtsin ehitada vana kasutu pesuköögi asemele sauna, kuid koostöös linnavalitsuse ametnikega osutus see nii kulukaks ja ebameeldivaks ettevõtmiseks, et loobusin plaanist.

Samal ajal kerkivad kesklinna ehitised, mille arhitektuuriline ja sisuline väärtus on enam kui küsitav. Kuidas nemad oma ehitusload saavad?

Ja lõpuks – mitte ühelgi Tartu söögikohal pole enam Eesti parimate sekka asja. Ka see on märgiline. Tekib küll juurde uusi kohti, kuid need on kõik sama nägu ja tegu. Ma enam ei tea, kas see on ikka see linn, kus kunagi tahtsin elada.

Kes on üldse oodatud Tartu linna elama?

Seotud lood
    14.06.2016 16.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto