Sisukord
Päevakomm
Postimees
16.06.2016
Eesti Tagakülg Klient kahtlustab autoteenindajaid seanaha vedamises Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Ka Eesti lapsi ohustab liigne puhtus Palju õnne Osa Keskfraktsiooni ei hääletanud küüditamisavaldust Eesti lühiuudised Tallinn süüdistab endist linnaosavanemat arvutivarguses (7) Pisarameri liigutas tuhandeid Sotsiaalministeerium määras värbamiskvoodid (3) Majandus Uue lihatööstuse maksumus jääb saladuseks Majanduse lühiuudised Korruptsioonikahtlustuse saanud haiglajuht astus tagasi Läti plaanib kehtestada astmelise tulumaksu (4) Välismaa Poola linn elab kullapalavikus Vene häkkerid püüdsid varastada demokraatide andmeid Trumpi kohta Hanso: Kreml teeb ise Ukrainast lääneriigi Välismaa lühiuudised 16.06.2016 NATO ootab Venemaad kohtingule Lõunaserv tekitab NATOs kimbatust Arvamus Maarja Vaino: iga kord, kui räägitakse sooneutraalsusest, tabab mind hämming (21) Tuuliki Kasonen: tulevikus võiks elekter tulla merest (6) Kristjan Haller: kas loobume riigile «pea» valimisest? (9) Päeva karikatuur Juhtkiri: vähenenud töövõimega inimeste värbamine on sammuke õiges suunas (1) Hanna-Hulda Reinkort: viimane aeg terrorismile virtuaalmaailmas hoop anda (3) Postimees 1998. aastal: keskhaigla peaarsti ähvardab vallandamine Kultuur Värske Eesti animafilm Postimehe Kinos Kultuuri lühiuudiseid Valentine Lember-Bogatkina (30.10.1921 – 14.06.2016) in memoriam Pisarameri liigutas tuhandeid Sport Spordi lühiuudised 16.06 Imemees, kes nihutab inimvõimete piire Vähene resultatiivsus ja kobavalt alustanud favoriidid Peep Pahv: ära virise, ole mees ja löö väravaid! Tallinn Tallinn süüdistab endist linnaosavanemat arvutivarguses (7) Pisarameri liigutas tuhandeid Tarbija Soovitused rododendronite kasvatamiseks Rododendronimets sirgus paarikümne aastaga Klient kahtlustab autoteenindajaid seanaha vedamises Tartu Puhas kuld ja hõbe! Veebikommentaarid Golfiväljaku rajamise plaan on ajanud Vahi küla kahte leeri (1) Kontserdisarja alustab kuum kosmosebänd Tammeka ja Santos peavad karikavõistlustel ajaloolise mängu Elanik: uus parkimiskord tõi peavalu (3) Torma valla rahvas jaotaks koduvalla kaheks Selge grupijuhi kampaania koputab piduliste südametunnistusele Vahur Kollom: parkimiskorra pahupool Ave Eerma: kuidas saab olla äge oma eluga riskides? (2) Karlova kool saab kauaoodatud palliplatsi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hanna-Hulda Reinkort: viimane aeg terrorismile virtuaalmaailmas hoop anda

2 min lugemist
Hanna-Hulda Reinkort FOTO: Erik Prozes

Lähis-Ida konfliktikollete keerukus peegeldab omamoodi meie ajastut, kus ühelt poolt on soov esitada infot võimalikult lihtsalt, samas aga ülesanded ise muutuvad üha keerukamaks.

Terrorism liigub oma olemuselt primitiivsuse poole, pole vaja mingit sõjaväge, piisab vaid ühest inimesest, kes on valmis relvaga tänavale minema, et tekitada palju hirmu.

Teiselt poolt iseloomustab praegusi kriise osaliste paljusus, kus iga rakuke moodustab konflikti olemusest killukese. Süüria on selle ehtsaim näide, kus ühel pool on äärmuslased nagu ISIS ja al-Nusra Rinne, teisel režiimiväed koos Assadiga ja siis veel n-ö mõõdukas opositsioon. Lisaks on oma roll mängida Iraanil, Hezbollah’ šiialiikumisel ja Venemaal, kes toetavad Assadi vägesid. Opositsiooni selja taga seisvatel Türgil, Saudi Araabial ja Ameerika Ühendriikidel pole aga senini täit selgust, kui mõõdukad nende liitlased tegelikult on, sest opositsioon on ülimalt killustunud.

Kui Euroopast vaadatuna hakkab siht silme ees juba hägustuma ja konflikt Süürias paistab harutamatu sasipuntrana, siis lootsin, et lähemal ehk Süüriaga piirnevas Jordaanias inimestega rääkides hakkab udu äkki hajuma. Vahetumad olid nende arvamused kindlasti, aga mitte lihtsamad. Vastusena küsimusele, mis lahendaks nende arvates konflikti Süürias, sain seinast seina ettepanekuid: kõrvaldada Assad, jätta Assad võimule, vaja on saavutada poliitiline kokkulepe jne. ISISe võitu ei soovinud keegi, ei ärimehed, sõjaväelased, taksojuhid, põgenikud, analüütikud ega kohalik imaam.  

Seega asub lahinguväli võitluses radikaliseerumisega mujal. Nagu ütles teisipäeval Euroopa Liidu sisevolinik Dmitris Avramopoulos, on selleks internet.

Paralleelselt neti leviku ja info paljususega on terrorism ja ISISe ideoloogia rullunud mööda maailma laiali. Pommid ei plahvata vaid Iraagis ja Afganistanis. Pühapäevase Orlando ööklubi rünnaku kurjategija radikaliseerus ise, istudes oma arvuti taga ja imades endasse äärmusrühmituse propagandat: tundes vastuolu sealse info ja ümbritseva maailmaga ei osanud ta teha muud kui haarata relva.

Info ja allikate paljusus ei pruugi seega viia avarama maailmavaateni, vaid pigem leitakse meediavoost kinnitust oma seisukohtadele ja tõekspidamistele.

Maailmas, kus inimesed ootavad aina rohkem selgemaid vastuseid ja arusaamist, kes hea, kes paha, võimaldab niisugune segane seis populistidel või äärmuslastel meile seda pakkuda. Öelda selge sõnaga, keda peab vihkama ja kes on õiged ja ausad, lahenduse asemel viib see ühiskonna aina sügavama lõhestumiseni.

Segased ajad on toonud palju sõgedaid tegusid, seega maailmaliidritel oleks viimane aeg välja töötada globaalne strateegia, et ISIS ei kaotaks ainult vallutatud füüsilist territooriumi Iraagi ja Süüria pinnal, vaid see toimuks ka virtuaalsel sõjatandril.

Seotud lood
15.06.2016 17.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto