Sisukord
Kultuur
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (13) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (9) Erik Aru: kas faktidel on lootust? Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (5) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Ene Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (1) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tarbeklaasi päästmine sektsioonkapist

3 min lugemist
Vaade 1980.-1990. aastate vaasidele FOTO: Albert Truuväärt

Näitus toob vaatajateni tervikliku ja tiheda pildi tehase Tarbeklaas toodangust ligi viie kümnendi vältel ning tutvustab nõukogudeaegse tööstuskunsti eripära. Ulatusliku näituse koostamise mõttest teostuseni kulus pea viis aastat. Tinglikult kuulub see muuseumi sarja eesti disainist, mis tutvustab siinseid disainiga seotud nähtusi ja väljundeid. Tarbeklaasile järgnevad valgustid ja tööstustekstiil. 

Tellijale

Ehkki muuseumil oli õnn omandada pärast Tarbeklaasi tegevuse lõppemist ja ettevõtte omanikuvahetust suur osa eri aegade tootenäidistest  ja jupike tehasesisest arhiivimaterjali, vajati aega sellest terviklikuma pildi kujundamiseks. See tähendas muuhulgas pikemat keskendumist just esemelise poole täiendamisele. «Meil oli olemas küll tugev tuumikkehand, kuid puudu nii mõnedki olulised iseseisvad tooted või osad terviklikest seeriatest. Muidugi tekkis teemasse süvenemisel aina uusi teadmisi, otsi, millest haarata, ja seeläbi ka vajadusi,» räägib muuseumi direktor, disainiajaloolane Kai Lobjakas. «Meie enda jaoks on kõige hõredam just Tarbeklaasi algusperiood, 1950. aastad.  Kohati oli ka seeriatest üht-teist puudu, olulisi komplekte oleme tükkhaaval koondanud, et klaashaaval seeria kokku saada.»

Küllap on palju kodusid, kus Tarbeklaasi esemed sektsioonkapi pimeduses konutavad. Lobjaka sõnul on õnneks tänapäeval juba päris palju kirglikke kogujaid, kes Tarbeklaasi hindavad ja esemeid päevavalgele toovad. «Viimastel aastatel on hinnad kõrgemad. Just tänu kogujatele on oluline hulk esemeid leitud ja säilinud, tänu mitme suurepärase koguja lahkusele on ka näitus olulist täiendust saanud ning on olnud võimalus ka muuseumi enda kogu mõningal määral täiendada,» lisas Lobjakas.

25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto