N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venelaste dopingupeitus ja Isinbajeva südantlõhestav avaldus

Peep Pahv
Venelaste dopingupeitus ja Isinbajeva südantlõhestav avaldus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jelena Isinbajeva
Jelena Isinbajeva Foto: Maja Suslin/SCANPIX SPORT

Rahvusvahelise dopinguagentuuri WADA raportist selgub, et viimase poole aasta jooksul on Venemaa sportlastelt võetud 2947 dopinguproovi, millest 52 osutusid positiivseks. Neist omakorda valdav enamus ehk 49 proovi, näitasid alates sellest aastast keelatud ainete nimekirja kuuluva meldooniumi kasutamist. Ilmselt on see teadmine siiski vaid üks paljudest mõjutavatest detailidest, mille põhjal otsustatakse, kas Venemaa kergejõustiklased pääsevad Rio olümpiale.

Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (IAAF) karm otsus – ükskõik, milline see ka poleks, kõiki see kindlasti ei rahulda – avalikustatakse täna pärastlõunal. Selle sündmuse valguses kubiseb rahvusvaheline meedia dopingu ja Venemaaga seotud kirjutistest. Leidub karme fakte, aga ka sportlaste emotsionaalseid palveid.

Selles, et Venemaal on dopinguga asjad mädad, pole põhjust kahelda. Küsimus on vaid selles, kas nad on suutnud ennast muuta.

Otsuse langetamise eel avaldatud WADA raportis viidatakse siiski Venemaa sportlastelt dopinguproovide võtmisega kaasnevate probleemide jätkumisele. Küll viibivad sportlased ametlikel andmetel kinnistes linnades, küll korraldatakse võistlusi paikades, kuhu välismaalaste juurdepääs on väga piiratud… Poole aasta jooksul oli koguni 111 korral sportlaste liikumist kajastavas ADAMSi süsteemis vigased andmed.

Leidub aga ka markantsemaid näiteid: üks kergejõustiklane põgenes pärast võistlust intervjuude tsoonist, kui oli märganud lähenevat dopingukontrolli; leidus ka sportlane, kes otsustas võistlemisest loobuda, kui selgus, et kohale tulevad ka dopingukütid; üks sportlane kandis aga endaga pidevalt kaasas konteinerit puhta uriiniga, kuid andis lõpuks ikkagi positiivse proovi.

Omaette teema on Venemaa häbiplekiks kujunenud käimisega. 27. veebruaril peetud Venemaa talvistelt meistrivõistlustel jäeti viimasel hetkel kõrvale või diskvalifitseeriti 15 käijat. Neist kuuel oli ADAMSi süsteemis märgitud viibimiseks hoopis teine asukoht.

Samas räägivad venelased valju häälega sellest, kui palju on nad viimase poole aastaga oma dopinguvastases võitluses ja samas ka suureks patuoinaks oleva kergejõustikuliidu juhtimises muutnud. Vahetatud on juhtkondi, dopinguagentuuri töös osalevad aga Saksamaalt pärit spetsialistid. Vastu on võetud ka otsus, et ükski varem dopinguga vahele jäänud ja nüüdseks karistuse kandnud atleet olümpiale ei pääse.

Kuuldavasti on mõnele Venemaa kergejõustiklasele tehtud ettepanek võistelda Rio olümpial ROKi lipu all. Kuid oma viiendast olümpiast unistav teivashüppe maailmerekordiomanik ja kahekordne olümpiavõitja Jelena Isinbajeva ei taha sellist alternatiivi kasutada.

Isinbajeva saatis IAAFile avaliku kirja, kus ta toetab dopinguvastast võitlust ning mõistab ka vajadust karmide meetmete järele, ent samas peab ta enda ja mitme teise Venemaa sportlase olümpiale mittelubamist ebaõiglaseks. «Miks peavad ka puhtad sportlased jääma patustajate tõttu olümpialt eemale?» küsis ta ning kirjutas südantlõhestavalt ka sellest, kuidas ta pärast lapse sündi on teinud kõik selleks, et Rio olümpial võistelda.   

Kõrgushüppe maailmameister Maria Kutšina kinnitas, et on valmis andma dopinguproovi kas või iga päev. «Mind on kontrollitud keset treeningut ja kodus kell 6 hommikul. Suhtun sellesse rahulikult ja olen valmis kas või iga päev nendega kohtuma. Kui küsimus on meie koondise olümpiale keelamises, tuleb see kõik ära kannatada,» leidis ta.  

Märksõnad
Tagasi üles