P, 25.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Henrik Roonema: aita väliseestlast, näita talle internetist jalgpalli

Henrik Roonemaa
, kolumnist
Henrik Roonema: aita väliseestlast, näita talle internetist jalgpalli
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Henrik Roonemaa
Henrik Roonemaa Foto: Toomas Huik

See algas eelmisel reedel, kui kolleeg Hans Lõugas sättis end kahenädalasele puhkusele minema ja küsis nagu muuseas, et ei tea, kas tal välismaal olles on võimalik ka ETVst jalgpalli vaadata. ETV striimib internetti oma pilti küll, aga kui saate litsents ei luba seda väljaspool Eestit näidata, siis on pildil piirang peal. Seda näeb ainult füüsiliselt Eestis asudes.

Ehk teisisõnu küsis kolleeg Lõugas, milliseid trikke peab kasutama, et ta saaks tarbida teenust, millest eest on maksumaksjana maksnud, milleks tal on igati õigus ning tehniline võimekus olemas. Niipalju kui mina tean, on ka tema välismaal viibimine legaalne.

Mõnedele eestlastele on see siiamaani tuntud olnud ka kui «Ansipi abikaasa «Sajandi armastuse» probleem». Nimelt kurtis Ansip Brüsselisse kolides, et ta abikaasa ei saa Kanal2st seda türgi seriaali vaadata, sest geoblokeering ei luba, ning proua Ansipi murest sai üks võrdsete digitaalsete õiguste eest võitlemise märke.

Võib-olla ei ole keskmisel jalgpallisõbrast eestlasel nii palju empaatiat, et proua Ansipi seriaaliprobleemiga suhestuda, aga ehk on jalgpalliprobleem lähedasem. See on olemuslikult täiesti jabur olukord, kus telekanalite lepingud eiravad ilmselget asjaolu, et eestlane võib sõita siit kuhugi teise riiki ja olla seal ikka eestlane edasi, nii ihult, vaimult kui ka internetilt. Sisutootjad kohaldavad meile sunnismaisust ja arvavad, et pruugib inimesel vaid teise riiki sõita, kui võibki ta oma õigustest lihtsalt ilma jätta. Püsid Eestis, oled eestlane, sõidad korra ära, oled maatamees.

Korraks välismaale sõitnud on üks asi, aga arvestatav osa meie rahvast elabki välismaal, rohkem kui 100 000 inimest. Isegi kui me arvame, et see on nende oma viga ja õige eestlane peab kodus püsima, ei saa me üle ega ümber tõsiasjast, et ka niimoodi mõeldes on meist väga machiavellilik neile eesti keeles jalgpalli ja «Sajandi armastust» näidata. Äkki hakkavad nad siis ühel päeval Eestit ikkagi nii palju igatsema, et tulevad siia tagasi ja on taas korralikud eestlased.

Kuna internet on oma olemuselt piirideülene, on seal loomulikult võimalik lihtsasti teeselda, et asud Eestis või kus iganes maailmas. Internetil on sellest täiesti ükskõik. Seda on hakanud ära kasutama igasugused nn teenusepakkujad, kes küsivad raha välismaal asuvatele inimestele Eesti telepildi näitamise eest. Need on illegaalsed teenused, millest aga välismaal elavad eestlased sõltuvad, ja seetõttu on meil kahju, et me ühe sellistest, mille nimi on Leiser TV, eile Geeniuse artikliga vist põhja lasime. Meid hakkas huvitama, mis teenus see on, mispeale telekanalid ärkasid ning jõudsid järeldusele, et Leiser TV kui piraat tuleb politseisse anda.

Aga selliseid lehti ja teenuseid on veel, lausa väga palju. Üks hiljutine uuring leidis, et testitud 23 000st (!!!) jalgpalli striimida lubavast veebisaidist olid pooled pahavaraga nakatunud.

See on klassikaline mittetoimivate reeglite varjukülg: vohab piraatlus, varimajandus ja muu kuritegevus, kusjuures ohvriks on täiesti tavalised inimesed, kellel on tegelikult täielik õigus seda teenust ka ilma kahtlaste vahendajateta tarbida.

Seni, kuni Euroopa Liit asja lahendab, saab aga iga kodueestlane oma tuttavatele väliseestlastele abiks olla.

Välismaal olevad eestlased peavad jätma internetis mulje, et nad tegelikult viibivad Eestis, ning pärast seda saavad nad rahumeeli Eesti telesaateid vaadata. Selle asja nimi on VPN. Igaüks, kellel on kodus kiiremat sorti netiühendus, võib selle oma arvutisse püsti panna ja välismaal elavatele sõpradele parooli anda. See pole ülemäära keeruline ega maksa midagi. Kes ise ei oska, võib paluda mõne IT-asjatundjast sõbra abi.

See, mida ma soovitan, pole ilmselt seaduslik, aga ausalt öeldes mis siis. Väga ebaseaduslik see ka pole, kui seda parooli just tuhandetele ei jaga või müüma ei hakka. Sõpru rumalate reeglite eest kaitsta on täiesti normaalne.

Tagasi üles