Sisukord
Äriuudised
Postimees
20.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Toetust koguv Allar Jõks alustas liiga hilja (12) Palju õnne Eesti lühiuudised Eesti ei avalikusta ÜRO-le narkoärika asjus saadetud vastust «Pole yhtegi normots erakonda» ehk miks parteid vananevad Iilid tegid üle riigi pahandust Erakonnad vananemise pärast väga ei muretse Saare maavalitsus hoidis lennuhanke tingimusi saladuses Rohelised annaks narkootikumidele tubakaga sarnase staatuse Tagakülg Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Spordi lühiuudised Eesti pelmeenikuningas investeerib Venemaa põldudesse (3) Majandus Stenbocki maja ei näe aktsiisitõusust loobumiseks põhjust (10) Peaminister tõstis aktsiise jõuga Välismaa Seiklused Brexiti-maal: kohalikud elanikud ELi jäämise-lahkumise debati olulisust ei taju Venemaal uppus paadiõnnetuses Karjala järvel 14 last Naisõiguslane pürgis esimesena USA riigipeaks Arvamus Ahto Lobjakas: (topelt)kodakondsus kõigile (28) Urmas Paet: Euroopa 4 pluss 1 kriisi Rein Veidemann: veerand sajandit kultuurimetseenlust Marion Pajumets, Egert Belitšev: vahekokkuvõte – pagulaste senine toimetulek Eestis (7) Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Marti Aavik: noored ei taha enam poliitbroilerid olla? (5) Juhtkiri: kannatuste rekordid lähevad üha hirmsamaks Kultuur Tööliste paradiis kerkib Lääne-Virumaale Kas kusagil on naine siis inimene? Vaata, millised mängufilmid valmivad Soome sajandaks sünnipäevaks Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Sport Rein Taaramäe näitas Sloveenias klassi Kupperi heide kandus Riosse, naistelt kaks Eesti rekordit Spordi lühiuudised Katastroof Venemaa spordis – Rio keeld ähvardab kogu koondist (9) Taas Final Fourile vanale sõbrale kätte maksma Sündmustevaesel Euroopa GP-l domineeris Rosberg (1) Ungari vaatab viimaks tulevikku Medalilootuste Rio peaproov jäi poolikuks Tarbija Osav müügimees ajas ostja pea segi Riideid kortsutav triikraud tunnistati korras olevaks Tasub teada: millised õigused on väljaspool äriruume sõlmitava lepingu puhul (1) Tartu Päeva karikatuur Jooks värvitossus võlus noori Jõgevamaa käsitöö vallutas veski GSMi leviauk Kvartalis aheneb: ka Telia kliendid saavad helistada Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Suveks suletav Anne saun asub invalifti ehitama (1) Anne kanal võõrustab suurvõistlust Suurim reisijuht pakub avastusi ka tähenärijale Kuld Lõvi ja istuv karu tegid koha kuulsaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peaminister tõstis aktsiise jõuga

3 min lugemist
  • Gross: Lõuna-Eesti kaupmeestele paneb aktsiisitõus muidugi hirmsa paugu.
  • Vallbaum: Mäe otsast näeb asju teisiti kui seal, kus luuakse väärtusi.
  • Saul: kodanikuna on kahju, et poliitika tõttu lähevad vahendid naaberriikidesse.
Einar Vallbaum FOTO: Eero Vabamägi

Ettevõtjate hinnangul kahjustab alkoholi ja kütuse aktsiisitõus jaekaubandust peamiselt Lätiga piirnevates maakondades, kuid näiteks eksportijaid teenindav transpordisektor saab valusa löögi kõikjal Eestis.

Eesti ühe edukaima puitmajade eksportija Nordic Houses transpordipartnerid pidid pärast aktsiisitõusule järgnenud äriläbirääkimisi oma varasemad veomarsruudid täiesti ümber kujundama.

«Kui varem tankisid nad Eestis, siis nüüd Lätis,» rääkis ettevõtte juht Argo Saul. «Kui varem mindi laevale Paldiskist, siis nüüd Ventspilsist või Klaipėdast. Lätis ollakse valmis seisma tanklates paar tundi järjekordades, Eestis tankimine pidavat olema sel aastal peaaegu olematu.»

Suurem osa Nordic Housesi toodangust läheb ekspordiks, millest omakorda kaks kolmandikku moodustavad Norrasse müüdavad vabaajamajad. Mullu moodustas transpordikulu ligi kümnendiku puitmajatootja tarnitava majakomplekti hinnast ja üha tihenev konkurents ei võimaldanud selles logistikaketis Eesti aktsiisimaksude tasumisega jätkata.

«Eesti kodanikuna on siiralt kahju tõdeda, et poliitiliste otsuste tõttu lähevad kütuse müügist genereeritavad vahendid naaberriikidesse,» lausus Saul. «Kui ettevõtjana saaksin aru, et olen teinud vale otsuse, muudaksin oma otsust esimesel võimalusel. Seni pole mina aru saanud, kas ka poliitikud on valmis oma ekslikke otsuseid muutma.»

Abitust ettevõtjaid kahjustavaid otsuseid ära hoida tunnistas kunagi Reformierakonda kuulunud, möödunud aastast riigikogus Isamaa ja Res Publica Liidu valijaid esindav Einar Vallbaum, kellele kuulub Lääne-Virumaal Kundas tegutsev transpordifirma Lajos. «Peaminister [Taavi Rõivas] kasutas oma õigust ja pani aktsiisitõusu kobareelnõuna hääletusele. Ilma selliste jõuvõteteta poleks maksutõus piisavalt hääli kogunud,» rääkis ta.

Eesti autovedajad kaotasid aktsiisitõusuga töömahtu näiteks nii, et rahvusvahelised logistikafirmad ei too enam saadetisi oma Eesti vaheladudesse, vaid Läti veokid veavad need kohe lõppadressaadile kätte.

«Ettevõtjate seisukohast ei pea ma kütuseaktsiisi tõstmist põhjendatuks ja autovedajate assotsiatsiooniga sellel teemal läbi ei räägitud,» tõdes Vallbaum, kes on ka rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooni president. «Aasta aega riigikogu saadikuna Toompeal on pannud mind mõistma, et mäe otsast näeb asju teisiti kui seal, kus tegelikult luuakse väärtusi ja tegeldakse tootlikkusega.»

Juhtiva alkoholitootja Liviko hinnangul on Eesti kange alkoholi turust aktsiisitõusu tõttu lätlastele juba praeguseks ära antud tervelt kümnendik ja aasta lõpuks liigub Eestist Lätti vähemalt viiendik siinsest kange alkoholi müügist.

«On fakt, et Läti alkoholikauplustes, mis paiknevad meie piiri vahetus läheduses, on kange alkohol keskmiselt 40 protsenti odavam kui Eestis. Vägisi jääb mulje, et meie riik on muudetud eksperimentaallaboriks, et anda vähese valitsuskogemusega ministritele majanduslikud algteadmised katse-eksituse meetodiga,» lausus Liviko juht Janek Kalvi.

«Eesti ettevõtetel ei ole mitte pelgalt õigus loota, vaid ka õigus nõuda, et valitsus süveneks nende käekäiku mõjutavatesse asjaoludesse ega annaks hinnanguid ega teeks järeldusi kaugelt mäe otsast Eurostati uuringuid sirvides,» lisas ta.

Läti piirikaubanduse tõttu kannatavad Kalvi sõnul lisaks alkoholisektorile samuti kaubandus, teenindus, kütusemüük ja keskkonnakaitse. «Valitsuse rapsimise tagajärjel kaotab Eesti konkurentsivõime tervikuna ja seda ülisuures ulatuses, kuna mõjud on pikaajalised. Olukorda õnnestuks päästa vaid 2016. aastal toimunud aktsiisitõusu tagasi pööramisega,» lisas Kalvi.

Üks Põhja-Eesti olulisemaid jaekaupmehi, OG Elektra omanik Oleg Gross seevastu andis aktsiisitõusudele leebe hinnangu, rõhutades, et piirikaubandus Lätiga pole põhjarannikut mõjutanud.

«Lõuna-Eesti kaupmeestele paneb aktsiisitõus muidugi hirmsa paugu, sest võrreldes Põhja-Eestiga sattuvad nad konkurentsis ebavõrdsesse seisu, kuid Põhja-Eesti jaekaubandusäri pole aktsiisitõus ja Lätis avatud viinapoed seni veel otseselt mõjutanud,» selgitas ta. «Kange alkoholi läbimüük on mõnevõrra vähenenud, kuid minu arvutused ei näita, et selle taga võiks olla salaviina või välismaalt toodud alkoholi mõju.»

Gross avaldas veendumust, et riik juba kinnitatud aktsiisitõususid tagasi ei pööra ja kõik asjad pole ka sugugi valesti tehtud.

«Riigil on üha kasvavate sotsiaalkulutuste katmiseks raha vaja. Seekordne maksutõus viidi selles mõttes läbi korrektselt, et anti varakult teada ning kõik me saime ladudesse alkoholi varuks osta,» lisas ta.

Seotud lood
18.06.2016 21.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto