Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Urmas Paet: Euroopa 4 pluss 1 kriisi

Urmas Paet. FOTO: Priit Simson

Põgenikekriis, terrorioht, nigel majanduskasv, ettearvamatu ja agressiivne Venemaa ning brittide võimalik lahkumine Euroopa Liidust – sellist tõsiste kriiside hulka pole ELi ees kunagi varem olnud. Kuidas nendega toime tulla, kirjutab Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet (Reformierakond).  

Tellijale Tellijale

Euroopa Liit pole disainitud kiireks kriisidega toimetulekuks. Ometi on kogu ELi ajalugu iseloomustanud mitmesugused kriisid, kuid mitte kunagi mitu tõsist kriisi samal ajal. Praegu on Euroopa ees erakorraline aeg, sest korraga tuleb tegeleda ja loodetavasti toime tulla viie suure probleemi või koguni kriisiga ning silmapiiril võib neid olla veelgi. Praegused Euroopa kriisid mõjutavad kõiki Euroopa riike, sealhulgas Eestit, ja nende lahendustega ebaõnnestumine võib lüüa Euroopal jalad alt.

Millised need viis kriisi on? Kõigepealt põgenikekriis, mille algpõhjus peitub Süüria kodusõjas, Eritrea diktatuuris ning vaesuses ja vägivallas mujal Euroopa naabruses. Põgenikekriisi jätkumine senisel kujul ohustab otseselt Schengeni süsteemi ehk isikute vaba liikumise püsimist, sellest tulenevate mõjudega ka teisi Euroopas kätte võidetud võimalusi ja vabadusi, nagu eurotsoon ja ühtne majandusruum.

18.06.2016 21.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto