Sisukord
Juhtkiri
Postimees
20.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Toetust koguv Allar Jõks alustas liiga hilja (12) Palju õnne Eesti lühiuudised Eesti ei avalikusta ÜRO-le narkoärika asjus saadetud vastust «Pole yhtegi normots erakonda» ehk miks parteid vananevad Iilid tegid üle riigi pahandust Erakonnad vananemise pärast väga ei muretse Saare maavalitsus hoidis lennuhanke tingimusi saladuses Rohelised annaks narkootikumidele tubakaga sarnase staatuse Tagakülg Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Spordi lühiuudised Eesti pelmeenikuningas investeerib Venemaa põldudesse (3) Majandus Stenbocki maja ei näe aktsiisitõusust loobumiseks põhjust (10) Peaminister tõstis aktsiise jõuga Välismaa Seiklused Brexiti-maal: kohalikud elanikud ELi jäämise-lahkumise debati olulisust ei taju Venemaal uppus paadiõnnetuses Karjala järvel 14 last Naisõiguslane pürgis esimesena USA riigipeaks Arvamus Ahto Lobjakas: (topelt)kodakondsus kõigile (28) Urmas Paet: Euroopa 4 pluss 1 kriisi Rein Veidemann: veerand sajandit kultuurimetseenlust Marion Pajumets, Egert Belitšev: vahekokkuvõte – pagulaste senine toimetulek Eestis (7) Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Marti Aavik: noored ei taha enam poliitbroilerid olla? (5) Juhtkiri: kannatuste rekordid lähevad üha hirmsamaks Kultuur Tööliste paradiis kerkib Lääne-Virumaale Kas kusagil on naine siis inimene? Vaata, millised mängufilmid valmivad Soome sajandaks sünnipäevaks Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Sport Rein Taaramäe näitas Sloveenias klassi Kupperi heide kandus Riosse, naistelt kaks Eesti rekordit Spordi lühiuudised Katastroof Venemaa spordis – Rio keeld ähvardab kogu koondist (9) Taas Final Fourile vanale sõbrale kätte maksma Sündmustevaesel Euroopa GP-l domineeris Rosberg (1) Ungari vaatab viimaks tulevikku Medalilootuste Rio peaproov jäi poolikuks Tarbija Osav müügimees ajas ostja pea segi Riideid kortsutav triikraud tunnistati korras olevaks Tasub teada: millised õigused on väljaspool äriruume sõlmitava lepingu puhul (1) Tartu Päeva karikatuur Jooks värvitossus võlus noori Jõgevamaa käsitöö vallutas veski GSMi leviauk Kvartalis aheneb: ka Telia kliendid saavad helistada Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Suveks suletav Anne saun asub invalifti ehitama (1) Anne kanal võõrustab suurvõistlust Suurim reisijuht pakub avastusi ka tähenärijale Kuld Lõvi ja istuv karu tegid koha kuulsaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kannatuste rekordid lähevad üha hirmsamaks

2 min lugemist
Fallujah põgenikud Eufrati jõel ja kallastel FOTO: SCANPIX

Arvud ja inimlikud kannatused nende taga on üha hirmsamad – nii võib üldistavalt kokku võtta Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) pagulasameti (UNHCR) raporti, mis avaldatakse täna, ÜRO pagulaste päeval.

Need arvud ja kannatused on heiastus viimastel aastatel puhkenud ja ka vinduvate relvakonfliktide rohkusest maailmas. Seejuures on kodust pagema sunnitud inimestele lahenduse leidmise – koju naasmine või organiseeritud ümberasustamine – tõenäosus üha väiksem.

Maailmas elab rohkem kui 7,3 miljardit inimest. 2015. aasta lõpuks oli 65,3 miljonit inimest olnud sunnitud oma kodust lahkuma, kõigest 12 kuud varem oli see arv olnud 59,5 miljonit. See on ajaloos esimene kord, kui 60 miljoni piir on ületatud. Ka suhtarv on rekordiline – üks inimene igast 113st maailmas on pagulane. Kolmandik pagulastest ootab otsust varjupaigataotlusele, kaks kolmandikku on küll kodust pagenud, ent jäänud siiski oma koduriigi piiridesse. Kusjuures enam kui pooled pagulastest on lapsed. Rekordiline on ka nende paguluses viibivate laste arv, kes on oma perest eraldatud või pagevad lausa ühegi saatjata.

Meie uudistest näeme kõige sagedamini Süüria kodusõja kajastusi, Süüria ongi praegu paik, kus oma kodust pageb kõige rohkem inimesi. Nii Somaalias kui ka Afganistanis on tsiviilelanikke pagulusse ajav vägivald kestnud juba pikki aastakümneid. Lisaks viimase viie aasta jooksul alanud või taas ägenenud sõjad Lõuna-Sudaanis, Jeemenis, Burundis, Ukrainas, Kesk-Aafrika Vabariigis ja veel paljudes teistes riikides. Oma kodust oli eelmisel aastal sõja ja/või terroriorganisatsioonide vägivalla tõttu sunnitud lahkuma neli-viis korda rohkem inimesi kui veel kümme aastat tagasi.

Euroopa Liidule, nagu me kõik teame, oli eelmine aasta erakordselt ehmatav, ent ikka veel ei saa me öelda, et EL oleks leidnud pagulaskriisiga hakkama saamiseks toimivad lahendused. Tänase lehe arvamusküljel kirjutab Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet (Reformierakond) nii sellest, mida tema arvates oleks tarvis teha, kui ka sellest, kui üle kivide ja kändude lähevad isegi kõige praktilisemad asjad. Ometi sõltub ühiste lahenduste leidmisest, tegelikust arukast koostööst liikmesriikide vahel Euroopa stabiilsuse jaoks äärmiselt palju.

Arvamuskülgedelt leiate ka tasakaaluka ülevaate sellest, kuidas vähesed Eestisse jõudnud pagulased siin kohanenud on. Vaatamata Eesti ühiskonda seoses pagulaskriisiga vallanud erutusele on Eesti oma reaalse panuse andmisega siiani hakkama saanud.

Oma ja Euroopa ehmatuste kõrval tuleb mõista globaalse probleemi ulatust ning olla valmis panustama nii tarkusega kui ka materiaalselt, et esiteks parandada pagulaste olukorda nende kodumaadele lähimates riikides ja teiseks ühes ELi riikide ja rahvusvahelise kogukonnaga leida lahendusi praegustele sõdadele ning hoida ära uusi konflikte.

Seotud lood
18.06.2016 21.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto