Sisukord
Arvamus
Postimees
20.06.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Toetust koguv Allar Jõks alustas liiga hilja (12) Palju õnne Eesti lühiuudised Eesti ei avalikusta ÜRO-le narkoärika asjus saadetud vastust «Pole yhtegi normots erakonda» ehk miks parteid vananevad Iilid tegid üle riigi pahandust Erakonnad vananemise pärast väga ei muretse Saare maavalitsus hoidis lennuhanke tingimusi saladuses Rohelised annaks narkootikumidele tubakaga sarnase staatuse Tagakülg Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Spordi lühiuudised Eesti pelmeenikuningas investeerib Venemaa põldudesse (3) Majandus Stenbocki maja ei näe aktsiisitõusust loobumiseks põhjust (10) Peaminister tõstis aktsiise jõuga Välismaa Seiklused Brexiti-maal: kohalikud elanikud ELi jäämise-lahkumise debati olulisust ei taju Venemaal uppus paadiõnnetuses Karjala järvel 14 last Naisõiguslane pürgis esimesena USA riigipeaks Arvamus Ahto Lobjakas: (topelt)kodakondsus kõigile (28) Urmas Paet: Euroopa 4 pluss 1 kriisi Rein Veidemann: veerand sajandit kultuurimetseenlust Marion Pajumets, Egert Belitšev: vahekokkuvõte – pagulaste senine toimetulek Eestis (7) Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Marti Aavik: noored ei taha enam poliitbroilerid olla? (5) Juhtkiri: kannatuste rekordid lähevad üha hirmsamaks Kultuur Tööliste paradiis kerkib Lääne-Virumaale Kas kusagil on naine siis inimene? Vaata, millised mängufilmid valmivad Soome sajandaks sünnipäevaks Kumu ÖÖ: eriline, stiilne ja abstraktne pidu Sport Rein Taaramäe näitas Sloveenias klassi Kupperi heide kandus Riosse, naistelt kaks Eesti rekordit Spordi lühiuudised Katastroof Venemaa spordis – Rio keeld ähvardab kogu koondist (9) Taas Final Fourile vanale sõbrale kätte maksma Sündmustevaesel Euroopa GP-l domineeris Rosberg (1) Ungari vaatab viimaks tulevikku Medalilootuste Rio peaproov jäi poolikuks Tarbija Osav müügimees ajas ostja pea segi Riideid kortsutav triikraud tunnistati korras olevaks Tasub teada: millised õigused on väljaspool äriruume sõlmitava lepingu puhul (1) Tartu Päeva karikatuur Jooks värvitossus võlus noori Jõgevamaa käsitöö vallutas veski GSMi leviauk Kvartalis aheneb: ka Telia kliendid saavad helistada Priit Pullerits: veriste jalgpallikakluste tõeline sõnum (4) Suveks suletav Anne saun asub invalifti ehitama (1) Anne kanal võõrustab suurvõistlust Suurim reisijuht pakub avastusi ka tähenärijale Kuld Lõvi ja istuv karu tegid koha kuulsaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: noored ei taha enam poliitbroilerid olla?

1 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Üsna üllatav on lugeda tänasest lehest muret selle pärast, et erakondade noortekogud känguvad ja parteiliikmete keskmine vanus üha kasvab.

Aastaid oleme ju Eestis harjunud kuulma ilkumist poliitbroilerite üle – noored, kes igasuguse muu töökogemuseta liiguvad erakonna noortekogust nõuniku tiitliga jooksupoisi kohale ja sealt aiva edasi poliitiliste tähtede poole. Ei tasu Eestit ses asjas väga eriliseks pidada, sest sama nähtust kritiseeritakse muidugi ka teistes demokraatlikes riikides.

Miks siis järsku napib neid, kes erakondlikule marjamaale tahaksid? Muidugi võib otsida ka poeetilisemaid seletusi, ent mina pööraks esimesena pilgu rahvastikupüramiidi poole. 25–29-aastaseid on Eestis kokku ca 100 000. 20–24 aastaseid noori mehi ja naisi on aga juba veerandi võrra vähem – ca 75 000. Järgmine vanuserühm – 15–19 aastased – on aga veel väiksem kui neile järgnevad. Neid noori, hilisteismelisi, kellest osa võiks lõbutseda parteide noortekogudes, on umbes 60 000 ehk 40 protsendi võrra vähem kui kuldsetes broileripõlvkondades.

Pealegi on meil tööpuudus, sh noorte tööpuudus suhteliselt väike. Noori ootab sisukas majandustegevus ning ei tohiks olla väga üllatav, et poliitiliste ametikohtade loteriil osalemine ei tundugi nii ahvatlev.

Sisuliselt on aga tähtis, et praegused väiksemad täiskasvanuks saavad põlvkonnad ei kaugeneks ühis- ja kogukonna asjadest, huvist nende vastu. Kas mõnda partei noortekogusse kuulumine on selle tähtsaim vorm ja mõõdik, selles võib kahelda.

Seotud lood
    18.06.2016 21.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto