Sisukord
Kultuur
Tänane leht
21.06.2016
Eesti Rahvas ei taha presidendiks Savisaart ega Helmet (33) Tagakaas Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Bussiärimeest süüdistatakse altkäemaksu andmises Dilbert Eesti lühiuudised Blogi hindab Eesti-vastase propaganda taset Lennukid harjutasid maandumist maanteele Artikli avaldamise järel vallandatud õpetaja kiusas õpilast (3) Tallinna kohal säras superkuu 60 pööret ümber oma telje Provokatiivne paipoiss Allar Jõks (1) Majandus Statoil ostab suurema osa Premium 7 tanklatest ja laieneb pealinnast väljapoole Rahvuslik energiafirma otsib turu põhjast edu valemit (9) Majanduse lühiuudised Liviko kartellileppe süüasi läheb uuesti ringkonnakohtusse Norrast on tulemas uus rahalaev (2) Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE: Slovakkia skandaalikuristiku veerel ÜRO: iga 113. inimene maailmas on põgenik Arvamus Kätlin Konstabel: Ojasoo juhtumi käsitlemise halvad viljad (11) Tiina Kangro: kuidas uputada probleeme (2) Urve Eslas: kuidas sünnivad propagandalood? Valede ja kohaliku poliitiku abil. (3) Annika Lentso: mida andis meile Arengufondi ajastu? (6) Postimees 1991. aastal: sõjaveteranid vallutasid lossiplatsi Vambola Paavo: diplomaatiline jälg on vajalik Juhtkiri: riiklik süstlasport Venemaa moodi (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Maalikunsti elujõu avaldumine Kordumatu igas etenduses, ainulaadne igas rollis Sport Spordi lühiuudised Ebameeldiv või jumalik… aga kindlalt parim Prantsusmaa jalgpalli uus tulemine Kas Eesti kuulub oma tasemelt Maailmaliigasse? Eesti Kaitsevägi ootab Vennot, Tähte ja Teppanit (2) Saksamaa lubab oma ründemängu käima saada Tarbija Mängukonsoolide turul vaikus enne tormi Tartu Vägeval valmisid põgenike kodud (2) Tartu visiitkaardid: ülikool, Ahhaa ja sõbralikud inimesed Kolm Tartu pubi võtsid kasutusele pimedate menüüd (1) Linnapuude tervis jätab enamasti soovida Kuidas vanal ajal elati ehk Pildikesi kohviku kuldajast (1) Vanemuises hakkab tööle uut moodi tõlkesüsteem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kordumatu igas etenduses, ainulaadne igas rollis

3 min lugemist
Naine Luciano Berio samanimelises balletis (1983, koreograaf Mai Murdmaa). FOTO: Estonia teatri arhiiv

Kiilaspäine Naine mustvalges trikoos vaatamas tagasi oma elule ja kuvanditele (Murdmaa-Berio «Naine»); kavala muigega Kaunitar tippimas esimest korda meelelisi naudinguid kogeva noormehe kohal (Murdmaa-Prokofjevi «Kadunud poeg»); võrgutav Kuradike ahvatlemas Aadamat paradiisiaias (Vassiljovi-Kassatkina-Petrovi «Maailma loomine»); kokkupuutes mõistatusliku võõraga oma emotsionaalset-sensuaalset olemust avastav Prostituut (Murdmaa-Bártoki «Võlumandariin»), külmetav ja kättemaksuhimuline vanamoor Madge tõmbamas nähtamatuid niite noorte elus (Bournonville’i-Løvenskioldi «Sülfiid») – need on rollid, mis tulevad Juta Lehiste nime kuuldes kohe silma ette.

Tellijale Tellijale

Neljapäeval 75-aastaseks saav Juta Lehiste oli tantsijanna, kes ei kartnud olla inetu ega väljakutsuv, kes suutis ka kõige üheplaanilisema rolli muuta nüansirikkaks ja värvikaks. Ta oli tark tantsija, nagu ta hiljem oli arukas pedagoog Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnas.

Tark mitte üksnes omandatud kõrghariduse tõttu (ta lõpetas oma tantsijakarjääri ajal Tartu ülikooli inglise filoloogina), vaid ka seetõttu, et oskas oma tantsutehnilisi puudujääke varjata või muuta need isegi vooruseks. Tark, sest oskas igast rollist võtta maksimumi, luua täisverelised karakterid mitte üksnes seal, kus need olid olemas (nagu Murdmaa-Tambergi «Joanna tentatas» või eelnimetatud «Naises»), vaid ka seal, kus tegelaskuju on algselt üsna stereotüüpne (nagu Myrtha «Giselle’is», nimitegelane Suve-Tubina «Kratis» või eelnimetatud Madge).

20.06.2016 22.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto