Sisukord
Juhtkiri
Postimees
21.06.2016
Eesti Rahvas ei taha presidendiks Savisaart ega Helmet (33) Tagakaas Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Bussiärimeest süüdistatakse altkäemaksu andmises Dilbert Eesti lühiuudised Blogi hindab Eesti-vastase propaganda taset Lennukid harjutasid maandumist maanteele Artikli avaldamise järel vallandatud õpetaja kiusas õpilast (3) Tallinna kohal säras superkuu 60 pööret ümber oma telje Provokatiivne paipoiss Allar Jõks (1) Majandus Statoil ostab suurema osa Premium 7 tanklatest ja laieneb pealinnast väljapoole Rahvuslik energiafirma otsib turu põhjast edu valemit (9) Majanduse lühiuudised Liviko kartellileppe süüasi läheb uuesti ringkonnakohtusse Norrast on tulemas uus rahalaev (2) Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE: Slovakkia skandaalikuristiku veerel ÜRO: iga 113. inimene maailmas on põgenik Arvamus Kätlin Konstabel: Ojasoo juhtumi käsitlemise halvad viljad (11) Tiina Kangro: kuidas uputada probleeme (2) Urve Eslas: kuidas sünnivad propagandalood? Valede ja kohaliku poliitiku abil. (3) Annika Lentso: mida andis meile Arengufondi ajastu? (6) Postimees 1991. aastal: sõjaveteranid vallutasid lossiplatsi Vambola Paavo: diplomaatiline jälg on vajalik Juhtkiri: riiklik süstlasport Venemaa moodi (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Maalikunsti elujõu avaldumine Kordumatu igas etenduses, ainulaadne igas rollis Sport Spordi lühiuudised Ebameeldiv või jumalik… aga kindlalt parim Prantsusmaa jalgpalli uus tulemine Kas Eesti kuulub oma tasemelt Maailmaliigasse? Eesti Kaitsevägi ootab Vennot, Tähte ja Teppanit (2) Saksamaa lubab oma ründemängu käima saada Tarbija Mängukonsoolide turul vaikus enne tormi Tartu Vägeval valmisid põgenike kodud (2) Tartu visiitkaardid: ülikool, Ahhaa ja sõbralikud inimesed Kolm Tartu pubi võtsid kasutusele pimedate menüüd (1) Linnapuude tervis jätab enamasti soovida Kuidas vanal ajal elati ehk Pildikesi kohviku kuldajast (1) Vanemuises hakkab tööle uut moodi tõlkesüsteem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: riiklik süstlasport Venemaa moodi

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Erinevad diktatuurid on läbi aegade kasutanud sporti ära propagandas eesmärgiga tõestada oma sportlaste saavutatud võitudega ühtlasi nende režiimide üleolekut kõigist ülejäänutest. Kõige kaugemale mindi selles endistes kommunistlikes riikides, kus dopingukasutamine oli lahutamatu osa riiklikust spordisüsteemist. Riiklikult organiseeritud dopingutarvitamise ulatus tuli ilmsiks alles pärast kommunismi varisemist, nagu ka selle tagajärjed. Praeguseks juba sageli unustusse vajunud spordisaavutuste ohvriks toodi tuhandete atleetide vaimne ja füüsiline tervis.

2014. aasta detsembris pakkus terves maailmas palju kõneainet saksa kanalis ARD linastunud dokumentaalfilm süstemaatilisest dopingutarvitamisest Vene spordis. Põhimõtteliselt väideti selles, et Venemaa on ülesehitanud riikliku dopingusüsteemi, millel on täielik võimude toetus ning kellega mängivad kokku ka Vene antidopinguorganisatsiooni ametnikud. Edaspidised paljastused on seda vaid kinnitanud, et süstemaatiline dopingukasutamine ning selle jälgede varjamine on Venemaal eksisteeriva riigi poolt kontrollitud sportlaste ettevalmistussüsteemi lahutamatuks osaks.

Viimane suurem vene sportlastega seotud dopinguskandaal lahvatas selle aasta 7. märtsil, kui meldooniumiga jäi vahele iluuisutaja Jekaterina Bobrova. Loetud tundide pärast tulid teated, et sama ainet on kuritarvitanud tennisist Maria Šarapova. Sellest hetkest on patustanute nimekirja lisandunud uusi ja uusi vene sportlaste nimesid ning praeguseks on meldooniumiga vahele jäänud juba üle poolesaja Venemaa sportlase. See on ilmselt siiski vaid jäämäe veepealne osa. Dopingukasutamise mastaapidest annab tunnistust ka see, et vahelejäämise hirmust on paljud Vene sportlased loobunud võistlemast ning mitmetele võistlustele on näiteks viimasel ajal läkitatud hoopis erinevate pallimängu meeskondade reservkoosseisud.

Eelmise nädala reedel võttis Rahvusvaheline kergejõustikuliit IAAF vastu otsuse Vene kergejõustiklasi augustis algavatele Rio de Janeiro olümpiamängudele mitte lubada, jättes kehtima möödunud aasta lõpul neile antud võistluskeelu. Samas otsustas IAAF halastada Aafrika jooksuriik Kenyale, kelle atleedid troonivad Venemaa omade kõrval dopingukahtluste nimekirjas.

Täna Lausanne’is istungile koguneva Rahvusvahelise Olümpiakomitee ees seisab võrdlemisi keeruline ülesanne: otsustada, kas aktsepteerida IAAFi otsust karistada kollektiivselt kõiki Vene kergejõustiklasi, mh neid, kes pole positiivset dopinguproovi andnud, või mitte. Õhus on ka terve Venemaa olümpiadelegatsiooni kõrvaldamine. Ilmselt ei saabu lõplikku selgust ka täna, sest mitmed uurimised, näiteks rahvusvahelise antidopinguorganisatsiooni WADA sõltumatu komisjoni uurimine, mille käigus vaadatakse mh uuesti läbi Vene sportlaste varem antud dopinguproovid, alles kestab.

Seotud lood
20.06.2016 22.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto