Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.06.2016
Eesti Randpere: kasutasin aega ka isiklike asjade ajamiseks (17) Valdo Randpere lendas kuluhüvitiste eest Taisse (32) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Elektririke tappis ligi 200 siga (1) Dilbert Politseijuhid liitusid kaine juhi kampaaniaga Eesti lühiuudised Koolilõpetajate viimane ühispilt Politsei kahtlustab poega preestrist isa tapmises Esikülg 22. juuni Tagakülg Rõivas: Eesti vaikus oleks provokatsioon (18) Majandus Kiirendatud korras ideest teostuseni - jäätis valmis vaid paari kuuga Majanduse lühiuudised Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale Välismaa Välismaa lühiuudised Hiinlased maiustavad jaanipäeval koeralihaga (7) KOHALIK VAADE: Savtšenko: ühe naise armee? Radikaliseerumine ei küsi usutunnistust Arvamus Lauri Hussar: Achtung! Panzerparade (15) Kadri Kadak: linnaosavalitsus ei pea tagama elanike turvalisust? (3) Geeniekspert: eliitkoolile kulutamise asemel on mõistlikum raha lapse tuleviku tarbeks panka panna (27) Ivan Makarov: oma maa ja rahva mustamine pole poliitikule kohane (6) Päeva karikatuur Postimees 1936. aastal: tähesõitjad vallutasid Tartu Juhtkiri: kulutšeki mõru mekk (1) Ago Vilu: meie istume homme lõkke ääres, pankurid ja poliitikud närivad küüsi (2) Erkki Bahovski: väike spikker neile, kes pärast Brexitit kõlavate avaldustega esinema peavad (8) Sport Venemaa sportlased pääsevad Riosse juhul, kui... Spordi lühiuudised Žiguliga Mercedese vastu: kriisis Venemaa otsib süüdlast Saksamaa mängumootor ikka alles soojeneb Walesi tragöödia muundus muinasjutuks Kohtunike ebapädev otsus rikkus Allika turniiri Olümpiale eelneb judokade taktikamäng Tarbija Haigus, mida noor naine hoolega varjas Tartu Jõgevale kerkib kaks kirikut (5) Luunja ja Vana-Kastre ristmik muutuvad ohutumaks Tartu kesklinna tuleb suve lõpus lauamängukohvik Kõige valgemat ööd täidavad vanad mängud Vanade eestlaste seksielu: lusti löödi nii aidas kui laudas (1) Hirm tühjuse ees sunnib kunstnikku hinge kergendama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: Achtung! Panzerparade

2 min lugemist
Lauri Hussar FOTO: Liis Treimann

Me teadsime, et see pagana sõnum tuleb, me teadsime seda, aga et see tuleb nii kiiresti, oli ikkagi üllatus. Pühapäeval suutis Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier öelda välja lause, mis riivab mitte ainult Eestit, vaid poolt Euroopat.

Nädalalehele Bild am Sonntag suutis Steinmeier öelda, et mõõgatäristamine Venemaa piiridel tuleks lõpetada ja eksivad kõik need, kes usuvad, et sümboolsed tankiparaadid NATO idapiiril suurendavad julgeolekut. «Meil oleks arukas mitte anda ettekäändeid uueks, vanaks vastasseisuks,» leidis Saksamaa sotside juhtpoliitik. Avaldus osutus nii ebaõnnestunuks, et Saksa välisministeeriumil tuli diplomaatilise teenistuse kaudu asuda sõnumit pehmendama. Nii lugesime intervjuud selgitavast avaldusest, et Steinmeier tahtis vaid rõhutada dialoogi- ja koostöövajadust Venemaaga.

Ja kuigi samas Bildi artiklis rääkis Steinmeier ka Venemaa-vastaste sanktsioonide ja heidutuse vajadusest, oli kahju juba ebakindluse ning usaldamatusega tekkinud. Saksamaa välisministri seisukoht väljendab samas üht laiemat hoiakut Saksamaa poliitikas.

Meenutame pisut. Juba üsna pea pärast Krimmi annekteerimist hakati rääkima Venemaaga dialoogi pidamise vajadusest. Mõneks ajaks vaigistas selle Ida-Ukrainas alanud sõda, ent mitte kauaks. 2014. aasta suvel hakkasid jälle kõlama hüüded, et Venemaaga tuleks ühise laua taha istuda. Diskussioonisoovi lõpetas pikaks ajaks Malaysia reisilennuki allatulistamine. Sellest hoobist oli juba keerulisem taastuda, aga võta näpust, läks vaid aastake ja sõbrasuhetest jutlustajad olid jälle platsis. Seekord rikkus mängu Venemaa sekkumine Süüria kodusõtta, kuid ka see samm oli allaneelatav. Selle aasta veebruaris lahvatas nn Lisa skandaal, millega Vene propaganda levitas massiivselt kuulujuttu, et Berliinis vägistasid mosleminoored 13-aastase vene tüdruku. Kui see vale aga haledalt paljastati, arvati Saksamaal, et nüüd on Putini Venemaaga suhteliin selge. Mõneks ajaks valitses teadmine, et Berliin peab suhetes Moskvaga olema nõudlik, karm ja õiglane. Seda õndsat teadmist jagus seekord täpselt neljaks kuuks.

Kuulda Saksamaa ühelt juhtivalt poliitikult ja välispoliitika kujundajalt NATO heidutuse kohta sõnu mõõgatäristamine ja sümboolne tankiparaad, on kurb ja nõutukstegev. Selle artikli kontekstis on tegu selgelt sildistava ja teadvalt üle võlli avaldusega. Ja kuigi ka Saksamaa panustab alliansi idapiiril kollektiivkaitsesse, siis nõnda usaldust ja solidaarsust juurde ei tekita. Paraadide asemel tegeletakse siinmail kaitseotstarbeliste õppustega, mille eesmärk on liitlasvägede üksusi õpetada ladusalt koos tegutsema. Oluline on märkida, et Saksamaa välisministri avaldused on alati palju laiemaks kui vaid siseriiklikuks tarbimiseks. Seda kummalisem on kuulda seisukohta, et Venemaad ohjeldab pigem leppimisdiplomaatia, mitte lääne leppimatus agressioonidega.

Seotud lood
21.06.2016 25.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto