Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.06.2016
Eesti Randpere: kasutasin aega ka isiklike asjade ajamiseks (17) Valdo Randpere lendas kuluhüvitiste eest Taisse (32) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Elektririke tappis ligi 200 siga (1) Dilbert Politseijuhid liitusid kaine juhi kampaaniaga Eesti lühiuudised Koolilõpetajate viimane ühispilt Politsei kahtlustab poega preestrist isa tapmises Esikülg 22. juuni Tagakülg Rõivas: Eesti vaikus oleks provokatsioon (18) Majandus Kiirendatud korras ideest teostuseni - jäätis valmis vaid paari kuuga Majanduse lühiuudised Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale Välismaa Välismaa lühiuudised Hiinlased maiustavad jaanipäeval koeralihaga (7) KOHALIK VAADE: Savtšenko: ühe naise armee? Radikaliseerumine ei küsi usutunnistust Arvamus Lauri Hussar: Achtung! Panzerparade (15) Kadri Kadak: linnaosavalitsus ei pea tagama elanike turvalisust? (3) Geeniekspert: eliitkoolile kulutamise asemel on mõistlikum raha lapse tuleviku tarbeks panka panna (27) Ivan Makarov: oma maa ja rahva mustamine pole poliitikule kohane (6) Päeva karikatuur Postimees 1936. aastal: tähesõitjad vallutasid Tartu Juhtkiri: kulutšeki mõru mekk (1) Ago Vilu: meie istume homme lõkke ääres, pankurid ja poliitikud närivad küüsi (2) Erkki Bahovski: väike spikker neile, kes pärast Brexitit kõlavate avaldustega esinema peavad (8) Sport Venemaa sportlased pääsevad Riosse juhul, kui... Spordi lühiuudised Žiguliga Mercedese vastu: kriisis Venemaa otsib süüdlast Saksamaa mängumootor ikka alles soojeneb Walesi tragöödia muundus muinasjutuks Kohtunike ebapädev otsus rikkus Allika turniiri Olümpiale eelneb judokade taktikamäng Tarbija Haigus, mida noor naine hoolega varjas Tartu Jõgevale kerkib kaks kirikut (5) Luunja ja Vana-Kastre ristmik muutuvad ohutumaks Tartu kesklinna tuleb suve lõpus lauamängukohvik Kõige valgemat ööd täidavad vanad mängud Vanade eestlaste seksielu: lusti löödi nii aidas kui laudas (1) Hirm tühjuse ees sunnib kunstnikku hinge kergendama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ivan Makarov: oma maa ja rahva mustamine pole poliitikule kohane

2 min lugemist
Ivan Makarov FOTO: Teet Suur

Eestis levivad viimasel ajal tendentsid, kui sallivuse kaitseks rakendatakse just mitte kõige sallivamaid meetodeid, kirjutab ajakirjanik Ivan Makarov.

Lugesin vene Delfist Andres Anvelti värsket arvamuslugu parempoolsest ohust Eestis. Ei oleks sel teemal sõna võtnudki, kui poliitikust poleks äsja saanud ringhäälingunõukogu liige. Tundes Andres Anvelti intelligentse ja heatahtliku, targa poliitiku ja arvamusliidrina, ei oleks oodanud temalt sellist sallimatut arvamusavaldust sallimatuse vastu.

Eeldades, et venekeelne esinemine on tõlge, mitte originaal (teksti juurde pole sellekohast viidet küll lisatud), avastasin, et tegemist on poliitiku arvamusavaldusega, mis oli ära trükitud SDE portaalis veel juuni alguses. Siin väike väljavõte originaaltekstist:

«Soov siduda 21. sajandil geneetiline ja rassiline etnilisus eestlusega on võrreldav sooviga sulgeda Eesti Euroopa ääremaa hääbuvaks väikeriigiks, millel ei ole tulevikku ega väljavaateid ühiskondlikuks, kultuuriliseks ega majanduslikuks arenguks. Selle tulemusena lahkuvad siit nii Eestis sündinud avatud mõttemaailmaga noored kui ka optimistlikult siin oma tulevikku kavandanud välismaalased. [...] Oma ainsat väärtuslikku elu pole mõtet mööda saata vihkamise ja tigedalt põrnitsemise õhkkonnas. [...] Viha õhutamisest on vihateoni kõigest üks samm. Eesti iseseisvuse vastased saavad tõrvikurongkäikude peale ainult heameelest käsi hõõruda: Eesti tõestab end väikse kurja natsiriigina!» (Venekeelses variandis fašistliku riigina.)

Nägin mõni kuu tagasi ETV saadet «Vabariigi kodanikud», kus päris lõpus võttis sõna üks noor energiline naisaktivist. Ta oli väga vihane sallimatute inimeste peale ja jõudis öelda nende kohta paarkümmend sõna, nende hulgas kõlas kuus-seitse korda sõna «vihakõne». Esinemise mõte jäi aga ähmaseks. Venelastel on hea ütlemine – sa võid ükskõik kui palju korrata sõna «halvaa», kuid sellest suud magusaks ei saa.

Tõmbaksin paralleele ka Andres Anvelti esinemisega: oponentidega vaidlemise asemel käib nende sildistamine, kuid eriti kurb on see, et sisuliselt ei peeta filipikat mitte üksnes poliitiliste vastaste vastu, vaid ka oma rahva ja riigi vastu. Jah, sotsioloogid on meid veennud – eesti rahvas on egoistlik, rassistlik ja piiratud. Need on aksioomid, kuna sotsioloogide töö on Eestis väljaspool igasugust kriitikat ja selle vilju serveeritakse absoluutse tõe pähe. See on tsiteerimiseks ja levitamiseks, mitte kahtlemiseks.

Samas korjatakse meil igasugustel heategevusüritustel sallimatutelt kaaskodanikelt sadu tuhandeid eurosid, Park hotelli avamisele kutsutud eliit – 1000 külalist – annetas aga pardirallile 1000 eurot, üks euro iga mitte just vaese ärimehe kohta. Arvan, et meie rahva süda on õiges kohas ja «eliidil», eriti aga poliitikutel, tuleks olla äärmiselt ettevaatlik oma rahva paikapanemise asjas. Ja veel: see, et Venemaa süüdistab Eestit pidevalt fašismis, on tegelikult liialdus – üldiselt on ametlik Kreml oma avaldustes meie erakondadest vaoshoitum ja valib sõnu, kuigi, jah, sisu sellest palju ei muutu. Andres Anvelt kasutab Eesti suhtes mõistet «väike kuri natsiriik», öeldes, et nii saavad parastada «Eesti iseseisvuse vastased». Aga need on ju poliitiku enda sõnad. Just tema ütles nii, mitte Eesti vaenlased. Aga seda hakatakse tsiteerima üsna laialdaselt küll. Kremlil pole vaja käsigi määrida.

Ma ei tea, miks oli vaja tõlkida seda kahe nädala tagust Andres Anvelti esinemist vene keelde just praegu, enne pühi. Mis aga puutub «vihkamise ja tigedalt põrnitsemise õhkkonda», siis ei tasu segi ajada poliitilistes ringkondades ja foorumites valitsevat atmosfääri Eesti «vabas õhus» domineerivate meeleoludega. Mis õhku hingavad poliitikud, seda me näeme ja kuuleme iga päev. Mustates omaenda rahvast ja riiki ei saa te ise õilsamaks. See on lisaks ka alatu: üksikisik saab laimu pärast kohtusse kaevata ja ennast kaitsta, rahval see võimalus puudub.

Seotud lood
21.06.2016 25.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto