Sisukord
Eesti
Tänane leht
22.06.2016
Eesti Randpere: kasutasin aega ka isiklike asjade ajamiseks (17) Valdo Randpere lendas kuluhüvitiste eest Taisse (32) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Elektririke tappis ligi 200 siga (1) Dilbert Politseijuhid liitusid kaine juhi kampaaniaga Eesti lühiuudised Koolilõpetajate viimane ühispilt Politsei kahtlustab poega preestrist isa tapmises Esikülg 22. juuni Tagakülg Rõivas: Eesti vaikus oleks provokatsioon (18) Majandus Kiirendatud korras ideest teostuseni - jäätis valmis vaid paari kuuga Majanduse lühiuudised Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale Välismaa Välismaa lühiuudised Hiinlased maiustavad jaanipäeval koeralihaga (7) KOHALIK VAADE: Savtšenko: ühe naise armee? Radikaliseerumine ei küsi usutunnistust Arvamus Lauri Hussar: Achtung! Panzerparade (15) Kadri Kadak: linnaosavalitsus ei pea tagama elanike turvalisust? (3) Geeniekspert: eliitkoolile kulutamise asemel on mõistlikum raha lapse tuleviku tarbeks panka panna (27) Ivan Makarov: oma maa ja rahva mustamine pole poliitikule kohane (6) Päeva karikatuur Postimees 1936. aastal: tähesõitjad vallutasid Tartu Juhtkiri: kulutšeki mõru mekk (1) Ago Vilu: meie istume homme lõkke ääres, pankurid ja poliitikud närivad küüsi (2) Erkki Bahovski: väike spikker neile, kes pärast Brexitit kõlavate avaldustega esinema peavad (8) Sport Venemaa sportlased pääsevad Riosse juhul, kui... Spordi lühiuudised Žiguliga Mercedese vastu: kriisis Venemaa otsib süüdlast Saksamaa mängumootor ikka alles soojeneb Walesi tragöödia muundus muinasjutuks Kohtunike ebapädev otsus rikkus Allika turniiri Olümpiale eelneb judokade taktikamäng Tarbija Haigus, mida noor naine hoolega varjas Tartu Jõgevale kerkib kaks kirikut (5) Luunja ja Vana-Kastre ristmik muutuvad ohutumaks Tartu kesklinna tuleb suve lõpus lauamängukohvik Kõige valgemat ööd täidavad vanad mängud Vanade eestlaste seksielu: lusti löödi nii aidas kui laudas (1) Hirm tühjuse ees sunnib kunstnikku hinge kergendama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rõivas: Eesti vaikus oleks provokatsioon

5 min lugemist
Peaminister Taavi Rõivas pidas eile kõne Tapal rahvusvahelise suurõppuse Saber Strike lõpurivistusel. FOTO: Ardi Hallismaa / mil.ee

Homse Suurbritannia euroreferendumi ja juulikuise NATO tippkohtumise eel, mil Eestis ja ka väljaspool leidub jõude, kes hirmutavad sõjahüsteeriaga, ütleb peaminister Taavi Rõivas, et suurem hulk liitlasjõude Eesti pinnal tagab meie rahu.

Tellijale Tellijale

-Homsel Eesti võidupühal toimub Suurbritannias referendum, kas jätkata Euroopa Liidus või mitte. Miks on Suurbritannia üldse sellises seisus, et tuleb teha nii kaalukas otsus?

Kindlasti on üks põhjus see, et paljude Suurbritannia inimeste jaoks on Euroopa Liidu (EL) populaarsus langenud seetõttu, et tuntakse, et liiga palju välismaalasi on tulnud Suurbritanniasse elama. London on kahtlemata mõjunud väga tugeva magnetina. Samas kui mõelda, kust need inimesed on tulnud, siis väga paljud neist on saabunud väljastpoolt euroliidu ala.

Suurbritannia puhul on tegemist väga suure riigi ja väga pika ajalooga impeeriumiga. Seetõttu mõningaid argumente, mis on nende jaoks arusaadavad, ei pruugi meie mõista. Meile, idapiiri servas oleva väikse riigi jaoks on iseenesest mõistetav, et ühiselt Euroopas oleme tugevad. Objektiivselt võttes on Suurbritannial kasulikum olla osa Euroopa vabast turust, olla osa kõikidest Euroopa vabadustest.

Aga sarnaselt nendega on ka Eesti sageli kriitiline, et vabadused ei toimi täielikult. Olgugi ühtne 500-miljoniline siseturg, praktikas leidub küllalt takistusi selle toimimisel. Geoblokeeringud näiteks. Neis küsimustes oleme Suurbritanniaga sarnaselt suuremate vabaduste pooldajad.

-Suurbritannia pole ainus kõhkleja, rahulolematust on ka teistes ELi riikides. Kas Suurbritannia «ei»-otsus on oht euroliidule?

Nii Eesti, Suurbritannia kui ka kogu Euroopa vaatevinklist oleks positiivne see, kui nad jääks ELi liikmeks. Suurbritannia on Eestis jaoks oluline liitlane, väga paljudes küsimustes on meil sarnased seisukohad. Ja see on hea tunne, kui laua taga on üks suurriik, kes orgaaniliselt väga paljudes küsimustes mõtleb Eestiga samamoodi: julgeolekupoliitikas, paljudes majandusküsimustes. Seetõttu on muidugi meie huvi, et nad oleks euroliidu liige ka tulevikus. Aga selge on see, et meie ei saa nende eest otsustada. Palju sõltub sellest, kui palju inimesi referendumi päeval välja tuleb. Spekuleeritakse, et kui tuleb rohkem inimesi valima, siis on ka tõenäosus euroliidus jätkamiseks suurem.

21.06.2016 25.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto