Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
22.06.2016
Eesti Randpere: kasutasin aega ka isiklike asjade ajamiseks (17) Valdo Randpere lendas kuluhüvitiste eest Taisse (32) Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Elektririke tappis ligi 200 siga (1) Dilbert Politseijuhid liitusid kaine juhi kampaaniaga Eesti lühiuudised Koolilõpetajate viimane ühispilt Politsei kahtlustab poega preestrist isa tapmises Esikülg 22. juuni Tagakülg Rõivas: Eesti vaikus oleks provokatsioon (18) Majandus Kiirendatud korras ideest teostuseni - jäätis valmis vaid paari kuuga Majanduse lühiuudised Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale Välismaa Välismaa lühiuudised Hiinlased maiustavad jaanipäeval koeralihaga (7) KOHALIK VAADE: Savtšenko: ühe naise armee? Radikaliseerumine ei küsi usutunnistust Arvamus Lauri Hussar: Achtung! Panzerparade (15) Kadri Kadak: linnaosavalitsus ei pea tagama elanike turvalisust? (3) Geeniekspert: eliitkoolile kulutamise asemel on mõistlikum raha lapse tuleviku tarbeks panka panna (27) Ivan Makarov: oma maa ja rahva mustamine pole poliitikule kohane (6) Päeva karikatuur Postimees 1936. aastal: tähesõitjad vallutasid Tartu Juhtkiri: kulutšeki mõru mekk (1) Ago Vilu: meie istume homme lõkke ääres, pankurid ja poliitikud närivad küüsi (2) Erkki Bahovski: väike spikker neile, kes pärast Brexitit kõlavate avaldustega esinema peavad (8) Sport Venemaa sportlased pääsevad Riosse juhul, kui... Spordi lühiuudised Žiguliga Mercedese vastu: kriisis Venemaa otsib süüdlast Saksamaa mängumootor ikka alles soojeneb Walesi tragöödia muundus muinasjutuks Kohtunike ebapädev otsus rikkus Allika turniiri Olümpiale eelneb judokade taktikamäng Tarbija Haigus, mida noor naine hoolega varjas Tartu Jõgevale kerkib kaks kirikut (5) Luunja ja Vana-Kastre ristmik muutuvad ohutumaks Tartu kesklinna tuleb suve lõpus lauamängukohvik Kõige valgemat ööd täidavad vanad mängud Vanade eestlaste seksielu: lusti löödi nii aidas kui laudas (1) Hirm tühjuse ees sunnib kunstnikku hinge kergendama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kulutšeki mõru mekk

2 min lugemist
Valdo Randpere kuluaruandele lisatud lennupiletid Taisse. FOTO: Repro

Ausalt öelda on pärast paljusid riigikogu liikmete kuluhüvitiste skandaale ja skandaalikesi lausa piinlik, et ikka veel ei ole ses asjas paika loksunud ühine arusaam, mis on sobilik ja mis mitte. Kurb, et ikka veel kerkib aeg-ajalt üles nii selliseid juhtumeid, mis on ühemõtteliselt hukkamõistetavad, kui ka piiripealseid, küsitavaid tegusid, mis vajavad pikka selgitamist, ent jätavad lõpuks ikkagi suhu mõru meki.

Kaheksa aasta eest kirjutas meie toonane kolleeg, praegune parlamendisaadik Kalle Muuli (IRL): «Uskuge mind, seni veel lugupeetud rahvasaadikud, see mõni tuhat krooni palgalisa ei tasu ära seda kahju, mida te teete parlamendi mainele.» («Pimesikumäng», PM 2.10.2008)

Muuli jutt käis toona küll riigikogulaste palkade automaatsest tõusust ajal, mil majanduskriisi tõttu tegeleti riigi palgalehel olevate inimeste palkade kärpimise või lausa koondamisega, ent sõna «maine» on kahtlemata omal kohal ka kuluhüvitistest rääkides. Laiemalt on mõte ju selles, et parlamenti kogetaks oma riigi ausa otsustuskoguna, mitte väiklase nihverdamise kohana. Ja see inimeste tunne on omakorda me riigi tugevuse või nõrkuse komponent.

Ideaalne oleks muidugi olukord, kus iga parlamendiliikmele hüvitatud kulu on nii ühemõtteliselt ja selgelt tööga seotud, et ühelgi tervemõistuslikul inimesel mingeid küsimusi ei tekigi. Päris inimeste päris maailmas peaks aga saavutatav olema see, et pärast lühikese selgituse ära kuulamist jääb iga mõistlik kõrvaltvaataja nõusse, et tegemist oli tõesti tööga seotud kulude ja sõitudega.

Tänases lehes kirjeldatud Valdo Randpere (Reformierakond) juhtum on nii-öelda piiripealne. Randpere enda seletuste lugemise järel ütleb ilmselt osa inimesi, et pole hullu midagi, teised aga peavad seda järjekordseks nihverdamise näiteks.

Töö- või erareis? Justkui oli ju mõlemat. Ühelt poolt kohtumised ühe kauge maa mõne tähtsa tegelasega. Teiselt poolt selgelt erareis. Randpere lasigi maksumaksjal hüvitada poole sõidukulust Taisse. Tema suhtes heatahtlik lugeja võrdleks seda käitumist tallinlasega, kes sätib komandeeringu Tartusse reedesele päevale, et sealt edasi Võrumaale suvekoju sõita. Kahtlustavamatel jääb aga üles küsimus, kas töökohtumised olid välja mõeldud lihtsalt selleks, et maksumaksja arvelt piletiraha saada. Tavaline töötegija peab kulude põhjendamisel arvestama vaid oma tööandjaga, riigikogu liikmel tuleb laiemalt ette mõelda.

Randpere ütleb, et ta pole seni viie aasta jooksul riigikogus lasknud maksumaksjal hüvitada ühtegi välisreisi. Tore, et jõukal järjel riigikogulane on siiani pidanud võimalikuks kanda omast taskust kulusid, mille hüvitamisele tal tegelikult õigus on – nii seaduse kui terve mõistuse järgi. Seda enam paneb imestama, et tal ei jätkunud poliitilist tarkust oodata esimese hüvitise küsimisega reisi, mille kohta kellelgi mingeid kahtlusi tekkida ei saakski.

Seotud lood
    21.06.2016 25.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto