Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.06.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tammehiiglane vandus loodusele alla Maavanem tahab annetused eliitkoolis lõpetada Eesti lühiuudised Kõpu vald pole rahul ei haldusreformi ega kahe tooli seadusega Jalgpalli EM pani venelased ETV+ vaatama Korruptante peetakse Eestis inimesteks, kes «oskavad elada» (14) Teisaldatud autode hoiustamine võib PPA-le maksta pool miljonit (1) Majandus Oleg Ossinovskile esitatakse tõenäoliselt Lätis süüdistus Show-mees Sakkovi lend jäi lühikeseks (5) Majanduse lühiuudised Londoni pankureid oodatakse avasüli (1) Välismaa Mogherini jäi Vene laevade asjus napisõnaliseks Välismaa lühiuudised KOLM KÜSIMUST: Kuul: eelkõige tuleb võidelda ISISe ideoloogiaga (10) Euroopa liidrid kuulasid üle Briti peaministrit FSB sai totaalse pealtkuulamise õiguse (9) Arvamus Siiri Liiva: ketserlik Sakkov (1) Eiki Nestor: Euroopa riik Eesti (25) Merle Jääger: Meremäe passioon (1) Peeter Koppel: Brexiti rahvahääletus tõi helikopteriraha lähemale (1) Olev Remsu: brittide Europe ei ole meie Euroopa (8) Päeva karikatuur Postimees 1937. aastal: appi kodusõja all kannatavatele Hispaania lastele Juhtkiri: jah, tibatilluke (Island) võib alistada hiiglase (1) Kultuur Perekonnavaled Rumeeniast Teater, kus sai naerda, aga nutta ei saanud (1) Siima Škopi unistus täitub pärast surma Sport Spordi lühiuudised 11 kaptenit väljakul ehk islandlased on loomult liidrid Miks on Wimbledonis nii palju vasakukäelisi võitjaid? Võidukas Flora tegi Meistrite liigas oma elu siiski keeruliseks USA ässade jaoks pole olümpia ülim Tarbija Rasvane kreem teeb päikesepõletuse hullemaks Kui päikesepõletus hiilib lapsele ligi Saunaõnnetus ei hüüa tulles Tartu Laias ilmas leidub tartlaste kodulinna nime kaunites ja koledateski kohtades Siima Škopi unistus täitub pärast surma Võimuvahetus Jõgeval. Mis tegelikult juhtus? Naistearst, kel on valus juba siis, kui lilled närtsivad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Merle Jääger: Meremäe passioon

3 min lugemist
Merle Jääger. FOTO: Kristjan Teedema

Elas kord ühe pisikese kuningriigi serval tubli ja tarmukas neidis. Rikkust-vara tal eriti polnud, aga kenakene oli imb küll. Kae, kätte jõudis aeg mehele minna. Ümber nõukaid noormehi mitu tükki, kuidagi ei suuda otsustada. Aastad lähevad, pea juba vanatüdruku seisus paistab, aga neiult ei tule mingitki korralist otsust.

Tellijale Tellijale

Mis on pruudi nimi, küsite teie. Ma vastan: Meremäe vald. Mineval kolmapäeval, 22. juunil, käisin nende lahtisel volikogu istungil. Rahvaalgatusena oli kogutud hulk allkirju ühtse Setomaa valla toetuseks. Lisaks oli ühinemisettepaneku teinud ka Värska vald, või õigemini oli see kutse liitumise arutamiseks. Tagurlikud jõud, ühe häälega enamuses, ei tahtnud sest midagi kuulda: nende jaoks polevat olemas plaani B, ainuvõimalik suund on sängi jagada Vastseliinaga.

«Miks me ei võiks minna läbirääkimiste laua taha Värskaga?» küsiti igaühe käest eraldi. Vastuseks oli arusaamatu demagoogiline mulin. Hämmastav kuulda, et rahva valitud esindajad ei suuda moodustada üheselt mõistetavaid lihtlauseidki. Ometi õpitakse seda juba algklassides: räägi lühidalt oma sõnadega, mis jutukeses toimus. Lisaks kippusid koalitsioonlased isiklikuks minema – ründasid kohe istungi alguses vallavanemat ja tolle sugulasi.

Väikese koha viga: kõik tunnevad kõiki, ent arvestades asjaolu, et saalis viibisid ka teised inimesed, oleks võinud säärased jutud külapoe taha jätta. Minul vaatlejana oli kohati nii piinlik, et tekkis tahtmine kõrvad kinni katta. Opositsioon suutis imekombel säilitada väärikuse. Ilmselgelt mõjutab inimeste käitumist erinev haridustase: vaevalt et nõukogude tehnikumides elementaarse viisakuse eest viisi pandi ning ilmselgelt polnud kirjanduski oluline aine, mis koalitsiooni retoorikas ka tugevalt tunda andis.

Ma ei suuda aru saada, mil moel see pööbel piisaval hulgal hääli suudab kokku koguda. Kuidas näeb välja nende valimispropaganda? Tõesõna, mõne koalitsionäärimehe puhul tulnuks lausa tõlki tarvitada, et tema väljaöeldust kas või midagigi oimata. Ilmselt on paljudel valijatel veel nõukogudeaegne ajuehitus: mida segasem demagoogiline jutt, seda targem tundub selle ajaja. Ükskõik, mida räägitakse, peaasi, et kaunilt kõlab.

Kadedus võib teinekord olla edasiviiv jõud: olen selle mõjul kirjutanud mõned väga head värsid, ent tihtipeale kujuneb see tunne pigem käsipiduriks. Nii ka siinmail – opositsiooni esindajad ja valijad on pidevalt pildil, nad saavad kultuurirahastust, nende tegevus paistab piiride tahagi, koalitsiooni näib huvitavat ainult euroliidu pügamine, kes põllumajandustoetusi jagab. Lisaks see must, kainet mõistust varjutav kadedus: saame Setomaaga kokku, ega siis enam meile ilmselt määnestki manti pudene.

Uskumatu, aga isegi 3.b oleks targem! Näib, otsekui oleksid mõne mehe ajud pikast traktoril rappumisest paigast põrunud.

28.06.2016 30.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto