N, 6.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

FSB sai totaalse pealtkuulamise õiguse

Jaanus Piirsalu
, reporter
FSB sai totaalse pealtkuulamise õiguse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Eriteenistuste huvi korral võib edaspidi Venemaa presidendiga tehtud selfi jõuda nende lauale.
Eriteenistuste huvi korral võib edaspidi Venemaa presidendiga tehtud selfi jõuda nende lauale. Foto: SCANPIX

Venemaa mobiilifirmad ja portaalid on ahastuses: suures ühiskonna kontrollimise tuhinas pani riigiduuma neile Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) nõudel peale kohustused, mis muudavad nende edasise äri sisuliselt mõttetuks. Ilmselt hakkab FSB seetõttu uut seadust kasutama valikuliselt.

Riigiduuma võttis eelmisel nädalal vastu nn antiterroristlike seaduste paketi, mis muuhulgas kohustab kõiki vähemalt 14-aastaseid Venemaa elanikke teatama kriminaalkaristuse ähvardusel (kuni aasta vangistust) kõigist kahtlustest ettevalmistatava terroriteo või relvastatud mässu kohta.

Aga kõige suuremat mõju hakkab avaldama uue seaduse nõue, et kõik Venemaa telefonisidefirmad on kohustatud alates juuli lõpust, kui seadus peaks jõustuma, pool aastat säilitama kõikide telefonikõnede, SMSide ja muude sõnumite sisu.

Mitte lihtsalt andmeid, kes kellele helistas või sõnumi saatis ning kus inimesed seal ajal viibisid (nn metaandmed), vaid kõikide kõnede ja sõnumite konkreetset sisu. Kõnede ja sõnumite metaandmeid peavad telefonifirmad hakkama säilitama aga koguni kolm aastat.

Seni ei pidanud mobiilifirmad Venemaal kõnede ja sõnumite sisu säilitama, metaandmeid pidid nad aga hoidma pool aastat. Samad nõuded kehtestati ka «internetis informatsiooni levimist organiseerivatele ressurssidele», mis lahtiseletatult puudutab ilmselt suurimaid internetiportaale, näiteks yandex.ru.

Seejuures ei ole kõnede ja sõnumite sisule ja metaandmetele ligipääsemiseks vaja kohtu luba, vaid piisab ainult FSB või teiste eriteenistuste põhjendatud nõudmisest.

Märksõnad
Tagasi üles