T, 28.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Euroopa Nõukogu on Venemaa suhtes nõutu

Margus Parts
, reporter
Euroopa Nõukogu on Venemaa suhtes nõutu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venemaa siseministeeriumi väed üht opositsiooniliiget kinni pidamas.
Venemaa siseministeeriumi väed üht opositsiooniliiget kinni pidamas. Foto: Reuters/ScanPix

Eelmisel nädalal Prantsusmaal Strasbourgis peetud Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee juunisessioonil oli üks läbivaid teemasid inimõiguste olukord Venemaal ja riigi edasine tegevus Euroopa Nõukogu liikmena. Keerulisele olukorrale ei paista otsest lahendust olevat ning leiti, et paljuski sõltub edasine juba Venemaa enda valmidusest koostööd jätkata.

Teadupärast jäeti Venemaa delegatsioon pärast Krimmi annekteerimist ilma hääleõigusest Euroopa Komisjonis, üheks hääleõiguse taastamise tingimuseks seati Krimmi anneksiooni lõpetamine. Sellele aga vaadatakse paljuski läbi sõrmede, kuna diplomaatilised sammud venivad ja vähemalt Lääne-Euroopa riigid on enam huvitatud koostöö jätkamisest Venemaaga kui rangest sanktsioonidest kinnipidamisest. Samasugune arutelu toimus ka 2008. aastal Gruusia konflikti järel, kuid toona siiski hääleõigust ära ei võetud.

Nüüd on tekkinud aga eriskummaline olukord, kus Venemaa paistab ühes hääleõiguse kadumisega pööravat selja tervele Euroopa Nõukogule. Nimelt ei tähenda volituste peatamine seda, et liikmesriikide delegatsioonid ei võiks istungitel osaleda ja kasvõi lobitöö korras oma tahtmist maksma panna.

Märksõnad
Tagasi üles