Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.07.2016
Eesti Reformierakond otsib kompromissi Kallase ja Kaljuranna vahel (17) Päästevestiga ei saa ära uppuda Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eesti loovutas terrorismis kahtlustatava Ukrainale Tartu sattus rattaringluse projektiga absurdi (2) Maakohus mõistis Nääme linna raha omastamises süüdi Eesti lühiuudised President tunnustas parimaid koolilõpetajaid Ratsaliit ja Eesti Meedia sõlmisid koostööleppe Lottemaale tasub alati minna Majandus Igaühele tuhat eurot kätte? Keskpank on vastu (19) Rohelist saab müüa paremini kui punast Välismaa Konservatiivid otsivad ühendavat juhti Leinav Türgi otsib rünnaku korraldajaid Hille Hanso: Uus Türgi sõbruneb Iisraeli ja Venemaaga (2) Arvamus Henn Põlluaas: topeltkodakondsus on Venemaa huvides (6) Marti Aavik: Inglismaa järgmine raudne leedi? (2) Allar Jõks: rumalad britid ja alalhoidlikud eestlased ehk kas kõiges on süüdi rahvahääletus? (17) Juhtkiri: keskerakondlased, te nääte, aga ei mürista (13) Postimees 1914. aastal: Albaania vürst palub Euroopa suurriikidelt abi Päeva karikatuur Vladimir Sazonov: terroristid tahavad panna kõiki eurooplasi end võimalike ohvritena tundma (11) Andrus Karnau: Eesti Energia lubab teenida rohkem raha kui kunagi varem (4) Kultuur Lembit Peterson: tundsin missioonitunnet Pidude kuningas Raul Velbaum Sport Kontaveit langes Wimbledonis taas avaringis Spordi lühiuudised 01.07 Võimalusi raisanud Levadia päästis viigi, Kalju andis edu käest Kangert: nii rasket suurtuuri pole ma varem sõitnud (1) Kahe kuldse põlvkonna lugu Algab kahepäevane kullajaht Tarbija Lottemaale tasub alati minna Tartu Pühapäeval meenutatakse Raadil Jaan Tõnissoni Tartlaste päev Kolm Tartu ülikooli professorit nimetati Euroopa akadeemikuteks Idaringtee kõnniteel tehakse taas garantiiremonti Supilinna uusasukad kukkusid rahu rikkuvaid vareseid kõmmutama (8) Tartu jätkab Pirogovi treppide kavandamist Ooper täitis vanalinna rahvaga Malevasuvi sai sel nädalal hoo sisse Jõgevamaal küpseb suurvalla plaan Taimetargad taasavastasid erakordse taime Kutsekool asub sügisest nõutud tehnikuid koolitama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Sazonov: terroristid tahavad panna kõiki eurooplasi end võimalike ohvritena tundma

4 min lugemist
Vladimir Sazonov FOTO: Erakogu

Sellest, miks on ISISe propaganda edukas ja paljud inimesed, sh ka Euroopast, on liitunud islamiäärmuslastega, kirjutab orientalist Vladimir Sazonov.

Tellijale Tellijale

Selleks et mõista, mida teeb ISIS infosõja valdkonnas, tuleks alustuseks pöörata tähelepanu ISISe ideoloogiale. See koosneb lihtsatest ja kergesti mõistetavatest elementidest, tugineb mõningatele traditsioonidele, mis on seotud islami usuga, kuid pigem on see modernse (islami)äärmusluse saadus. Kuid islamistid kasutavad oma propagandas ka modernseid manipulatsioonitehnikaid ning edukate ettevõtete PR-kampaaniate kogemust. Kindlasti ei tohiks unustada ka tänapäeva popkultuuri, millest ISISe propaganda on võtnud üle mitu ideed, sest just 21. sajandi popkultuur on paljudele noortele atraktiivne.

Üks olulisemaid fundamentaalseid aluseid kõigile islamistidele on koraan. Julma terrori õigustamiseks kasutavad islamistid sageli pühakirja ja radikaalset teoloogilist kirjandust ning just sellist kirjandust, mis tõlgendab koraani äärmuslastele kasulikus võtmes. Suhtlusest uskmatutega on koraanis korduvalt juttu. Eriti tähelepanuväärne on suura 71, kus esineb palve jumalale hävitada uskmatud: «sest siis, kui nad elama jätad, eksitavad nad ära sinu sulased ja sigitavad ainult uskmatuid pahategijaid».

Islamistlikud äärmuslased kasutavad selliseid kirjakohti ära, tõlgendades koraani sageli moonutatud kujul. Äärmuslikud islamistid väidavad, et terror teiste usu- või etniliste gruppide vastu oleks justkui jumala tahe ja jumala sanktsioneeritud.

Nn kalifaadi kuulutasid ISISe liidrid välja 2014. aastal. Kaliifi tiitel oli usurpeeritud islamistide liidri poolt. Mis puudutab kalifaati ennast, siis ideena tekkis see juba varakeskaegses araablaste ühiskonnas 7. sajandil. Kuid see on edukalt kasutatav ka 21. sajandi alguses, ent paraku teevad seda islamistlikud organisatsioonid nagu ISIS.

Kuid mida tähendab see nn kalifaat ISISe juhtivatele ideoloogidele? Kalifaat on nende arusaama järgi kahtlemata brand, mis on niivõrd populaarne, et ei vajagi reklaami. See on lihtne ja kergesti mõistetav. Seetõttu võtsidki ISISe liidrid kalifaadi idee kasutusse. Kalifaat on neile eelkõige poliitiline ja ideoloogiline vahend, mis peaks aitama saavutada eesmärke poliitilis-sõjalises ja ideoloogilises võitluses vastastega.

30.06.2016 02.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto