Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (8) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Hille Hanso: Uus Türgi sõbruneb Iisraeli ja Venemaaga

5 min lugemist
Vene turistid on Türgi kuurortidesse taas oodatud. Pildil tühjad lamamistoolid Antalya piirkonna rannas. FOTO: SCANPIX

Türgi viimase viie aasta välispoliitikat on palju kritiseeritud. Olemuselt pragmaatilist ja eelkõige majandusele suunatud nn 0-probleemi poliitikat naabritega saatsid tagasilöögid mitmel rindel.

Tellijale

Nn araabia kevadest saadik on rahvusvahelised suhted olnud pingelises Lähis-Ida regioonis pinevad ja Türgit on kujutatud kui uus-osmani ambitsioonidega emotsionaalsete ja mitteratsionaalsete välispoliitiliste otsustega riiki.

Lahkhelid regiooni riikidega Süüria saatuse asjus, külmad suhted Armeeniaga, suhete katkestamine Egiptusega pärast president Mohamed Morsi kukutamist ja vastuolud Iraagiga sõjalise sekkumise pärast tema territooriumil on vaid üksikud näited.

USA ja Euroopa Liiduga koostöö toimib, kuid mõlema valitsuse retoorikat jälgides pole samuti võimalik üleliia sooje toone tabada. Hoolimata planeeritud majanduskoostööst avanenud Iraaniga, tekitab Iraani regionaalne ambitsioonikus ikka veel konkurentsi ning usaldamatust.

Turbulentses Lähis-Idas on varem võrdlemisi aktiivne Balkani-suund jäänud pigem tagaplaanile. Samuti teevad Türgile palju kahju riigivälised jõud regioonis – Daesh ehk ISIS ja erinevad kurdi separatistlikud organisatsioonid.

Küprose küsimus on konflikti ajalugu arvestades küll kõige paljutõotavamas seisus, kuid siin on oht, et protsess jääb lahenduseta venima. Tõeliselt positiivsed suhted on naabritest vaid vennasriigi Aserbaidžaaniga ning mitmete Aafrika riikidega, kus Türgi näeb suurt potentsiaali majanduskoostööks.

President Recep Tayyip Erdoğani ambitsioonikas nn Uue Türgi projekt peab keerulisel ajajärgul tõestama, et Türgi on kindlalt regionaalsete liidrite hulgas stabiilse majandusega riik. Seetõttu on plaanis mitme olulise regionaalse jõuga suhteid parandada.

Eesmärk, mida Türgi valitsuspartei tihti rõhutab, on tõusta maailma kümne suurima majanduse hulka, ning selleks on kahtlemata vaja häid partnereid. Kui majandus näitab jätkuvalt kasvutrende, on ühtlasi võimalik tõestada, et autoritaarne riigivalitsemine õigustab end.

Esimese sammuna on Türgil käsil suhete taastamine ja normaliseerimine Venemaa ja Iisraeliga, kahe riigiga, kes tekitavad Lähis-Ida jõududest paljudes vastakaid tundeid.

Viimase aja suurim välispoliitiline tagasilöök puudutas suhteid Venemaaga, kui Türgi tulistas mullu novembris alla Türgi õhuruumi rikkunud Vene ründelennuki SU-24. Türgi väljendas küll kahetsust, kuid vabandust paluma nõus ei olnud.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto