K, 7.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti loovutas terrorismis kahtlustatava Ukrainale

Helen Mihelson
, reporter
Eesti loovutas terrorismis kahtlustatava Ukrainale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Isehakanud Luganski Rahvavabariigi sõdurid rivistumas.
Isehakanud Luganski Rahvavabariigi sõdurid rivistumas. Foto: ITAR-TASS / Scanpix

Eesti andis eile Ukrainale välja terrorismikuritegudes kahtlustatava mehe. Ukraina peaprokuratuur taotles mullu 3. augustil riigiprokuratuurilt Eesti kodaniku Vladimir Poljakovi väljaandmist Ukrainale, et ta kriminaalvastutusele võtta.

Väljaandmistaotluse järgi kahtlustatakse Poljakovi terroristlikus organisatsioonis osalemises. Taotluse andmeil astus ta 2014. aasta juunis terroristliku organisatsiooni «Luganski rahvavabariik» liikmeks.

2014. aasta 13. juunist 9. juulini ja sama aasta sügisel täitis Poljakov kahtlustuse järgi talle terroristliku organisatsiooni juhtide antud ülesandeid, sealhulgas valvas ebaseaduslikult hõivatud objekte ja ebaseaduslikult kinni peetud isikuid.

«Terrorism on globaalne probleem ja sellega tuleb võidelda rahvusvahelises koostöös, sõltumata terroristide päritolust ja ideoloogiast. Eriti ohtlik on terrorism juhul, kui sellel on välisriigi toetus,» ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Ta ütles, et terrorism ja sõjategevus ei välista teineteist. Kuigi Venemaa föderatsioon ei tunnista oma vägede viibimist Ukrainas, on idanaaber ministri sõnul nn rahvavabariikide nime all loonud sisuliselt kuritegelikud-terroristlikud moodustised Luganskis ja Donetskis, suveräänse Ukraina Vabariigi territooriumil.

«Loodan, et Eesti pretsedent anda Ukrainale välja terrorismikuriteos kahtlustatav Eesti kodanik aitab ka teistel riikidel jõuda kindluseni, et Ukrainat tuleb aidata reaalsete tegudega terrorismi ja Venemaa agressiooni tõkestamisel. Näitame selle sammuga selgelt, et me usaldame Ukrainat kui õigusriiki ja aitame neil läbi viia õiglast kohtumenetlust,» ütles Reinsalu pressiteate vahendusel.

Eesti valitsus otsustas 2015. aasta lõpus korraldusega, et annab Poljakovi välja. Tänavu 4. jaanuaril esitas Poljakov Tallinna halduskohtule kaebuse, paludes, et korraldus tühistataks ja valitsus kaaluks tema väljaandmist uuesti.

Veebruari alguses rahuldas halduskohus Poljakovi kaebuse. Valitsus esitas selle peale apellatsioonkaebuse, milles palus halduskohtu otsus omakorda tühistada.

Tallinna ringkonnakohus otsustas 19. mail valitsuse apellatsioonkaebuse rahuldada ja Poljakov välja anda. Riigikohus jättis juunis tema kassatsiooni menetlusse võtmata ja valitsuse korraldus tema Ukrainale väljaandmiseks jõustus.

Märksõnad
Tagasi üles