Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (43) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: keskerakondlased, te nääte, aga ei mürista

2 min lugemist

Poliitik, kelle kohus on ametialases rikkumises süüdi mõistnud, ei tohiks lihtsalt niisama oma ametikohal jätkata. Ometi teatab järjekordne süüdimõistetud keskerakondlane, linnaosa vanem Alar Nääme, et «ei näe põhjust tagasi astuda». 

Muidugi näevad toimuvat ka ärksamad ja võitluslikumad keskerakondlased, nagu Kadri Simson, Jüri Ratas, Mailis Reps või Enn Eesmaa, ent miskipärast nad ei mürista, et ausus ennekõike. Lehelugudes loetakse korruptsiooni suhtes teada-tuntud hoiakutega esimees Edgar Savisaare vastasesse (sala)opositsiooni kuulujate hulka ka ridamisi Tallinna abilinnapäid, ent miskipärast pole nemadki tõtanud midagi Nääme kohta otsustama. Küsime, mis siis üldse, peale ühe isiku kõrvale tõrjumise ambitsiooni, on Keskerakonna siseopositsionääride maailmavaates võrreldes Savisaarega teistsugust, kui nad ei oska või ei julge võtta moraalset positsiooni, kui ühele nende juhtivale poliitilisele ametikohale pandud erakonnakaaslasele loetakse kohtus ette otsus, et ta on süüdi maksumaksja raha eest iseendale valimiskampaania tegemises.

Tõsi, kohtuotsus saab seaduse jõu siis, kui kõigi apellatsioonide kohta on järgmistes kohtuastmetes otsus tehtud. Loomulikult kehtib meil süütuse presumptsioon – inimene pole kuriteos süüdi enne, kui kohtuotsus on jõustunud. See aga ei tähenda, et seesama inimene peaks jätkama poliitilisel ametikohal. Kui enne ringkonna- ja riigikohtu otsust ei peeta õigeks seda inimest ametist minema ajada, siis volituste peatamine kuni lõpliku selguse saabumiseni oleks igal juhul kohane.

Kui Keskerakond ja selle juhtivad liikmed ei pea sellise moraalse positsiooni võtmist üldse oluliseks ja sel teemal sõna ei võta, siis see ainult kinnitab, et nad järgivad ühiselt Edgar Savisaare viimasel erakonna kongressil öeldud sõnu: «Kas me peame sellisesse õigussüsteemi tõsiselt suhtuma? Ärge ajage naerma! Meie kavandatav põhikirja muudatus seob lahti Keskerakonda kuuluvuse Eesti õigussüsteemist.» See on maffialik suhtumine: pezzonovante’del on oma seadused, meil omad. Nii on ka Venemaa «seaduslike varaste», ehk elukutseliste kurjategijate klanni kuulujad ning nende «kolleegid» üle ilma aastasadu politseiuurijatele isegi kõige ilmsemate kuritegude järel näkku irvitanud: aga tõesta, ülemus.

Tõestada õigusriigis kahtlemata tulebki, ent poliitilisel ametikohal jätkamine peaks olema kui mitte absoluutselt välistatud, siis talutav vaid mingitel väga erakordsetel asjaoludel. Poliitikule on antud usaldusamet, mis on sellega väga mitmeti erinev tavalise inimese leivatööst.

Riigiametnikele kehtivad ranged nõuded ja paljud ametikohad on igavesti lukus inimlikult kuitahes tühise või sisuliselt asjasse mittepuutuva, ent kriminaalkaristusega päädinud teoga hakkama saanud isiku ees. Paljudes muudes eluvaldkondades on meie seadusandja kehtestanud vaata et ebamõistlikultki ranged standardid. Näiteks noorpõlvelollust tõlgendatakse inimese usaldusväärsust ja laitmatut ärilist reputatsiooni kahtluse alla seadva asjaoluna ning temast ei saa kunagi krediidiasutuse juhtorgani liiget.

Võib-olla tõesti ei peakski poliitikute kohta käima samasugused paragrahvid, ent teistel poliitikutel, erakonnakaaslastel peaks ometi olema paigas moraalne kompass. Loomulik oleks eeldada, et hr Nääme ei jätka pärast esimese astme kohtu süüdimõistvat otsust poliitilises ametis, vaid ootab erakondlikul varumeeste pingil, kuni jõustub lõplik, kas õigeks- või süüdimõistev kohtuotsus.  

Seotud lood
    15.02.2020 17.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto