Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.07.2016
Eesti Sarihelistajad ei lähe paragrahvi alla (2) Mälumäng Pensionäri armuleegist arenes võigas ahistamissaaga (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Eesti puugid levitavad mitut uut haigust Eesti lühiuudised Esikülg 4. juuli Torm ja vihm tuuseldasid Lõuna-Eestit Majandus Vähi: Venemaa vastane sõjatõrvik kahjustab äri (161) Välismaa Välismaa lühiuudised Terroristid ründasid Bangladeshis ja Iraagis PERSOON: Nigel Farage: euroskeptik, kes armastab sakslast (1) NATO idatiib näitas ühtsust (1) Arvamus Päeva karikatuur Hanno Püttsepp: miks suhtume HIV-nakkusesse Eestis ükskõiksusega? Juhtkiri: soome kits heinakuhjade vahel (9) Postimees 1991. aastal: kas te Eestisse sõita ei karda? Jarmo Mäkelä: Putini külaskäigu tulemused (4) Karl-Eduard Salumäe: kõik söövad täna rediseid! Kas sa ei võtagi? Gert Jostov: külad on ammu läinud, praegu pühib aeg minema Eesti linnu (4) Kultuur Saaremaale tuuakse uhke ooperilavastus Uus «Iseseisvuspäev»: appi, jälle maailma lõpp! (4) Noorte talentide orkester Eestis Sport Hamilton ja Rosberg pakkusid Austrias tulevärki Spordi lühiuudised 04.07. Elu parim sõit, parim tulemus ja ikkagi nii kuradi valus… Kas Ragnar Klavan täidab unistuse ja siirdub Inglismaale? Saksamaa – õnnega ei ole siin midagi pistmist Rio olümpiale sõidavad Romanjuk ja Allikvee Eesti võrkpallikoondis: Gianni ja tema pojad Tarbija Eesti puugid levitavad mitut uut haigust LHV pensionifondid oleks nagu teiselt planeedilt Tartu Priit Pullerits: jubedad jalgpallurid (5) Paukus, voolas ja varises ... Plakatid kutsuvad õues suitsetajaid hoolivusele Rektor ei karda verd ega altkulmu pilke Kerge südasuvine meelelahutus Talu rõkkas noorte muusikast Jarno Laur: Tähtvere sillast ja arutelu võimatusest (1) Pisarad ja pahameel: milleks kavandada spordiparki autosilda? Reelika Ojakivi: noored on rahul, aga sellest ei piisa Hiinlased õpivad eesti keelt laulu, leivateo ja heegeldamise abil Pekingis pusivad eesti keele kallal ka Aino, Ene ja Kalev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hanno Püttsepp: miks suhtume HIV-nakkusesse Eestis ükskõiksusega?

5 min lugemist
Hanno Püttsepp FOTO: Erakogu

Eestit on kritiseeritud passiivsuse pärast HIVi leviku ohjeldamisel. Janssen Pharmaceutica Balti äriüksuse juht Hanno Püttsepp kirjutab, et on hädavajalik viia viiruse hulk HIV-positiivsete organismis miinimumini, mis omakorda tähendab, et kõik nakatunud peavad saama ravi.

Tellijale Tellijale

Eesti on endiselt uute HIVi juhtude arvult Euroopa Liidus esikohal, oleme selle poolest kurikuulsad. Terviseameti andmetel uuriti Eestis 2015. aastal HIV-nakkuse suhtes ligi 159 000 inimest, mis moodustab 12 protsenti elanikkonnast. Testitute arv ja osakaal elanikkonnast on aasta-aastalt kasvanud.

Peaaegu 70 protsenti kõigist uutest HIVi juhtudest aastatel 2000–2015 avastati meestel. Naiste osakaal on aasta-aastalt kasvanud: kui 2001. aastal moodustasid naised kõigist uutest juhtudest 20 protsenti, siis 2015. aastal juba 38 protsenti. Viimasel kolmel aastal on naiste osakaal olnud stabiilne, just 38 protsendi ümbruses. Kõik on loogiline: nakatuda ei saa ainult mehed, paljud neist toovad haiguse kodumaale või koju. Naised teevad seda uuringute järgi palju vähem.

2016. aastal on 30. aprilli seisuga Eestis diagnoositud 69 uut HIVi nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9332 inimesel, sealhulgas aids 469 inimesel. Viimasel seitsmel aastal ei ole uute juhtude arv oluliselt vähenenud.

Need on inimesed, kelle puhul me teame, et nad on nakatunud. Kuid kui palju on neid, kelle puhul me ei tea? Tõenäoliselt palju. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 2014. aasta hinnangu põhjal ligikaudu 13 000.

Varem peeti HIVi ennekõike narkomaanide ja homoseksuaalide haigusetekitajaks, kuid viirus levib järjest enam eelkõige heteroseksuaalsete ja narkootikume mitte tarbivate inimeste hulgas. Elad rahulikku pereelu, kuni ühel päeval saad teada, et oled nakatunud. Inimeste seksuaalkäitumine pole sugugi ettearvatav isegi inimesele endale, veel vähem tema partnerile. Eriti valus on, kui oled oma partnerit usaldanud ning petmise avastamise kõrval avastad ka nakkushaiguse.

Nii kummaline kui see ka ei ole, võib nakatunu elada kaitsevahenditeta suguelu, ilma et ta partnerit nakataks, päris edukalt ja kaua – kui ta võtab korrektselt ravimeid. Viiruse ülekande tõenäosus HIV-positiivselt HIV-negatiivsele isikule kaitsmata vahekorra ajal on praeguste ravimite korrektse võtmise korral langenud ligikaudu ühe protsendini. Risk on väike.

See ei tähenda muidugi seda, et kondoomi kasutamisest peaks loobuma, kuid näitab siiski, et tõhusate ravimitega on haiguse levikut võimalik kontrolli all hoida. Tänapäeva ravimitel on vähe kõrvaltoimeid ning neid on mugav võtta. Teaduslikult on tõestatud paradoks, et korralikult ravimeid võtvad ja õigel ajal avastatud HIV-positiivsed elavad kauem kui HIV-negatiivsed, kuna on pideva arstliku kontrolli all.

HI-viiruse levik emalt lapsele on Eestis olnud püsivalt madal, moodustades ligikaudu 0,5 protsenti kõigist HIV-positiivsel emal sündinud lastest aastatel 1988–2015 (kolm juhtu aastal 2012, kaks juhtu 2013, kolm juhtu 2014 ja mitte ühtegi 2015). Rasedusaegsete uuringute tõttu on naiste testimine kõrgel tasemel ning meeste oma oluliselt madalam.

Lapsel on võimalik nakatuda HIVi emaüsas, sünnitustegevuse ajal või viirust kandva ema rinnapiima kaudu. Tõenäosus, et laps nakatub emalt saadud HI-viirusesse, on 25–30 protsenti, kui arstid ei ole kasutusele võtnud ennetavaid meetmeid.

02.07.2016 05.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto