Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.07.2016
Eesti Sarihelistajad ei lähe paragrahvi alla (2) Mälumäng Pensionäri armuleegist arenes võigas ahistamissaaga (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Eesti puugid levitavad mitut uut haigust Eesti lühiuudised Esikülg 4. juuli Torm ja vihm tuuseldasid Lõuna-Eestit Majandus Vähi: Venemaa vastane sõjatõrvik kahjustab äri (161) Välismaa Välismaa lühiuudised Terroristid ründasid Bangladeshis ja Iraagis PERSOON: Nigel Farage: euroskeptik, kes armastab sakslast (1) NATO idatiib näitas ühtsust (1) Arvamus Päeva karikatuur Hanno Püttsepp: miks suhtume HIV-nakkusesse Eestis ükskõiksusega? Juhtkiri: soome kits heinakuhjade vahel (9) Postimees 1991. aastal: kas te Eestisse sõita ei karda? Jarmo Mäkelä: Putini külaskäigu tulemused (4) Karl-Eduard Salumäe: kõik söövad täna rediseid! Kas sa ei võtagi? Gert Jostov: külad on ammu läinud, praegu pühib aeg minema Eesti linnu (4) Kultuur Saaremaale tuuakse uhke ooperilavastus Uus «Iseseisvuspäev»: appi, jälle maailma lõpp! (4) Noorte talentide orkester Eestis Sport Hamilton ja Rosberg pakkusid Austrias tulevärki Spordi lühiuudised 04.07. Elu parim sõit, parim tulemus ja ikkagi nii kuradi valus… Kas Ragnar Klavan täidab unistuse ja siirdub Inglismaale? Saksamaa – õnnega ei ole siin midagi pistmist Rio olümpiale sõidavad Romanjuk ja Allikvee Eesti võrkpallikoondis: Gianni ja tema pojad Tarbija Eesti puugid levitavad mitut uut haigust LHV pensionifondid oleks nagu teiselt planeedilt Tartu Priit Pullerits: jubedad jalgpallurid (5) Paukus, voolas ja varises ... Plakatid kutsuvad õues suitsetajaid hoolivusele Rektor ei karda verd ega altkulmu pilke Kerge südasuvine meelelahutus Talu rõkkas noorte muusikast Jarno Laur: Tähtvere sillast ja arutelu võimatusest (1) Pisarad ja pahameel: milleks kavandada spordiparki autosilda? Reelika Ojakivi: noored on rahul, aga sellest ei piisa Hiinlased õpivad eesti keelt laulu, leivateo ja heegeldamise abil Pekingis pusivad eesti keele kallal ka Aino, Ene ja Kalev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gert Jostov: külad on ammu läinud, praegu pühib aeg minema Eesti linnu

3 min lugemist
Gert Jostov Ülemiste kvartalis FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Kas Eesti üldse vajab, et turistid tahaksid minna ka kuhugi mujale kui Tallinna vanalinna, mis suvekuudel on nii rahvast täis, et sinna kedagi rohkem ei mahugi? Et meil oleks elu ja äritegevust Tallinnast kaugemal? Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimees Gert Jostov kutsub Eestit ilusamaks looma.

Tellijale Tellijale

Suurbritannia lahtirebimine Euroopa Liidust kinnitab: väga raske on keeta ühes ja samas kastrulis kaht eri maitsega leent. Inglased proovisid, aga maitse ei olnud see. Eesti kinnisvaras on sama lugu. Kuigi Tallinn ja selle lähiümbrus on ja jääb Eesti finantskeskuseks, on meil vaja, et ülejäänud Eesti seda toetaks, saades ka ise sellest olulist kasu. Maakodud ja puhkajad on kohalike elanike kõrval vaid üks suund, kuidas raha jõuaks Tallinnast ka mujale Eestisse. Meie kõigi asi on tagada, et võimalused vastaksid oludele.

Probleem on sarnane Euroopa Liiduga: ühest küljest on loogiline, et edasijõudnumad aitavad nõrgemaid järele ja saavad vastu stabiilse arengu ning kasvava turu. Teiselt poolt koonduvad raha ja tootmine üksikutesse kontsentreeritud piirkondadesse ning sealsed otsustajad ei taha mõista, miks nad ikkagi peavad kellegi teise «saamatust, laiskust, oskamatust» kinni maksma. Nad ei pea, kui sellest kasu ei saa. Selleks on motivatsiooni vaja.

Kuid kas Eesti üldse vajab, et turistid tahaksid minna ka kuhugi mujale kui Tallinna vanalinna, mis suvekuudel on nii rahvast täis, et sinna kedagi rohkem ei mahugi? Et meil oleks elu ja äritegevust Tallinnast kaugemal?

Ratsionaalselt vaadates on paljud regionaalpoliitilised projektid surnult sündinud. Võime ju Eesti väikelinnadele kunstlikku hingamist teha, aga kui me ei suuda piisavalt tasuvaid töökohti luua isegi Tallinnasse ning inimesed kurnavad end Soome vahet sõitmisega, siis kuidas saaksime eeldada, et sundides inimesi elukohta muutma, suudame tekitada atraktiivsete töökohtade tulva nt Paidesse, Jõhvi või Vändrasse?

Kas viime mõne ministeeriumi või ülikooli sinna? Sunnismaastame kõik avaliku sektori töökohad? Kui tahad saada riigiametnikuks, pead elama Antslas?! Muidugi on neid, keda tõmbavad juured, aga kui sul maal juuri ei ole? Siis tahad elada ikkagi Tallinna vanalinnas, mere ääres, kuid metsa sees!

On mõned kohad, kus kinnisvara elab ka Tallinnast väljaspool. Narva on atraktiivne Venemaal elavatele venelastele – Peterburi lähedus tõstab kindlasti hindu. Kuid Narva ei ole kaugeltki korras. Ühest Narva kolledžist on selgelt vähe, et linn paistaks ka Tallinnast vaadates äriliselt atraktiivsena. Ka Pärnus ei ole asjad kõige hullemad, sinna rändavad peamiselt linnasuvitajatest eestlased.

02.07.2016 05.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto