R, 3.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Austrias ei astugi uus president järgmisel nädalal ametisse

Kadri Veermäe
, toimetaja
Austrias ei astugi uus president järgmisel nädalal ametisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Alexander van der Bellen
Alexander van der Bellen Foto: AFP / Scanpix

Järgmisel nädalal oleks napilt valimised võitnud roheliste presidendikandidaat Alexander van der Bellen pidanud ametisse astuma, kuid eile teatas riigi põhiseaduskohus hoopis, et rahuldas parempopulistliku Vabaduspartei (FPÖ) kaebuse ning maikuiste presidendivalimiste tulemused tühistatakse. Samas polnud kohtu hinnangul tõendeid, et tulemusi oleks teadlikult manipuleeritud.

Valimiste teine voor toimub uuesti tänavu septembris või oktoobris ning 72-aastane Eesti juurtega van der Bellen pistab seal taas rinda 45-aastase FPÖ kandidaadi Norbert Hoferiga. Nüüdseks tühistatud tulemuse järgi edestas van der Bellen Hoferit lõpuks alla ühe protsendi ja 30 683 häälega.

Hoferi erakond kaebas tulemused kohtusse väitega, et posti teel saabunud hääli ei käsitletud korrektselt. Nimelt nõuab Austria seadus, et valimisjaoskonnad asuksid lugema hääli järgmisel päeval pärast hääletust, aga selgus, et mitu oli seda teinud juba samal õhtul.

Tagasi üles