Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.07.2016
Eesti Sarihelistajad ei lähe paragrahvi alla (2) Mälumäng Pensionäri armuleegist arenes võigas ahistamissaaga (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Eesti puugid levitavad mitut uut haigust Eesti lühiuudised Esikülg 4. juuli Torm ja vihm tuuseldasid Lõuna-Eestit Majandus Vähi: Venemaa vastane sõjatõrvik kahjustab äri (161) Välismaa Välismaa lühiuudised Terroristid ründasid Bangladeshis ja Iraagis PERSOON: Nigel Farage: euroskeptik, kes armastab sakslast (1) NATO idatiib näitas ühtsust (1) Arvamus Päeva karikatuur Hanno Püttsepp: miks suhtume HIV-nakkusesse Eestis ükskõiksusega? Juhtkiri: soome kits heinakuhjade vahel (9) Postimees 1991. aastal: kas te Eestisse sõita ei karda? Jarmo Mäkelä: Putini külaskäigu tulemused (4) Karl-Eduard Salumäe: kõik söövad täna rediseid! Kas sa ei võtagi? Gert Jostov: külad on ammu läinud, praegu pühib aeg minema Eesti linnu (4) Kultuur Saaremaale tuuakse uhke ooperilavastus Uus «Iseseisvuspäev»: appi, jälle maailma lõpp! (4) Noorte talentide orkester Eestis Sport Hamilton ja Rosberg pakkusid Austrias tulevärki Spordi lühiuudised 04.07. Elu parim sõit, parim tulemus ja ikkagi nii kuradi valus… Kas Ragnar Klavan täidab unistuse ja siirdub Inglismaale? Saksamaa – õnnega ei ole siin midagi pistmist Rio olümpiale sõidavad Romanjuk ja Allikvee Eesti võrkpallikoondis: Gianni ja tema pojad Tarbija Eesti puugid levitavad mitut uut haigust LHV pensionifondid oleks nagu teiselt planeedilt Tartu Priit Pullerits: jubedad jalgpallurid (5) Paukus, voolas ja varises ... Plakatid kutsuvad õues suitsetajaid hoolivusele Rektor ei karda verd ega altkulmu pilke Kerge südasuvine meelelahutus Talu rõkkas noorte muusikast Jarno Laur: Tähtvere sillast ja arutelu võimatusest (1) Pisarad ja pahameel: milleks kavandada spordiparki autosilda? Reelika Ojakivi: noored on rahul, aga sellest ei piisa Hiinlased õpivad eesti keelt laulu, leivateo ja heegeldamise abil Pekingis pusivad eesti keele kallal ka Aino, Ene ja Kalev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karl-Eduard Salumäe: kõik söövad täna rediseid! Kas sa ei võtagi?

2 min lugemist
Karl-Eduard Salumäe FOTO: Elmo Riig

Täpselt sel hetkel, kui Toomas kontoriukse avab, aevastab sekretär südamest. Koosolekuni on veel 13 minutit aega.

Too koosolek on nagu koosolek ikka. Aga enne laialiminekut on ülemusel edasi anda üks tavatu teade. Ettevõttel on uued omanikud. See tähendab, et tööandja juriidiline nimi on muutunud.

«Mida see meie jaoks tähendab?» uurib üks kolleeg.

«Mitte midagi. Sisuliselt jääb kõik vanaviisi,» ütleb ülemus.

Töötajad usuvad teda. Nad lähevad tööle täpselt nagu igal teiselgi argipäeval.

Poolteist tundi hiljem astub ülemus ühtäkki uksest sisse. Ta palub kõigil kell 14.30 koosolekuruumi koguneda. Uued omanikud on sõna saatnud: poole kolmest süüakse. Rediseid.

«Rediseid?» kordab Toomas äsja kuuldut ning samal hetkel mõmisevad ülejäänud ruumis olijad: «Ohoh, väga tore!»

«Jah, rediseid. Kas sina ei söö rediseid?» pöördub ülemus Toomase poole.

«Ee... Ei noh, söön ikka. Aga miks rediseid?»

«Aga miks mitte?» pärib ülemus vastu. Kõigi pilgud on Toomase poole suunatud.

«Kõik üheskoos sööme rediseid? Ses mõttes, et ei ole nii, et igaüks, kes tahab, võtab, kunas tahab...» jätkab Toomas kahtlustava pilguga.

«Nii oleks ju kena. Kas selles on midagi veidrat?» püüab ülemus asjast sotti saada.

Toomas ei vasta midagi. Mõtleb omaette.

Veidi hiljem, kui ülemus juba läinud, ei anna kogu see värk talle siiski asu. «Kurat, ei. Ma ei saa aru. Miks me järsku lambist rediseid sööme?» pöördub ta kolleegi poole. «Kas sina, Jaan, tõusid täna hommikul üles ja mõtlesid: «Tahaks räigelt redist süüa.»?»

«Ei mõelnud. Aga mis siis?» küsib Jaan.

Toomasel on juhe koos. Tal ei ole midagi rediste vastu. Juurvili nagu iga teine. Aga mille pagana pärast kõik käsu korras järsku redist tahavad krõmpsutada? Keegi lihtsalt ütleb, ja kõik söövadki?

Seepeale ärkab Toomas üles. See oli uni. Selline veider. Toomas hakkab itsitama.

Tööle jõudes on mees veidra unenäo juba unustanud. Aga kui sekretär täpselt sel hetkel, kui ta ukse avab, südamest aevastab, tuleb kõik meelde. Kiire pilk kellale: koosolekuni on 13 minutit.

Too koosolek on esiti nagu koosolek ikka. Aga enne laialiminekut on ülemusel edasi anda üks tavatu teade. Ettevõttel on uued omanikud. Tehing toimus täna hommikul. See tähendab, et tööandja juriidiline nimi on muutunud.

«Mida see meie jaoks tähendab?» uurib üks kolleeg.

«Mitte midagi. Sisulises mõttes jääb kõik vanaviisi,» ütleb ülemus.

Toomas ei usu oma kõrvu. Kas kõik kordub täpselt nii nagu selles segases unenäos?

Poolteist tundi hiljem, kui ülemus ühtäkki uksest sisse astub, on Toomase laubal külm higi. Ülemus palub kõigil kell 14.30 koosolekuruumi koguneda. Uued omanikud on sõna saatnud: poole kolmest juuakse. Šampanjat.

Ilukirjandusliku jutustuse lõpp.

Mida ma sellega öelda tahtsin? Seda, et alkoholi tarbimise kombestik on ütlemata pentsik, aga me oleme sellega nii harjunud, et ei kipu seda märkamagi. Selleks tulebki asja näitlikustada. Kas või redistega.

Seotud lood
02.07.2016 05.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto