Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
04.07.2016
Eesti Sarihelistajad ei lähe paragrahvi alla (2) Mälumäng Pensionäri armuleegist arenes võigas ahistamissaaga (11) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Eesti puugid levitavad mitut uut haigust Eesti lühiuudised Esikülg 4. juuli Torm ja vihm tuuseldasid Lõuna-Eestit Majandus Vähi: Venemaa vastane sõjatõrvik kahjustab äri (161) Välismaa Välismaa lühiuudised Terroristid ründasid Bangladeshis ja Iraagis PERSOON: Nigel Farage: euroskeptik, kes armastab sakslast (1) NATO idatiib näitas ühtsust (1) Arvamus Päeva karikatuur Hanno Püttsepp: miks suhtume HIV-nakkusesse Eestis ükskõiksusega? Juhtkiri: soome kits heinakuhjade vahel (9) Postimees 1991. aastal: kas te Eestisse sõita ei karda? Jarmo Mäkelä: Putini külaskäigu tulemused (4) Karl-Eduard Salumäe: kõik söövad täna rediseid! Kas sa ei võtagi? Gert Jostov: külad on ammu läinud, praegu pühib aeg minema Eesti linnu (4) Kultuur Saaremaale tuuakse uhke ooperilavastus Uus «Iseseisvuspäev»: appi, jälle maailma lõpp! (4) Noorte talentide orkester Eestis Sport Hamilton ja Rosberg pakkusid Austrias tulevärki Spordi lühiuudised 04.07. Elu parim sõit, parim tulemus ja ikkagi nii kuradi valus… Kas Ragnar Klavan täidab unistuse ja siirdub Inglismaale? Saksamaa – õnnega ei ole siin midagi pistmist Rio olümpiale sõidavad Romanjuk ja Allikvee Eesti võrkpallikoondis: Gianni ja tema pojad Tarbija Eesti puugid levitavad mitut uut haigust LHV pensionifondid oleks nagu teiselt planeedilt Tartu Priit Pullerits: jubedad jalgpallurid (5) Paukus, voolas ja varises ... Plakatid kutsuvad õues suitsetajaid hoolivusele Rektor ei karda verd ega altkulmu pilke Kerge südasuvine meelelahutus Talu rõkkas noorte muusikast Jarno Laur: Tähtvere sillast ja arutelu võimatusest (1) Pisarad ja pahameel: milleks kavandada spordiparki autosilda? Reelika Ojakivi: noored on rahul, aga sellest ei piisa Hiinlased õpivad eesti keelt laulu, leivateo ja heegeldamise abil Pekingis pusivad eesti keele kallal ka Aino, Ene ja Kalev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: soome kits heinakuhjade vahel

2 min lugemist
Vladimir Putin ja Sauli Niinistö. FOTO: Reuters/ScanPix

Soome ajakirjanikud vaikisid õuduses, Sauli Niinistö hakkas rahutult nihelema. Kuid Vladimir Putinile tundus sellest vähe ja ta otsustas tsiteerida ühte oma soome sõpra, kes lausus kunagi, et NATO on valmis sõdima Venemaaga kuni viimase soomlaseni. Putin küsis: «Kas seda te tahategi?» Ja lisas: «Meile pole seda vaja.» Kuid vaevalt et need sõnad kedagi kohalviibijatest rahustada suutsid.

Niisugune kirjeldus Putini-Niinistö pressikonverentsist 1. juulil ja Vladimir Putini reaktsioonist ajakirjanike küsimusele Soome NATO-liikmesuse kohta ilmus vene suurtes meediakanalites. Vene kultuurile on tegelikult omane selline huvitav psühholoogiline nähtus: eeldada, et «hirm» ning «austus» (ja «armastus») on üks ja sama. Sellest kasvab omakorda välja Venemaad, selle juhte ja ka paljusid kodanikke vaevav kompleks, et kuna venelasi ei «austata», on parim viis seda välja teenida hirm. Sellepärast ka pidevad jõudemonstratsioonid naabrite piiridel ja poliitikute ning sõjaväelaste agressiivne retoorika.

Reaalsus on see, et soomlased ei karda vene karu, kirjutagu Vene riigimeedia töötajad oma lihtsameelsetele lugejatele, mida tahavad. Karu on ka soomlastel üks nende maa sümboleid, kes personifitseerib esivanemate vaprust ja sitkust, kes pole kunagi võõrast karu kartnud. Ega karda ka nende järglased.

Keerulisemad on lood Soome NATO-liikmesusega, millest on viimase kahe aasta jooksul seoses Venemaa agressiivse käitumisega aina rohkem räägitud. Lähenemine on kahtlemata aset leidnud. Juunis Eestis peetud NATO õppustel BALTOPS 2016 osalesid rootsi ja soome sõjaväelased, Rootsi ja Soome välisminister osalesid hiljuti ka NATO maade välisministrite nõupidamisel Brüsselis. Soome president Sauli Niinistögi on kinnitanud, et kui julgeolekuolukord Läänemere piirkonnas peaks veel halvenema, ei saa soomlaste liitumist NATOga välistada.

Peamine probleem on selles, et pärast eelmise külma sõja lõppu kujunenud soome avalik arvamus NATOga liitumise suhtes pole suutnud muutunud julgeolekuolukorraga sammu pidada. Hiljutised arvamusküsitlused on näidanud soomlaste toetuse kasvu NATOsse astumisele, ometigi on vastaseid rohkem. Toetus on suurem nooremate, haritumate ja Koonderakonna toetajate hulgas, vastasus suurem vanemate ning sotsiaaldemokraatide ja tsentristide valijate hulgas.

See ei tähenda aga seda, et soomlaste suhtumine NATOsse oleks negatiivne. Üle 70 protsendi soomlastest on arvamusküsitlustel seda meelt, et kui Soome juhid peaksid otsustama NATO-liikmesuse kasuks, siis toetavad nad seda otsust. Soome poliitikute hulgas on neid, kes toetavad seda sammu avalikult, näiteks ekspeaminister Alexander Stubb ja ekspresident Martti Ahtisaari, kuid hea oleks, kui oma selge seisukoha ütleksid välja ka teised. Praegu meenutab mõne soome poliitiku käitumine kitse kahe heinakuhja vahel.

Seotud lood
02.07.2016 05.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto