Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tšehhi president mängib populismitulega

Tšehhi president Miloš Zeman. FOTO: SCANPIX

Pärast brittide otsust on sõna «referendum» Euroopa poliitikas sõimusõna. Kui Tšehhi president Miloš Zeman mainis ülemöödunud nädalal võimalikku referendumit Tšehhis Euroopa Liidu ja NATO liikmelisuse üle, tunti mitmel pool Euroopas huvi, kas juhtuda võib nn Czexit (lühend sõnadest «Czech» ja «exit», mis tähistab Tšehhi Vabariigi lahkumist EList – toim).

Tellijale Tellijale

Esiteks, seda ei juhtu. Tšehhid ei soovi lahkuda EList ega NATOst. Kuigi osa poliitilisest eliidist on ajalooliselt tugevalt euroskeptiline, pooldab arvamusuuringute järgi umbes kaks kolmandikku tšehhidest kindlalt ELi liikmelisust.

Tšehhid võivad jätta endast suurte euroskeptikute mulje endise presidendi Václav Klausi (president aastatel 2003–2013 – toim) tugevalt euroskeptiliste arvamusavalduste tõttu, kusjuures Klausil puudus avalikus debatis tõeline ELi-meelne oponent. Mõistagi tugevdas aga brittide otsus euroskeptilisi hääli.  

04.07.2016 06.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto