Sisukord
Uudised
Tänane leht
05.07.2016
Eesti Male Dilbert Mälumäng Palju õnne tagakülg 05.07 Horoskoop Kaks saatkonda pääsesid napilt sulgemisest 05.07 eesti lühiuudised Kapo maandas riske enne kõvaketta Savisaarele tagastamist Vägevale on saabunud esimesed varjupaigataotlejad Süstlavahetuspunkti vastased kogusid 1430 allkirja Kui juba hommikul vara rivis seisma pead sa... Veeteede amet sõidutas festivalirahvast Naissaarele (2) Majandus Ettevõtjad ei toeta Vähi ettepanekut (14) Kadrioru uusarendus nörritab miljöökaitsjaid (1) Välismaa Euroskeptik Farage loobus parteijuhi kohast Välismaa lühiuudised Lammas Dolly tähistaks kahekümnendat sünnipäeva Tšehhi president mängib populismitulega Briti parlamendiraport kutsub tunnistama Venemaa sõjakust Arvamus Hardo Pajula: marksistide sõssisõda (20) Ahto Lobjakas: uppunud migrandi hotell (13) Päeva karikatuur Juhtkiri: läätseleeme eest julgeolekut ei müüda (11) Anne Sulling: ettevõtjad, hakkame Eestis kosmosetehnoloogiaid arendama! Postimees 1933. aastal: «Kallaletungija» mõiste määrati kindlaks. Eva-Lotta Kivi: Eesti poisi Hollywoodi unistus (2) Kultuur Vene seljanka, suvi 2016 Sport USA katsevõistlustel on purunenud mitmed hooaja tippmargid Spordi lühiuudised Tänakut aitasid täpne sõit ja pehme rehv (1) Tõelisest kaptenist tõeliseks peatreeneriks Vihm, vaimupinge ja salapärane vigastus kukutasid troonipärija Välismaa treenerid otsivad Vinnis uut Kristjan Kangurit Tallinn Tallinnas ilutses kolmemastiline kruiisilaev Tarbija Apple ja Spotify rebivad melomaanide pärast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lammas Dolly tähistaks kahekümnendat sünnipäeva

3 min lugemist
Foto on illustratiivne. FOTO: AFP/SCANPIX

Tõenäoselt maailma kuulsaim lammas sündis ajal, mil kloonimine oli veel ennekõike ulmekirjanduse meelisteema. Praeguseks on sellest saanud vastuoluline nišiäri, kus lisaks tehnoloogiale on piiranguks vaid eetika.

Tellijale Tellijale

Uudis Dolly sünnist tõi esile ühelt poolt rõõmuhüüdeid biotehnoloogia entusiastide leerist, teiselt poolt aga skeptikute vandenõuteooriaid võimaliku inimese kloonimise kohta. Peagi pärast Dolly sündi kuulis maailm juba esimesest kloonitud seast, lehmast, aga ka inimahvidest ja kaamelitest. Uue tehnoloogiaga seostusid aina suuremad lootused, aga ka hirmud. Nüüdseks on selge, et suurt revolutsiooni Dolly endaga kaasa ei toonud. Küll aga on kloonimine eraldi tööstusharuna vaikselt kanda kinnitamas ja maailmas elab praegu rohkem kloonitud loomi kui kunagi varem – sigadest koerteni. 

Teema vastuolulisus ei ole kuhugi kadunud. Eetiliselt kõige konfliktsem – tervete inimeste kloonimine – on enamikus maailma riikides selgelt keelatud, aga mitmel pool uuritakse üksikute organite ja kudede kloonimise väljavaadet, mis võimaldaks leida haigetele kergesti omaksvõetavaid doonorkudesid ning võiks seega leida laialdast rakendust meditsiinis. «Jumalat mängivate teadlaste» hirm on siiski levinud: uurimisprojektide rahastamine on aja jooksul vähenenud ja nii ei ole ühtegi inimorganite kloonimist siiani tehtud. Küll aga on mitmed teadlased väljendanud valmidust ka inimestega katsetada – kui seadused seda vaid võimaldaks.

04.07.2016 06.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto