P, 3.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Süstlavahetuspunkti vastased kogusid 1430 allkirja

Liis Velsker
, reporter
Süstlavahetuspunkti vastased kogusid 1430 allkirja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Süstlavahetuspunkti Tallinna Paldiski maanteele kolimise vastu olevad pelgulinlased andsid eile Põhja-Tallinna linnaosa vanemale Raimond Kaljulaiule üle 1430 allkirjaga petitsiooni, kuid süstlavahetuspunkti avamist see ei peata.

Süstlavahetuspunkti avamist Paldiski maantee 36a ei peata ka Tallinna halduskohtu määrus, mis keelas esialgse õiguskaitse raames süstlavahetuspunkti pidajaga üürilepingu sõlmimise. Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse selgitusel pole määrust võimalik täita, sest üürileping sõlmiti juba päev enne kohtumääruse tegemist.

22. juunil teatasid kohalikud elanikud, et pöörduvad oma õiguste kaitseks kohtusse. 30. juunil sõlmis linn MTÜga Aidsi Tugikeskus üürilepingu.

Linnaosavanem Raimond Kaljulaid (KE) rõhutas kohtumisel petitsiooni autoritega, et linnaosavalitsus ei eira kohtumäärust, vaid ei saa seda täita, kuna üürileping oli juba enne kohtumääruse tegemist sõlmitud. Ta oli valmis kohale tulnud Pelgulinna elanikele ka lepingu sõlmimise kuupäeva tõendavat dokumenti näitama.

«Me sõlmisime selle lepingu nii, nagu siin majas pidevalt äripindade üürimiseks lepinguid sõlmitakse. Pärast seda, kui linnavalitsus on otsuse teinud, peab mööduma teatud aeg. Kui see on möödunud, sõlmitakse leping,» selgitas Kaljulaid.

Petitsiooni üks algataja Lars-Erik Hion pakkus, et linnaosavalitsus kiirustas lepingu sõlmimisega nimme. Ta ütles pärast allkirjade üleandmist, et kohtumääruse mittetäitmine on tema arvates loogiline sündmuste jätk. «Kohtu korraldusele niimoodi reageerimise eetilisust oskab igaüks hinnata,» lausus ta.

«Lahing ei ole kaugeltki lõppenud, aga see on absurdne, et seda lahingut peab pidama sellise viisiga – linnavõimuga dialoogi alustamiseks on esimene soovitus üldse kohtusse pöörduda,» rääkis Hion.

Kohalikke elanikke esindavad kohtuvaidluses advokaadibüroo Sorainen ja LEXTAL. «Siin tuleb aru saada motivatsioonist: ühel pool on raha, teisel pool kodud ja lapsed. Praegu on see asi juba põhimõtteliseks muutunud – niimoodi linnakodanikega ei käituta,» lisas Hion.

Uuest süstlavahetuspunktist teisel pool teed lastesärke müüva OÜ Maidiga juhatuse liige Kätlin Ülesoo rääkis, et on hoones Paldiski mnt 36a käinud ja tema hinnangul pole see süstlavahetuspunktiks sobilik. «See hoone laguneb igatepidi ja on räämas. Pensionärid kolisid sealt välja, sest see maja ei sobinud neile,» lausus ta.

«Praegu üritatakse jätta muljet, et linnaelanikud ja ettevõtjad on seal piirkonnas südametud ja pahad, aga asi ei ole üldse selles, et see tegevus oleks halb, vaid see koht on halb. Linnavalitsuse tegevus on olnud täiesti läbimõtlematu,» lisas Ülesoo.

Põhja-Tallinna valitsus teatas eile pressiteate vahendusel, et Tallinna linn sõlmis 30. juunil MTÜga Aidsi Tugikeskus üürilepingu. Linnaosavalitsus leiab, et kuna kohus pole Aidsi Tugikeskuse tegevust keelanud, siis tähendab see, et leping on jõus. Valdus on üürnikule üle antud ja hiljemalt 15. juulist alustab süstlavahetusteenus tegutsemist uuel aadressil, Paldiski maantee 36a.

Linnaosavanema Raimond Kaljulaiu sõnul suhtleb linnaosa linnamajanduse osakond uue süstlavahetuspunkti vahetute naabritega, et saada nende nõusolek lahtiste hoovide ette autovärava paigaldamiseks, et suurendada nende turvatunnet.

Kaljulaiu väitel oleks ekslik käsitleda seda vaidlust kitsalt nelja süstlavahetuspunkti naabri ja linna vahelise õigusliku vaidlusena.

«Nii laiem Põhja-Tallinna kogukond kui ka ilmselt suur osa eestimaalasi näeb, et narkosõltuvusega seotud probleemid on kasvanud üle pea. Eesti on narkosurmade poolest Euroopas esikohal, kahju ühiskonnale on väga suur. Samas iga kord, kui keegi püüab midagi probleemi lahendamiseks ära teha, algavad protestid ning kohtulahingud. Selliste keskusteta, nagu Paldiski maanteel tegutsema hakkav tugikeskus, ei saa me sõda sõltuvusega kuidagi võita,» leidis Kaljulaid.

Pelgulinna elanikud on kogunud üle 1430 allkirja petitsioonile. Allakirjutanud ei nõustu süstlavahetuspunkti kolimisega Paldiski maanteele ei ajutiselt ega püsivalt.

«Me ei kahtle süstlavahetusteenuse või metadoonravi vajalikkuses, kuid Erika tänava kogemus näitab väga selgelt, et süstlavahetuspunkti rajamine keset elurajooni ei ole toimiv lahendus,» selgitas Pelgulinna kogukonna eestkõneleja Marko Vaik.

Pelgulinna elanike hinnangul on vaja otsida lahendusi, kus ja kuidas abistada narkomaane nii, et see ei mõjutaks märgatavalt inimeste turvalisust ja kodurahu.

«Iga Tallinna laps väärib turvalist elukeskkonda ja kooliteed. Me soovime näha loosungite asemel läbimõeldud lahendusi,» sõnas Vaik.

Tulenevalt hinnangust, et linnaosavalitsuse kolimisotsus ei olnud mõistlikult argumenteeritud, esitas kohalik kogukond eelmisel nädalal kaebuse Tallinna halduskohtule, kes esmase õiguskaitse korras kolimiskorralduse külmutas.

Petitsiooni üks algataja Lars-Erik Hion kinnitas, et nüüdseks ollakse veendunud, et süstlavahetus- ja metadoonravi teenust on võimalik korraldada nii, et riskid ja mõju elanikkonnale on palju väiksemad.

«Vesteldes seotud osalistega väljaspool linnaosavalitsust, oleme saanud selguse, et neid teenuseid on võimalik praegusega võrreldes korraldada palju väiksemate riskide ja mõjuga ümberkaudsetele elanikele,» lausus Hion.

Vastavaid ettepanekuid on välja toonud nii politsei, tervise arengu instituut kui ka sotsiaalministeerium. Asukoht on lahenduse juures vaid üks komponent, kuid millegipärast on linnaosavalitsus keskendunud vaid sellele.

Ristiku põiktänava elanik Hedy Kohv lisas, et nii Pelgulinna kui ka kogu Tallinna elanike jaoks on oluline, et Põhja-Tallinna valitsus teeks tulemuslikku koostööd kõigi osalistega.

«Aidsi ennetuskeskuse, sotsiaalministeeriumi, tervise arengu instituudi ja kohalike kogukondade kaasamine on hädavajalik, et leida lahendus, kus tasakaal ühiskondliku kasu ja personaalse turvalisuse vahel ei oleks juhuslik,» märkis Kohv. Ta lisas: «Kutsume teemaga kaasa mõtlema ja täname südamest kõiki, kes on seda juba teinud, sealhulgas petitsiooniga liitudes.»

Tagasi üles