Sisukord
Arvamus
Postimees
05.07.2016
Eesti Male Dilbert Mälumäng Palju õnne tagakülg 05.07 Horoskoop Kaks saatkonda pääsesid napilt sulgemisest 05.07 eesti lühiuudised Kapo maandas riske enne kõvaketta Savisaarele tagastamist Vägevale on saabunud esimesed varjupaigataotlejad Süstlavahetuspunkti vastased kogusid 1430 allkirja Kui juba hommikul vara rivis seisma pead sa... Veeteede amet sõidutas festivalirahvast Naissaarele (2) Majandus Ettevõtjad ei toeta Vähi ettepanekut (14) Kadrioru uusarendus nörritab miljöökaitsjaid (1) Välismaa Euroskeptik Farage loobus parteijuhi kohast Välismaa lühiuudised Lammas Dolly tähistaks kahekümnendat sünnipäeva Tšehhi president mängib populismitulega Briti parlamendiraport kutsub tunnistama Venemaa sõjakust Arvamus Hardo Pajula: marksistide sõssisõda (20) Ahto Lobjakas: uppunud migrandi hotell (13) Päeva karikatuur Juhtkiri: läätseleeme eest julgeolekut ei müüda (11) Anne Sulling: ettevõtjad, hakkame Eestis kosmosetehnoloogiaid arendama! Postimees 1933. aastal: «Kallaletungija» mõiste määrati kindlaks. Eva-Lotta Kivi: Eesti poisi Hollywoodi unistus (2) Kultuur Vene seljanka, suvi 2016 Sport USA katsevõistlustel on purunenud mitmed hooaja tippmargid Spordi lühiuudised Tänakut aitasid täpne sõit ja pehme rehv (1) Tõelisest kaptenist tõeliseks peatreeneriks Vihm, vaimupinge ja salapärane vigastus kukutasid troonipärija Välismaa treenerid otsivad Vinnis uut Kristjan Kangurit Tallinn Tallinnas ilutses kolmemastiline kruiisilaev Tarbija Apple ja Spotify rebivad melomaanide pärast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: läätseleeme eest julgeolekut ei müüda

2 min lugemist
Kreml. FOTO: SCANPIX

Mida lähemale jõuab NATO tippkohtumine Varssavis, seda rohkem kuuleme Kremli propagandistlikke sõnumeid ja – mõneti siiski üllatuslikult – sarnaste sõnumite kordamist ka mõningatelt meie oma inimestelt. Neid viimaseid pole küll palju, nagu näeme ka ettevõtjate vastustest tänase lehe loos.

Kui propagandistlik virr-varr kõrvale jätta ja pöörduda kõrgetasemeliste allikate poole, on selge ka see, et isegi Kremlis ei käsitleta NATO heidutusmeetmeid selliselt, nagu esitas asja eilse lehe intervjuus ettevõtja Tiit Vähi. Venemaa riigiduuma kaitsekomisjoni esimees, endine Musta mere laevastiku komandör admiral Vladimir Komojedov teatas hiljaaegu selge sõnaga, et neli pataljoni neid ei hirmuta. Millisest hirmsast Venemaa ärritamisest me siis räägime? Jutt on kokku neljast liitlaste pataljonist, mis osana NATO heidutusest paigutatakse Poola, Leetu, Lätti ja Eestisse.

Tiit Vähi on seesugust mõtteviisi esindanud varsti juba terve kümnendi jagu, laskmata end segada sellest, et Venemaa ründas 2008. aastal Gruusiat ja tallas 2014. aastal ühes Ukraina ründamisega jalge alla ka piiride puutumatuse põhimõtte. Ülemäära erutunud kaasaelamist pole ta Eestis, k.a ettevõtjate seas leidnud. Valdavalt saadakse ju aru, et julgeolekut, sh vaba maailma ühtsust ei saa tuua ohvriks hüpoteetilisele majanduslikule kasule.

Vaba maailm vastab muutunud olukorrale ühtselt. Seda näeme nii Euroopa Liidu sanktsioonidest kui ka liikmesriikide käitumisest NATOs. Samamoodi peab ka pingeleevendus saabuma ühtselt pärast seda, kui Venemaa on täitnud oma kohustused ja selgelt oma käitumist muutnud. Sellele eesmärgile on suunatud nii sanktsioonid, heidutusmeetmed kui ka dialoog Venemaaga.

On fakt, et NATO sammud heidutuse tugevdamiseks on reaktsioon Venemaa kasvanud agressiivsusele. Mitte kuidagi vastupidi, nagu püüab osutada Tiit Vähi. Ka Vähi mainitud Soome juhtkond ei tee endale Venemaa suhtes mingeid erilisi illusioone ega ole kuidagi naiivne võimaluste suhtes olla vahendajaks Putini ja vaba maailma vahel.

Mis puudutab kaubandussuhteid, siis märgakem, et konkreetselt Eestist Venemaale läinud ekspordi rekord oli aastal 2012 - enam kui 1,5 miljardit eurot. Seda vaatamata Tiit Vähi varasematele, praegustega üsna samasisulistele hoiatustele ja soovitustele teha Venemaale olulisi järeleandmisi. Vahetult majanduskriisile järgnenud aastaid iseloomustas nii suhteliselt kõrge naftahind kui Venemaa enda hillitsetum käitumine rahvusvahelistes suhetes. Nüüd on aga kokku langenud nafta madal hind, vene rubla ostujõu langus ja Ukraina ründamisele järgnenud mõlemapoolsed sanktsioonid. Eesti heitlik käitumine neid olusid ei parandaks.

Seotud lood
    04.07.2016 06.07.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto