Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.07.2016
Eesti Male Dilbert Mälumäng Palju õnne Horoskoop Eesti lühiuudised Maanteeamet tõmbab otsi koomale Viru tänav valmib plaanitust varem Põlenud hotelli omanik tulistab korraga neljast kahurist (12) Majandus Peaministris ei tekita Vähi avaldused kaastunnet Väikefirmad sõdivad euronormi vastu (11) majanduse lühiuudised Välismaa Juno jõudis pärast viieaastast teekonda Jupiterile Välismaa lühiuudised Kuratlikult kaval naine tahab britte valitseda Arvamus Erkki Bahovski: sõda ja rahu (1) Taavi Minnik: Erdoğani vabandus Jüri Saar: masendav õigusnihilism levib Eestis üha enam (45) Jan Philipp Albrecht: julgelt ja vihaselt Euroopa demokraatiast (9) Päeva karikatuur Iivi A. Masso: liblika tiivalöök (14) Kultuur Kõrboja helinad ja vaikus Helge seiklus hiiglastemaal Baltoscandalil näeb teatri moodi teatrit Sport Postimehe edetabel konkurentsi jäänud koondistest Tiitlivõistlus, mis aitab olümpiaks valmistuda Kas NBA muutub kahe meeskonna liigaks? Kolm kanget odameest sihivad lõppvõistlust Kas näeme Taani ’92 ja Kreeka ’04 kordusetendust? Postimehe edetabel konkurentsi jäänud koondistest Tallinn Viru tänav valmib plaanitust varem Tartu 105-aastane Evald Rooma: näete, aastad ei loe! (3) Tartu paistab laias ilmas palju kuulsam arvatust Maasikate kõrghooaeg on tänavu lõppemas Sõidueksamit saab sügisest teha vaid suurtes linnades Seakatk on tänavu nõudnud kuueteistkümne kodusea elu Olev Raju: Ei saada keegi Tartu turgu Sirtsu sohu ... Henri Kaselo: Võtkem eeskuju leedukatelt Kurepüük käis varavalges paljakäsi Kogumiskirest kasvasid välja plaadipoed Piiterlased teevad teravat kunsti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Erdoğani vabandus

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Möödunud nädalal pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani vestlust lõhkas Kremli pressišeff Dmitri Peskov tõelise infopommi: Türgi president palus Putinilt vabandust eelmise aasta novembris aset leidnud intsidendi pärast, mille käigus türklased lasid alla nende õhuruumi tunginud Vene ründelennuki SU-24.

See oli muidugi üllatus, kuna need kaks riigijuhti on oma karakterilt võrdlemisi sarnased. Kui Venemaal on Putini 16 võimuaasta jooksul lõkkele puhutud impeeriuminostalgia, siis midagi võrreldavat on toimunud ka Erdoğani Türgis, kus nostalgeeritakse aegade järele, mil Osmani impeerium koondas enda alla terve sunni moslemi maailma ning sarnaselt Putiniga on ette võetud samme enesekehtestamiseks regionaalse suurriigina, konkureerides Iraani ja Saudi Araabiaga.

Iseenesest on raske kujutleda, et üks neist kahest jõumehest võiks kellegi käest vabandust paluda, seda enam, et Erdoğani reiting kerkis kodumaal pärast Vene lennuki allatulistamist rekordilistesse kõrgustesse. Kui Kremli propaganda raskekahurid olid vaiksemaks jäänud, tulid turkoloogid välja seletusega, et Erdoğani sõnad «kusura bakmasınlar», mida Peskov tõlgendas vabandusena, seda teps mitte ei tähenda. Pigem «ärge võtke südamesse» vms. See, mida Erdoğan täpselt Putinile ütles, jääbki teadmata, kuid Vene propagandakanalite teated vabandusest olid kahtlemata mõeldud teatava fooni loomiseks.

Palus Erdoğan vabandust või mitte, iseenesest polegi see oluline. Tegemist on Venemaa poliitilise ja diplomaatilise võiduga ning Türgi-poolse järeleandmisega. Miks sellele teele mindi, on ise küsimus. Võib spekuleerida majanduslike põhjuste üle, kuna Venemaa on Türgi jaoks ülioluline kaubanduspartner, pealegi kaotas Türgi Vene turistid ja koos sellega miljardeid dollareid. Samas võisid mõjuda ka pingeleevendus Süürias ja lääne surve Erdoğanile.

Enam-vähem samal ajal normaliseerusid ka Türgi-Iisraeli suhted, mis kannatasid pärast seda, kui Iisraeli eriüksuslased ründasid 2010. aastal Hamasi kontrollitavale Gaza sektorile kehtestatud blokaadi rikkunud Türgi kaubalaeva Mavi Marmara, mille käigus sai surma üheksa türklast. Iisrael palus juhtunu eest hiljem ametlikult vabandust, kuid suhted olid sellegipoolest rikutud.

Paistab, et suhete parandamine on osa Binali Yıldırımi valitsuse uuest kursist, et Ankara isolatsioonist välja tuua. Yıldırım ise on deklareerinud, et Türgi uueks välispoliitiliseks deviisiks saab «rohkem sõpru ja vähem vaenlasi». Iseenesest on ju viimase aja sündmused maailmas olnud Türgile soodsad: Euroopa Liidust on lahkumas üks suurimaid Türgi liikmelisuse vastaseid. Veel mai lõpus lubas David Cameron Türgi liikmelisuse vetostada, nüüd on see poliitik leidnud koha ajaloo prügikastis.

Seotud lood
05.07.2016 07.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto