Sisukord
Autorid
Tänane leht
06.07.2016
Eesti Male Dilbert Mälumäng Palju õnne Horoskoop Eesti lühiuudised Maanteeamet tõmbab otsi koomale Viru tänav valmib plaanitust varem Põlenud hotelli omanik tulistab korraga neljast kahurist (12) Majandus Peaministris ei tekita Vähi avaldused kaastunnet Väikefirmad sõdivad euronormi vastu (11) majanduse lühiuudised Välismaa Juno jõudis pärast viieaastast teekonda Jupiterile Välismaa lühiuudised Kuratlikult kaval naine tahab britte valitseda Arvamus Erkki Bahovski: sõda ja rahu (1) Taavi Minnik: Erdoğani vabandus Jüri Saar: masendav õigusnihilism levib Eestis üha enam (45) Jan Philipp Albrecht: julgelt ja vihaselt Euroopa demokraatiast (9) Päeva karikatuur Iivi A. Masso: liblika tiivalöök (14) Kultuur Kõrboja helinad ja vaikus Helge seiklus hiiglastemaal Baltoscandalil näeb teatri moodi teatrit Sport Postimehe edetabel konkurentsi jäänud koondistest Tiitlivõistlus, mis aitab olümpiaks valmistuda Kas NBA muutub kahe meeskonna liigaks? Kolm kanget odameest sihivad lõppvõistlust Kas näeme Taani ’92 ja Kreeka ’04 kordusetendust? Postimehe edetabel konkurentsi jäänud koondistest Tallinn Viru tänav valmib plaanitust varem Tartu 105-aastane Evald Rooma: näete, aastad ei loe! (3) Tartu paistab laias ilmas palju kuulsam arvatust Maasikate kõrghooaeg on tänavu lõppemas Sõidueksamit saab sügisest teha vaid suurtes linnades Seakatk on tänavu nõudnud kuueteistkümne kodusea elu Olev Raju: Ei saada keegi Tartu turgu Sirtsu sohu ... Henri Kaselo: Võtkem eeskuju leedukatelt Kurepüük käis varavalges paljakäsi Kogumiskirest kasvasid välja plaadipoed Piiterlased teevad teravat kunsti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iivi A. Masso: liblika tiivalöök

5 min lugemist
Iivi Anna Masso FOTO: Peeter Langovits

Pole sugugi kindel, et pärast brittide lahkumist jääb vabaduse ja isikuõiguste ideaalidel põhinev väärtusruum Euroopa Liidus sama tugevaks kui varem, kirjutab kolumnist Iivi Anna Masso.

Tellijale Tellijale

Kõigepealt tuli šokk. Britid hääletasidki valesti. Ehkki oli teada, et Brexiti referendum tuleb tasavägine, lootsime, et mõistus võidab ja pärast väikest põnevust jätkub kõik nagu enne. Et läheb napilt, aga Bremain võidab. Nagu läks Austria presidendivalimistel (mis nüüd on vaidlustatud). Juba Austria oleks pidanud olema hoiatus. Nagu ka euroskeptiliste parteide populaarsuse kasv mitmes liikmesriigis. Aga need on lihtsalt äärmusparempoolsetena mittetõsiseltvõetavaiks kuulutatud, justkui oleks idaneva euroskepsise probleem sellega lahendatud.

Hoiatuseks oleks pidanud olema ka brittide pikaaegne rahulolematus nende jaoks liigse Brüsseli sekkumisega riigi seadusloomesse. Ka see lükati kõrvale: britid on lihtsalt norijad. Või rahvuslaste võimuletulek Poolas, Ungaris, Slovakkias. Seegi ei loe: idaeurooplased ei teagi demokraatiast midagi. Euroopa tuumiku hübris (pime eneseusk – toim) on läbitungimatu. Meid ei kõiguta miski, kõik häirivad hääled on kui tüütu sääsepirin. Sestap šokk.

Šokiga tulid süüdistused. Britid valisid valesti. Nad ei teadnud, mida nad tegid. Brexiti poolt hääletasid vanad ja harimatud, töölised ning maakad. Pahameelt vähemväärtuslike kodanike halvasti kasutatud hääleõiguse kohta tuli rohkesti edumeelsete idealistide sulest, kes muul juhul toetavad võrdsust ja arvustavad elitismi. Brexiti hääletajad olid rassistid, ksenofoobid ja rumalad, kes uskusid populistide valesid. Süüdistustele järgnes kättemaksuhimu. Euroopa Liidu liidrid nõudsid kiiret lahkumist ja karme karistusi. Kui juba, siis juba. Las kannatavad, et järgmistel ei tuleks lahkumise mõtet.

Edasi tulid numbrid. Kui palju kukub ELi rahvaarv. Kui palju kukub nael. Kui palju kukub kaubakäive, ELi kogutoodang ja Ühendkuningriigi börsiväärtus. Kuna numbrid olid koledad – kõik kukub! –, järgnes segadus. Eelkõige Ühendkuningriigis endas. Suurte parteide liidrid ja Brexiti eestvedajad lahkuvad areenilt. Šotimaale ja isegi Londonile nõutakse iseseisvust. Euromeelsed nõuavad uut referendumit. Veel ei nõuta erakorralisi valimisi. Praegu pole selge, kas Brexit üldse teostub, aga käivitunud on protsess, mida ei saa peatada. Seda saab ainult suunata.

Kuidas mõjutab Brexit teostudes Suurbritanniat, on brittide enda vaielda. Aga kuidas ta mõjutaks muud Euroopat?

05.07.2016 07.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto