Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.07.2016
Eesti Keskerakonna kaitsev katus ehk struktuurides on häbistatud jõud (10) Male Dilbert Mälumäng Palju õnne Vähihaige pereisa ei saa Eestis ravi (8) Horoskoop Haigekassa täiteks võidakse kehtestada uued maksud (3) Õige sisearhitekt talub vett ja ämblikke Riigikogu liige Martin Kukk lahkub poliitikast tagakülg 07.07 Piirivalvurid saadeti viimsele teekonnale Savisaar andis prokuratuurile ninanipsu (1) Parim oli Lõuna-Eesti pommigrupp Majandus Norra võõrutab end naftasõltuvusest Uus pruulikoda kerkib ka Purtsesse Poola päritolu firma müüb eksitava nimega sertifikaate Välismaa Pankroti äärel Lõuna-Sudaan ei pea iseseisvuspäeva Liitlased Steinmeier ja Merkel kaugenevad üksteisest Välismaa lühiuudised Antisemiit puhus AfD ladvikus tule all hõõgunud tüli lõkkele Arvamus Ahto Lobjakas: NATO avita (36) Jüri Luik: Varssavi pataljonid (10) Tõnis Oja: häbiväärsed negatiivsed intressid (5) Päeva karikatuur Lugeja kiri: üleskutse riigipeaks pürgijatele – palun sõnastage, kuidas hakkate parandama Eesti iivet (32) Postimees 1993. aastal: Vabadussõja veteran Jaan Viljamaa sai 101-aastaseks Juhtkiri: Keskerakond omasid ei jäta Tiit Riismaa: kas demokraatia päevad on loetud? Kultuur Kronoloogiline Alice Kask Black Sabbathiga on nüüd siis lõpp ja see oli hea (3) Räpp on jõudnud massidesse Sport Jagor läheb poolfinaalis riskima Spordi lühiuudised Agressiivsus ja raudne närv tõid Baltale edu (2) Iljuštšenko: staadionil ei löö süda nii nagu varem Infonet tunnistas Heartsi kõrgemat klassi Gigantide duell meenutab ilusat ja valusat ajalugu Rattarallide suurkorraldaja läheb võitlusse ohutuse nimel (1) Tarbija Kodukohviku avamisel tuleb mõelda pisemalegi detailile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: häbiväärsed negatiivsed intressid

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Kui Euroopa Keskpank kehtestas kaks aastat tagasi negatiivsed hoiusteintressid, tekkis kohe hirm, et need kantakse edasi ka tavaklientidele. Alguses rahustasid pangad inimesi, et seda ei tule, sest üldiselt usuti, et keskpanga negatiivsed intressid on ajutine nähtus.

Möödus aga aasta ning pankurid hakkasid ääriveeri rääkima, et kaua see enam nii kesta ei saa, et kommertspangad ise maksavad keskpangale hoiustamise eest peale ning samal ajal maksavad ka hoiustajatele intresse. Mis sellest, kui see intress on vaid null või kübemekene üle selle.

Juba eelmise aasta lõpus tehti juttu sellest, et varem või hiljem kehtestatakse negatiivsed hoiusteintressid ka suurklientidele. Enam ei räägitud sellest, kas kehtestatakse või mitte, jutt kandus pigem sellele, millal seda tehakse, ja põhjendusedki olid mõistlikud. Euroopa Keskpanga rahapoliitika eesmärk ongi ju panna raha tööle ehk sundida panku, ettevõtteid ja kodumajapidamisi hoiustamise asemel investeerima.

Kui nüüd see aeg lõpuks kätte jõudis ning esimesed pangad on kehtestamas negatiivset hoiusteintressi, on toimunud midagi kummalist. Pangad ei taha tunnistada, et nad seda teevad, ning kipuvad salgama nii kaua kui vähegi võimalik.

Tundub, et pankade jaoks on negatiivne hoiusteintress nagu kõhutuul, kõik teavad, et teatud hädade korral on see paratamatu, aga mitte keegi ei taha tunnistada, et ta seda teeb.

Eufemismist, et tegemist on hoopis hoidmistasuga, võib ju aru saada. Eesti Panga asepresident Madis Müller ütles võlaõigusseadusele viidates, et on vaieldav, kas pankadel on õigus tavaklientidele negatiivset hoiusteintressi kehtestada.

Kui aga Postimees sai vihje, et Swedbank kehtestab teistele pankadele negatiivsed hoiusteintressid, ning hakkas uurima, kas ka teised pangad kavatsevad mõne kliendigrupi puhul seda teha, oli suurematest pankadest Danske ainus, kes tunnistas, et kaalub seda võimalust. Teised andsid kas ebamääraseid vastuseid või kinnitasid, et seda plaanis ei ole.

SEB saatis vastuseks häma, ehkki oli juba mitu nädalat tagasi teavitanud oma kliente, et kehtestab alates 15. augustist suurhoiustajatele nn valuutahoidmistasu. Valuutahoidmistasu kehtestatakse ka eurodele. Vana hea eufemism töötab.

Ehkki ka LHV panga juht Erkki Kilu kinnitas, et ei ole negatiivset hoiusteintressi kehtestanud ja praegu ka ei plaani seda teha, ei taha teised turuosalised seda väga uskuda.

«Tavaklientidele jah ei kehtesta, aga ma küll ei usu, et LHV on ainuke pank, kes teistele pankadele seda negatiivset hoiuseintressi ei kehtesta,» ütles üks pangandusega seotud allikas.

Seotud lood
06.07.2016 08.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto