Sisukord
Arvamus
Postimees
07.07.2016
Eesti Keskerakonna kaitsev katus ehk struktuurides on häbistatud jõud (11) Male Dilbert Mälumäng Palju õnne Vähihaige pereisa ei saa Eestis ravi (8) Horoskoop Haigekassa täiteks võidakse kehtestada uued maksud (4) Õige sisearhitekt talub vett ja ämblikke Riigikogu liige Martin Kukk lahkub poliitikast tagakülg 07.07 Piirivalvurid saadeti viimsele teekonnale Savisaar andis prokuratuurile ninanipsu (1) Parim oli Lõuna-Eesti pommigrupp Majandus Norra võõrutab end naftasõltuvusest Uus pruulikoda kerkib ka Purtsesse Poola päritolu firma müüb eksitava nimega sertifikaate Välismaa Pankroti äärel Lõuna-Sudaan ei pea iseseisvuspäeva Liitlased Steinmeier ja Merkel kaugenevad üksteisest Välismaa lühiuudised Antisemiit puhus AfD ladvikus tule all hõõgunud tüli lõkkele Arvamus Ahto Lobjakas: NATO avita (36) Jüri Luik: Varssavi pataljonid (10) Tõnis Oja: häbiväärsed negatiivsed intressid (5) Päeva karikatuur Lugeja kiri: üleskutse riigipeaks pürgijatele – palun sõnastage, kuidas hakkate parandama Eesti iivet (32) Postimees 1993. aastal: Vabadussõja veteran Jaan Viljamaa sai 101-aastaseks Juhtkiri: Keskerakond omasid ei jäta Tiit Riismaa: kas demokraatia päevad on loetud? Kultuur Kronoloogiline Alice Kask Black Sabbathiga on nüüd siis lõpp ja see oli hea (3) Räpp on jõudnud massidesse Sport Jagor läheb poolfinaalis riskima Spordi lühiuudised Agressiivsus ja raudne närv tõid Baltale edu (2) Iljuštšenko: staadionil ei löö süda nii nagu varem Infonet tunnistas Heartsi kõrgemat klassi Gigantide duell meenutab ilusat ja valusat ajalugu Rattarallide suurkorraldaja läheb võitlusse ohutuse nimel (1) Tarbija Kodukohviku avamisel tuleb mõelda pisemalegi detailile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahto Lobjakas: NATO avita

2 min lugemist
Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas FOTO: Kanal 2

Eesti valitsusringkondade taktikaline NATO-psühhoos on Varssavi tippkohtumise eel mõistetav, aga seab kahtluse alla Eesti strateegilise tuleviku mitmel rindel.

Tellijale Tellijale

Pole kahtlust, et Venemaa on ohtlik naaber ja NATO Eesti iseseisvuse vajalik garant. Eesti poliitikakujundajad on neist eeldustest aga tuletanud äärmusliku pärast-meid-tulgu-või-veeuputus stiilis poliitika. Järgemisi on afišeeritud Eesti nõrkusi ja ähvardatud liitlasi apokalüptiliste tagajärgedega, juhul kui neid ei kompenseerita. Mais ütles kaitseväe juhataja Riho Terras Financial Times’ile, et Eesti vajab võimalust otsiva Venemaa kallaletungi ärahoidmiseks Patrioti rakette. Võidupüha kõnes nimetas peaminister Taavi Rõivas igat Eesti nõrkust provokatsiooniks Venemaale rünnata Eestit. Juuni lõpul kirjutas rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Jüri Luik, et Venemaa jutt rahust on rünnak Eesti «publiku» meelsuse vastu, varjates ekspansionistlikke kavu (EPL, 30.06).

Riigile on ohtlik, kui kehva analüüsi tõttu viiakse NATO-poliitika hüsteeria servale. Nii ei saavuta eesmärki, milleks on Eesti jätkusuutlik julgeolek. Üheainsa ebaselge ajahorisondiga pataljoni nimel riskitakse palju elulisega. Kasutatakse mobilisatsiooniretoorikat, mis asetab Eesti juba praegu virtuaalsesse sõjaolukorda ja seab kahtluse alla arvamusvabaduse piirid ning kallutab poliitilist mänguvälja valitsuserakondade kasuks. Püütakse teha ettekirjutusi liitlastele, tõugates osa neist eemale. Konfliktipotentsiaal Venemaaga süveneb, mitte ei kahane.

06.07.2016 08.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto