Sisukord
Arvamus
Postimees
07.07.2016
Eesti Keskerakonna kaitsev katus ehk struktuurides on häbistatud jõud (11) Male Dilbert Mälumäng Palju õnne Vähihaige pereisa ei saa Eestis ravi (8) Horoskoop Haigekassa täiteks võidakse kehtestada uued maksud (4) Õige sisearhitekt talub vett ja ämblikke Riigikogu liige Martin Kukk lahkub poliitikast tagakülg 07.07 Piirivalvurid saadeti viimsele teekonnale Savisaar andis prokuratuurile ninanipsu (1) Parim oli Lõuna-Eesti pommigrupp Majandus Norra võõrutab end naftasõltuvusest Uus pruulikoda kerkib ka Purtsesse Poola päritolu firma müüb eksitava nimega sertifikaate Välismaa Pankroti äärel Lõuna-Sudaan ei pea iseseisvuspäeva Liitlased Steinmeier ja Merkel kaugenevad üksteisest Välismaa lühiuudised Antisemiit puhus AfD ladvikus tule all hõõgunud tüli lõkkele Arvamus Ahto Lobjakas: NATO avita (36) Jüri Luik: Varssavi pataljonid (10) Tõnis Oja: häbiväärsed negatiivsed intressid (5) Päeva karikatuur Lugeja kiri: üleskutse riigipeaks pürgijatele – palun sõnastage, kuidas hakkate parandama Eesti iivet (32) Postimees 1993. aastal: Vabadussõja veteran Jaan Viljamaa sai 101-aastaseks Juhtkiri: Keskerakond omasid ei jäta Tiit Riismaa: kas demokraatia päevad on loetud? Kultuur Kronoloogiline Alice Kask Black Sabbathiga on nüüd siis lõpp ja see oli hea (3) Räpp on jõudnud massidesse Sport Jagor läheb poolfinaalis riskima Spordi lühiuudised Agressiivsus ja raudne närv tõid Baltale edu (2) Iljuštšenko: staadionil ei löö süda nii nagu varem Infonet tunnistas Heartsi kõrgemat klassi Gigantide duell meenutab ilusat ja valusat ajalugu Rattarallide suurkorraldaja läheb võitlusse ohutuse nimel (1) Tarbija Kodukohviku avamisel tuleb mõelda pisemalegi detailile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakond omasid ei jäta

2 min lugemist
Alar Nääme Harju maakohtus. FOTO: Mihkel Maripuu

Üks Rooma riigi suurimaid pärandusi lääne tsivilisatsioonile on kahtlemata  Rooma õigus, millest lähtuvad praeguste Mandri-Euroopa riikide seadused. Rooma juristid olid seda meelt, et riiki peavad valitsema seadused, mis on kõrgemal ükskõik millisest kõrgemast riiklikust ametipostist. Eilses Postimehes hoiatab Tartu Ülikooli kriminoloogiaprofessor Jüri Saar õigusnihilismi eest, mis laastab ühtaegu nii meie õiguskorra kui ka terve ühiskonna aluseid ja mis väga lihtsalt väljendudes seisneb selles, et teatud inimesed ja grupid seavad end kehtivatest õiguslikest ettekirjutustest kõrgemale ja on koguni asunud neid kompromiteerima.

Õigusnihilism esineb erinevates vormides ja erinevatel tasanditel, kuid vaadates Eesti poliitilist elu, on selles ühiskonda destabiliseerivas käitumises teistest palju kaugemale läinud Keskerakond ja selle juhtivpoliitikud. Õigusnihilismi Keskerakonnas võib iseloomustada kui midagi demonstratiivset, küünilist ja agressiivset. Näiteid leiab loomulikult ka teistest erakondadest, kuid mitte näiteid, kus terve erakond viskuks avalikult korruptsioonikurjategijate kaitsele.

Seda tendentsi võib paraku jälgida juba pikki aastaid, kuid viimane juhtum on seotud Tallinna kesklinna vanema Alar Näämega, kes hiljuti Harju maakohtus korruptsioonikuriteos süüdi mõisteti, kuid keda erakonnakaaslased üritatavad kuni viimse võimaluseni ametis hoida. Sarnaseid juhtumeid, kus kriminaalkaristuse saanud keskerakondlase ustavusest Keskerakonnale ja selle liidrile sõltub inimeste leib, leiab veelgi, alustades Ivo Parbusest ja Elmar Sepast kuni Priit Toobali ja Lauri Laasini.

Põhimõtteliselt joonistub selle tagant välja arhailine klannisüsteem, mille keskmes patroon, kellel on õigus vastavalt oma tahtele ümber jaotada hüvesid, millest osasaamiseks peavad ülejäänud klanni liikmed teda austama ning alluma tema tahtele ja volile. See hüvede ja ametite jaotamise süsteem patroonilt kliendile toimib põhimõttel «jaga ja valitse». Klanni vihmavarju alt jäävad rasketel päevadel välja need, kes on enese huvid seadnud kõrgemale klanni huvidest, kuid vihmavarju alla võetakse need, kes on klanni truult teeninud – nemad võivad tulevikus loota pehmele maandumisele.

Klanlusel kui püramiidjal hierarhilisel süsteemil on palju ühisjooni orjusega. Ori jumaldab oma peremeest ning on kehtiva olukorraga rahul, kuid orja enesetunde seisukohalt on väga oluline, et oleks mõni temast veel madalam ori. Klanlus ei saa olla ühiskondlikku arengut edasiviiv jõud, vaid on ja jääb seda pärssivaks jõuks.

Üheks kommunismi rängimaks taagaks Ida- ja Kesk-Euroopa maades on arusaamade hägustumine vastutusest, moraalist ja häbitundest. Selle tagajärgi kohtame aeg-ajalt veel 25 aastat pärast taasiseseisvumist. Iseenesest võib ka soovi end kehtivast õigusruumist lahti siduda seostada kommunistliku ideoloogiaga, mille üks püüdlusi oli samuti olemasoleva õiguskorra hävitamine.

Seotud lood
06.07.2016 08.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto