L, 25.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Haigekassa täiteks võidakse kehtestada uued maksud

BNS
Haigekassa täiteks võidakse kehtestada uued maksud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3

Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel moodustatud töörühma analüüsist selgub, et demograafiliste muutuste tõttu oleks haigekassa eelarve lähiaastatel pidevalt negatiivne. Tulupuudujäägi kompenseerimiseks võiks peale sotsiaalmaksu kasutada raha ka mujalt riigieelarvest ja katta see näiteks tervisemaksudega.

Demograafiliste muudatuste mõjud on kahetised – esiteks väheneb tööealine elanikkond ning koos sellega ka tulubaas, teiseks suurenevad ravikindlustuse kulud. Tulude kompensatsiooni mehhanism peab arvestama mõlemat. Sisuliselt märgib töörühm, et ravikindlustuskulu ei saa tulevikus sõltuda enam vaid tööd tehes kogutud maksudest.

Et katta rahvastiku struktuurimuutuste mõju, on üks võimalus haigekassa eelarvesse tekkiv sotsiaalmaksu laekumise puudujääk kompenseerida. See tähendab, et riik maksab välja summa, mida oleks vaja tasuda näiteks 2014. aasta taseme säilitamiseks.

Tagasi üles