Sisukord
Arvamus
Postimees
08.07.2016
Eesti Tartu ülikoolis nõutuim eriala arstiteadus (1) Dilbert Tallinnas korterit omavad riigikogulased täidavad üüriturgu (5) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Tagakaas Eesti lühiuudised Tõendid viitavad, et piirivalvuritega juhtus õnnetus Põrgupõhja retkel õpitakse ellujäämiskunsti Vangistatud laevakaitsjate toetuseks lasti lendu õhupallid Majandus VKG tootmise taastamine võimaldab remontida Kohtla-Järve koolid Välismaa NATOt võõrustav Poola mängib ohtlikku mängu (1) Välismaa lühiuudised Turvalogistika ja kohamärkimine on pool töövõitu Bst Vni: mis Varssavi tippkohtumisel saab? Arvamus Kaire Uusen: eestlane välismaal – härra mittekeegi (9) Peeter Langovitsi tagasivaade: põrgumasin komandandi majas Aarne Seppel: maaelu suretamise silmakirjalikkus (11) Juhtkiri: noorte valikud ei anna nutulauluks põhjust Henrik Roonemaa: Facebook on kohutavalt igav (4) Päeva karikatuur: kus uued praamid on? Postimees 1935. aastal: Prantsusmaa jääb erapooletuks Olev Remsu: «kui NATO on kaitseliit, võiks sinna kuuluda ka Nõukogude Liit» - Venemaa ja NATO suhetest (16) Sport Spordi lühiuudised Rasmus Mägi olümpia peaproov lõppes valusalt Nõmme Kalju tegi imet Mätas: sellist naudingut pole spordist varem saanud Energiat säästvad Eesti tuuletaltsutajad Võitu jahivad kolm kanget ja näljased eestlased Portugal lõikab kasu oma koloniaaltaustast (2) Läti suur unistus jõuab aina lähemale Tallinn Tallinna vanalinnas algasid keskaja päevad Tartu Hansapäevad nagu ikka –suur laat ja palju melu Kohtukull osutus kajakate ees võimetuks Katkuoht ajas farmeri naabrusest sigu kokku ostma Triatloni programmi tuleb hulk uuendusi Alatskivi vallavanem: loodus tuli meid nuhtlema Männilinnas hüüavad taas suvised pillid Papa Jannsen ja plikaeas Koidula valatakse Tartus pronksi (3) Ökorõivaste valik saab Eestis peagi täiendust Mootoriõline mäng Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: põrgumasin komandandi majas

1 min lugemist
Plahvatus Toompeal 1991. FOTO: Peeter Langovits

Juuli 9. päeval 1991 toimus Toompeal komandandi majas, kus asus Eesti Kodukaitse ja piirikaitseameti peakorter, plahvatus. Teed Toompeale takistavate ajutiste barrikaadide tagusesse majja oli sokutatud pomm, mis plahvatas kell 22 – hetkel, mil Pika Hermanni tornis langetati signatuuri saatel sinimustvalget riigilippu.

Maja esimesel korrusel paiknes kodukaitse ja piirikaitse staap. Kuna teisel korrusel oli ka hinnaamet, siis ei peetud hoone külastajate üle kontrolli ning see oli kurikaeltele kerge sihtmärk. Ruumipuudusel ootasid koridoris lahtipakkimist uued toolid. Kuna plahvatuse koht oli hiljem trepikoja seinal hästi eristatav, oli selge, et just sinna paberisse pakitud toolivirna oli omavalmistatud kellamehhanismiga lõhkeseadeldis pandud.

Oli juhus, et sel hetkel polnud tänaval jalutajaid ning hoones valves vaid kaks inimest: staabi korrapidaja, piiriteenistuse komissar Edgar Ääro ja tema 19-aastane abiline Arvo Krund. Ääro sai õnneks kergeid vigastusi ning koos asuti tegutsema. Side oli katkenud ning abi saadi kohale tõtanud politseinikult ja möödujatelt.

Plahvatus oli nii suure lõhkejõuga, et tekitas paksude seintega maja ja madala korpuse osa vahele laia prao, purunes trepp, eest lendasid uksed-aknad, kahjustada sai sisustus. Koridorist alguse saanud tulekahju hakkas kiiresti levima, kuid sellele suutsid valves olijad ja kiiresti kohale saabunud tuletõrje piiri panna. Evakueeriti dokumente ja tehnikat. Poolteise tunniga saadi olukord kontrolli alla, kiirabi viis ka Ääro kontrolliks haiglasse.

Ajalooline hoone vajas põhjalikku remonti. Tänu kiirele tegutsemisele sai teine korrus, kus asusid hinnaameti ruumid, vähem kannatada. Rohkem said räsida esimesel korrusel piirikaitse ruumid. Plahvatus staabihoones ei halvanud piirivalve ja kodukaitse tegevust ning linn eraldas neile kiiresti tööks vajalikud ruumid.

Kohale saabusid eksperdid ja uurimiskomisjon, algatati kriminaalasi. Tegemist oli provokatsiooniga vabariigis valitseva olukorra destabiliseerimiseks.

Seotud lood
07.07.2016 09.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto