Sisukord
Arvamus
Postimees
09.07.2016
Eesti Dilbert Ajalooline regatt tuleb 700 purjetajaga (1) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Riigikogu üürnik (1) Toom: liikmesriikide liigne vabadus viib lagunemiseni (3) Ka Türgist tellitud parvlaevad hilinevad Riigikogu liikmete elukohta hakatakse regulaarselt kontrollima Maanteeamet lubab teeninduskohti vajadusel juurde luua Raadioamatöör põrgatas Postimehe reporteri hääle vastu Kuud Raadioamatöörid haaravad kriisides tähtsa rolli Majandus Ehitusettevõtete kindlustunne on paranenud Kaunis galerii: vaata, missuguse noore pere kodu sisustasid Soome suurimal elamumessil Eesti ettevõtjad Lätis tegutseb hulk lootustandvaid idufirmasid Majanduse lühiuudised Välismaa Leopardimustris naine Välismaa lühiuudised Heidutus ja dialoog Onu Sam ja tema kurjad NATO koerad ehk pildikesi Pikrist (3) NATO jättis valitsuskriitilise poola ajakirjaniku akrediteerimata Luige hinnangul Kreml vaid teeskleb solvunut Soome on kohal Läänemere julgeoleku pärast Britid kinnitavad pühendumust Euroopale Eesti pataljoniga Arvamus Juhtkiri: Varssavi tippkohtumise sõnum Venemaale (8) Leopardimustris naine Postimees 1996. aastal: USA ja Venemaa jagavad jälle mõjusfääre? Väike suurmees Riigikogu üürnik (1) Heidutus ja dialoog Neeme Korv: Platini algoritm Päeva karikatuur Sport Kahju! Ksenija Balta jäi ülinapilt medalist ilma (5) Väike suurmees Spordi lühiuudised Südasuvine suusavõistlus Kanteri ja Kupperi medalijahi suured ohustajad Meeskondlik ühemehebänd plaanib peremeeste peo rikkuda Odaviskest saapaviskeni ehk kergejõustik rahvale lähemale Tõe kriteerium sundis Hurda lahkuma Arter Anne Metsise moetähestik: C on Chanel Pärnu raehoovi saladus Koht, kuhu meestel pole asja Värske kartul, lihtne lisand Muusik Jaanus Nõgisto: teesklejate ja argpüksidega pole merel midagi teha «Mul on igav.» Ekstravagantsed jalgpallistaarid Tunne liiklejat! Ära pikalt mõtle. Ole kaval! Viveca Steni kriminaalne maailm Palveränd – uus elustiil või reisihullus? Mark Soosaar ülistab keha ilu ja inetust Sõiduproov. Fiat 500 ja Fiat Fullback. Ciao, bella! Itaalia kaitse (1) Ilm – kas prognoosid aitavad vältida vingerpusse? Fotod: segane, sürrealistlik ja särav Ameerika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Varssavi tippkohtumise sõnum Venemaale

2 min lugemist
NATO tippkohtumine Varssavis FOTO: AFP / Scanpix

NATO tippkohtumine Varssavis on midagi, millest viimastel kuudel räägitud ja kirjutatud palju ning iseenesest on see, mida 8.-9. juulil Poola pealinnas riigipeade ja valitsusjuhtide tasemel otsustatakse üldjoontes juba ammu teada. Küsimus milliste riikide pataljonid konkreetselt Balti riikidesse ja Poola tulevad on pigem teisejärguline, peamine on siiski see, et Varssavi tippkohtumine saadab Venemaa juhtkonnale selge sõnumi liikmete ühtsusest tegevusel alliansi idatiival.

Peale Venemaa Ukraina-vastast agressiooni 2014.-2015. aastal on kardinaalselt ümbervaadatud lääne Venemaa-suunaline poliitika ning Varssavi on neil päevil vaid kohaks kus see lõplikult vormistatakse. Põhimõtteliselt on Venemaast, kelles enne nähti strateegilist partnerit ja ka postsovetliku ruumi julgeoleku stabiilsuse garanti, saanud lääne strateegiline vastane ja ebastabiilsuse allikas.

Julgeolekuolukord meie regioonis on tänaseks võrreldes 2014. aasta-eelsega oluliselt muutunud ning seetõttu keskendutakse Varssavis justnimelt paljus Läänemere idakaldale ja Mustale merele. Baltikumi ning Poolasse tulevad NATO liitlaste roteeruvad pataljonid ning Mustale merele sõjalaevade üksus.

Venemaad on need plaanid vihastanud, kuid rääkida, nagu provotseeriksid neli pataljoni Venemaad või kujutaksid tema julgeolekule ohtu ei saa. Seda on väga hästi kokku võtnud Riigiduuma kaitsekomisjoni esimees, eruadmiral Vladimir Komojedov, kes on selge sõnaga öelnud, et liitlaste pataljonid Baltikumis ei kujuta Venemaale absoluutselt mingit julgeolekuohtu, kuid nende kohalolek endistes nõukogude vabariikides mõjub Venemaale iseenesest ärritavalt. Venemaa on ähvardanud küll vastusammudega, kuid arvestades kokkukuivanud eelarvetulusid ning peaminister Dmitri Medvedevi hiljutist ettepanekut külmutada selle kümnendi lõpuni sõjalised kulutused, käib sõjaline vastasseis läänega Venemaale pikemas perspektiivis üle jõu.

Kõigele vaatamata peegeldab Varssavi tippkohtumise agenda seda, et Venemaa on saavutanud siiski poliitilise ja diplomaatilise võidu, kuna päevakavast on maas NATO edasine laienemine. Näib, et see on pikemaks ajaks külmutatud, kuna Montenegro liitumisprotsess tammub piltlikult öeldes juba pikemat aega paigal ning veel möödunud aasta lõpus ja selle aasta alguses lootsid Gruusia liidrid, et riigile antakse Varssavis NATO-liikmelisuse tegevusplaan või kas või lootust selle saamiseks, millele siiski selgelt mõnede NATO riikide, eelkõige Saksamaa poolt on otsustavalt ilmselt pikemaks ajaks kriips peale tõmmatud.

Lääne eesmärk on vastasseisu Venemaaga mitte teravamaks ajada kui Venemaa enda juhid selle juba ajanud on. Kuid teisest küljest tähendab see mitmetele Venemaa naaberriikidele, nagu Moldova, Ukraina ja Gruusia jätkuvat ebamäärasust. Lähitulevikus vajaksid selget sõnumit siiski ka need riigid.

Seotud lood
08.07.2016 11.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto