Sisukord
Eesti
Tänane leht
09.07.2016
Eesti Dilbert Ajalooline regatt tuleb 700 purjetajaga (1) Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Riigikogu üürnik (1) Toom: liikmesriikide liigne vabadus viib lagunemiseni (3) Ka Türgist tellitud parvlaevad hilinevad Riigikogu liikmete elukohta hakatakse regulaarselt kontrollima Maanteeamet lubab teeninduskohti vajadusel juurde luua Raadioamatöör põrgatas Postimehe reporteri hääle vastu Kuud Raadioamatöörid haaravad kriisides tähtsa rolli Majandus Ehitusettevõtete kindlustunne on paranenud Kaunis galerii: vaata, missuguse noore pere kodu sisustasid Soome suurimal elamumessil Eesti ettevõtjad Lätis tegutseb hulk lootustandvaid idufirmasid Majanduse lühiuudised Välismaa Leopardimustris naine Välismaa lühiuudised Heidutus ja dialoog Onu Sam ja tema kurjad NATO koerad ehk pildikesi Pikrist (3) NATO jättis valitsuskriitilise poola ajakirjaniku akrediteerimata Luige hinnangul Kreml vaid teeskleb solvunut Soome on kohal Läänemere julgeoleku pärast Britid kinnitavad pühendumust Euroopale Eesti pataljoniga Arvamus Juhtkiri: Varssavi tippkohtumise sõnum Venemaale (8) Leopardimustris naine Postimees 1996. aastal: USA ja Venemaa jagavad jälle mõjusfääre? Väike suurmees Riigikogu üürnik (1) Heidutus ja dialoog Neeme Korv: Platini algoritm Päeva karikatuur Sport Kahju! Ksenija Balta jäi ülinapilt medalist ilma (5) Väike suurmees Spordi lühiuudised Südasuvine suusavõistlus Kanteri ja Kupperi medalijahi suured ohustajad Meeskondlik ühemehebänd plaanib peremeeste peo rikkuda Odaviskest saapaviskeni ehk kergejõustik rahvale lähemale Tõe kriteerium sundis Hurda lahkuma Arter Anne Metsise moetähestik: C on Chanel Pärnu raehoovi saladus Koht, kuhu meestel pole asja Värske kartul, lihtne lisand Muusik Jaanus Nõgisto: teesklejate ja argpüksidega pole merel midagi teha «Mul on igav.» Ekstravagantsed jalgpallistaarid Tunne liiklejat! Ära pikalt mõtle. Ole kaval! Viveca Steni kriminaalne maailm Palveränd – uus elustiil või reisihullus? Mark Soosaar ülistab keha ilu ja inetust Sõiduproov. Fiat 500 ja Fiat Fullback. Ciao, bella! Itaalia kaitse (1) Ilm – kas prognoosid aitavad vältida vingerpusse? Fotod: segane, sürrealistlik ja särav Ameerika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raadioamatöörid haaravad kriisides tähtsa rolli

2 min lugemist
Raadioamatööri Viljo Alliku seadmed. FOTO: Kristjan Teedema / Postimees

Kui Nõukogude sõdurid tahtsid 1991. aasta 20. augustil Tallinna teletorni vallutada, jälgisid Eesti raadioamatöörid soomukite liikumist ja panid sõdurite sidele segajad peale. Kui Eesti peaks sattuma sõjalisse konflikti, muutuks nende roll taas oluliseks. 

Tellijale Tellijale

Raadioamatööride abi kasutatakse Viljo Alliku sõnul ka looduskatastroofide piirkondades, kui olemasolevad sidesüsteemid ei toimi. «Neil on võimalik oma tehnikaga side väga kiiresti taastada,» lausub ta. Raadiojaamad saab paigutada kiiresti sõidukitele ja ringi liikuda.

Raadioamatööride ühingu juhatuse aseesimehe Arvo Pihli sõnul oli 1991. aasta pöördelistel päevadel tõsiselt ametis paarkümmend raadioamatööri. «Vägede tollane side oli üsna lahtise tekstiga tavaline mikrofoniside,» lausub Pihl. «Seda nii jälgiti kui ka segati. Suhteliselt edukalt õnnestus side kinni panna kogu teletorni kambal.» Raadioamatöörid korraldasid muide ka Balti keti operatiivsidet.

Sõjaolukorras ründaks vaenlane tõenäoliselt sidesõlmi ja oma nutitelefone võime siis kasutada lutsukividena. Samuti rünnataks elektrijaamu ja põhilisi magistraalliine. Niisiis poleks sidevõrkude vooluga varustamiseks enam ka elektrit.

08.07.2016 11.07.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto